Direktlänk till inlägg 31 oktober 2010
Här ser ni oss som var med på stickcaféet. Jag glömde att be nån fota mig också... så disträ är jag. Vi var sammanlagt 10 st inräknat Mimmi och hennes dotter Helena. Förra gången var det inte lika många men det sprider sig och jag tycker att fler skall hörsamma detta. Kul om det kom nån eller flera män också. Det finns en hel del män som stickar numera. Att stickning blivit populärt igen märks på alla fina garner som kommit ut och även i modet där det är mycket stickade koftor och annat. Det var så kul och avslappnande där för alla var så trevliga och vänliga. Klicka här för att komma in på Mimmis Magasins hemsida
Jag hade inte alls tänkt sticka men blev så sugen när jag såg alla andra sitta där så jag valde ut ett garn och Mimmi sa att jag skulle använda rundstickor för då tar det inte på nacke och rygg lika mycket. Bestämde mig för att sticka en halsduk med tillhörande pannband. Det kommer att ta tid men vad gör väl det.
Här hjälper snälla Mimmi mig att byta från vanliga stickor till rundstickor.
Här står två av tjejerna och disskuterar stickning och en annan kollar mönster så vi rörde på oss lite också. Alla var jätteduktiga och det syndes att dom stickat och virkat förut. Synd att jag glömde ta foto på allas alster men det går fler tåg.
Här har alla lämnat sina stolar för att kolla garn och mönster. Det kom in kunder också för att handla och det kändes så mysigt och ombonat. Mimmi och hennes dotter är så härliga, kreativa och gulliga så man kände sig så välkommen och omhuldad.
Detta är faktiskt ett garn... och det finns hur mycket nya märkliga garner som helst så alla möjligheter finns att få nåt eget eller ovanligt.
Här konfererar Mimmi med en av oss och hjälper till.
Denna kvinnan är jätteduktig och har både sytt kläder och stickat i hela sitt liv. Man såg verkligen hur fint det blev när hon stickat ett tag.
Här ser ni en kvinna som virkar en väska och det är inte lätt med så tjockt garn. Det kommer att bli jättesnyggt och annorlunda.
Så här kommer väskan att bli när den är färdig.
Här pratar Mimmi med lite kunder och hon är så full av liv och fart.
Det fanns en hel låda med stickade sockor till försäljning i olika färger. Det är en man som stickat sockorna och det tycker jag är häftigt.
Kvinnan längst fram på fotot med turkos halsduk virkade jättefina babytofflor och vantar. Det gick så fort för henne så hon gjorde rätt många på den tiden vi var där.
Här ser ni babytofflorna som är jättesöta.
Detta är vantarna.
Jag tog tyvärr lite för lite bilder på garn för jag var så inne i stickningen som är rena meditationen. Här är en sort och dom är mycket finare i verkligheten.
Ett nyinkommet färgstarkt.
Vi blev bjudna på jättegott kaffe och en av tjejerna hade bakat dessa havrekakor med kolakräm i mitten. Dom var supergoda.
Här står Helena och hjälper några kunder.
Bad min man ta en bild på mig när jag kom hem men det är inte så lätt på kvällen och det blir en massa skuggor och konstigheter...
Vi bestämde att träffas igen 21/11 15.00 Tack! Mimmi och Helena för några trevliga och stimulerande timmar.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||
|