Senaste inläggen
För ett tag sen så köpte jag mig ett par sommarbyxor hos Cassels på Erikslunds shoppingcenter. Dom är blå och vitrandiga och såna är ursvåra att fota för det flyter gärna ihop. Dom är i stretch och går en bit nedanför knäna och har en slits längst ner. Dom satt så bra och kändes så sköna så jag slog till. Sen var det lite rabatt på dom och även avdrag för att jag var medlem. Cassels har mycket mer variation nu i sin klädkollektion så man ser blandade åldrar som handlar där mer än förut.
Fast jag vill helst köpa så mycket som möjligt i våra lokala butiker för jag vill att dom skall få vara kvar. Dom har så bra sortiment och i alla prisklasser och det finns nåt för alla.
Här fick jag en bild på hur dom verkligen ser ut. Det ser rätt tufft ut med knappar på fickorna så man kan stänga igen. Förr kallades såna byxor med slejf nedtill för "Piratbyxor". Jag hade velat ha en cericefärgad topp till byxorna och hittade en hos Shop Esmeralda men den passade inte min kropp tyvärr. Jag har ju en blå ny blus som jag kan ha till byxorna och nåt svart och annat blått som passar. Hittar jag nåt senare så får jag köpa då.
Jag snabbfotade lite hos Shop Esmeralda eftersom jag ändå var där för att kolla om det fanns nåt passande till mina nya byxor. Jag provade två av topparna på bilden men passformen var inte så bra för min kropp. Fast dom var jättefina men jag skall gå in där en annan gång längre fram för att kolla in nåt nattlinne för jag behöver nya.
Klicka här för att se en jacka jag köpte hos dom sist. Den är otroligt skön och även lätt att bära och tunn men ändå håller den värmen.
Lite längre blusar i blå och vitrandigt som verkar vara populärt i sommar. Även en snygg sommarväska
Ytterligare en fin användbar tygväska som fanns att se i skylten tillsammans med jeans och en beige tröja
Billy Strings & Marcus King med Summertime
Två av många snygga solhattar dom har hos Shop Esmeralda.
Lite somriga färgstarka klänningar
Dom har även lite skor till försäljning. Dom har även smink, smycken och lite annat där
Dom har massor av bikini att välja mellan och även baddräkter.
Imany med Don't be so shy. En låt som passar in här och jag gillar Imany som alltid sjunger så bra med en personlig röst. Här i en aukustisk version
Dessutom har dom väldigt bra underkläder och även i extra stora storlekar om man har lite större byst. Jag har 85 B men när jag vägde 56 kg då hade jag bara 75 A.
Vi promenerade ner till centrum i två omgångar för att handla mat och dryck. Bara det blev 5,5 km i gångtid och det känns bra. När vi hade bil så fick vi inte den motionen för åkte ner till butikerna dä. Vår kondition har verkligen förbättrats. Vad jag ser fram emot att träffa min son igen för vi har så kul tillsammans. Vi skall även se några avsnitt av en serie vi alla tre följer på Disney Plus. När vi hämtar honom så skall vi stanna i Västerås ett tag för att promenera nere vid Mälaren på olika ställen. Det var så länge sen vi gjorde det tillsammans. Vi har hyrt elbilen hela helgen så vi har den från 17.00 i dag och då åker vi ut en tur. Hoppas ni mina besökare har en skön helg att se fram emot. Sköt om er och ha roligt
#Cassels #Esmeralda #topparna #tygväska #Billy #solhattar #klänningar #bikini #Imany #elbilen
I dag gick vi förbi vårt Centrumhus där Stilmark och Hallsta Skrädderi och Skoservice ligger. Jag var ute efter en jumper eller blus till ett par nya sommarbyxor jag köpte för ett tag sen. Eftersom byxorna är randiga i blått och vitt så hade jag velat ha en cerisefärgad överdel men det finns inte just nu.
Då köpte jag mig lite mer av deras fantastiskt bra kortsockar som är dom bästa jag haft för dom krymper inte i tvätten så dom åker inte ner i skona efter tvätt. Dessutom är dom så lagomt tjocka och är i Bambu Viskos och kommer från Millers. Stilmark säljer 3 par för 99 kr.
Min man köpte två såna här t-shirts, denna i blå färg och en till i grön färg, strukturen är så fin och skön. Den gröna blev inte så bra på bild men var också fin.
Här ser man lite av deras herrsortiment
Daniel Boaventura med The Girl from Ipanema
Dom har massor av både kortärmade skjortor som passar bra i sommartid. Dom har även massor av snygga solglasögon men dom skall jag fota om och ta lite tid på mig.
Alla dessa är kortärmade skjortor
Detta tror jag är badshorts, skulle ha frågat???
En provdocka i skylten
Det verkar som min kamera börjar ge upp efter 3 år. det gjorde den förra också. Jag fotar ju så mycket och nu låter den inget vidare än om jag har blåst den ren med tryckluft. Därför blir det inte så många bilder som jag hade velat sätta in. Typiskt att kameran krånglar nu då vi har andra utgifter vi vill bli av med så man vill helst inte ta nåt lån. Jag tycker bilderna är lite disiga och otydliga men det kan ju vara för att jag ser så mycket sämre och mest på vänster öga som skall opereras. Jag får ringa till veckan igen och påpeka detta för andra gången.
Vi tog med oss dramaten för att kunna köpa hem lite extra mycket mat. Vi hann även med en promenad på 5 km i dag. Min man har dammsugit hela lägenheten och jag har dammtorkat överallt och det känns skönt att slippa göra det i sista minuten. Sen blev det en lång kafferast. Jag kollar på en serie som jag skall skriva om senare. Önskar er en härlig torsdagskväll kära besökare
RTSF 2020 (Thursday) Teachers Presentation. Nu dansar jag iväg till en torsdagskvälls vila
#Stilmark #Bambu #t-shirt #herrsortiment #Daniel #skjortor #badshorts #kamera #RTSF
Vi promenerade 6 km i går och vi hade kaffe med oss så vi tog en liten paus vid den fina stora parkoasen
Vi har vår favoritbänk som jag kallar för "Kärleksbänken"
. Den ligger lite för sig själv och man kan gömma sig lite där framför ett stort träd. Fast man har ändå bra utsikt
Min man hann före med att fota denna fågel som tog sig ett bad i fontänen. Jag kan inte hitta nån liknande på google för blåmes har ett streck på varje sida om huvudet. Är det nån som vet vad detta är för fågel?
Ett vackert klipp på fågelbad. Det känns så avslappnande
När vi sen promenerade iväg så gick vi förbi en skola och där hade dom skolavslutning. Det var massor av folk och det fanns en uppbyggd scen där några sjöng och spelade.
Sen kom en katt förbi som la sig ner för att klia sig lite. Den katten har jag stött på förut
Detta är en bättre bild jag tagit på en katt och det var 13 november 2021.
Sånt här färggrannt blir man glad och pigg av
En rosa cykel lyste upp i ett cykelställ
Jag hade satt ihop filmklippen från Hallsta Cruising men Youtube kunde inte ta emot detta så jag gissar på att klippet var för långt. Jag skall testa i dag att ta bort delar av klippet så får vi se. Funkar det inte så struntar jag i att lägga ner mer tid på det.
I en av bilarna på Hallsta Cruising strömmade denna låt ut på skyhög volym. Markoolio med Ingen sommar utan Reggae
Hyresgästföreningen hade möte i går 17.00 och vi hade båda tänkt gå dit för deras lokal ligger bara ca 150 m från oss. Jag blev tyvärr för trött så Mr T fick gå ensam. Det var ca 30 personer på mötet och fastighetsansvarig var där och informerade och svarade på frågor. Sen dom gjorde stambyte så får vi in matos från fläkten och värst är stark vitlöksdoft. Dom visste om detta dilemma så dom håller på att undersöka saken och skall fixa till detta.
Skräpplockare, griptång från Haco Tellus AB
Sen tog min man upp detta om nedskräpningen och fastighetsansavarig sa att det går åt 3 heltidstjärnster för att få bort allt skräp och den tiden hade dom kunnat lägga på nåt vettigare. Vi har väldigt bra erfarenhet av Hallstahem som vi nu bott hos i 5,5 år. På sista tiden har vi sett muggar och annat skräp från Mac Donalds men vi har inget Mac Donalds här utan dom åker in till Västerås, äter upp det på vägen och bara slänger i området. Nedskräpning fanns inte under min uppväxt och skulle nån slänga nåt så var det alltid nån som såg och sa till. Min man tyckte han fick bara information och folk hade många bra frågor
Denna tandkrämstub såg jag häromdan på vår dagliga promenad och det var nedsmetat med tandkräm på gångbanan. Skulle vilja se hur vägen dit gick till när tuben hamnade där. Vi får alla lida för att vissa inte sköter sig så det blir kollektiv bestraffning. En dag såg jag en lärare med sin skolklass som plockade skräp. Det är en bra idé att ta sånt från skolåldern för då blir det naturligt att inte slänga skräp längre fram i livet
Denna flaska för handsprit såg jag häromdan och det är en vanlig syn nu. För det mesta ser man små flaskor liggande men mynskydden har minskat som skräp men jag ser ändå några varje dag. Plasten är ju värst för både djur och hav och sjöar
Vi har nu 15 grader varmt men ingen sol och i helgen skall det bli regn. Typiskt när vi skall träffa min son och vi hade även regn när vi var till honom för ett tag sen. Vädret ändrar sig så ofta och ibland flera gånger om dan. Det är nog klimatförändringarna som ställt till det men nu har ju tiden för att göra nåt åt det snart runnit ut, sorgligt nog. Nu skall vi promenera ner till centrum för att handla lite och sen blir det en längre promenad. I eftermiddag så skall vi städa och förbereda oss inför min sonens besök. Nu har jag inget mer att förmedla utan önskar er en toppenfin torsdag så här före en helg, igen!!!
Hittade en fin bild på min son då han var ute i sin senaste båt så bilden är från juli 2021. Denna sommar har han ingen båt för han sålde sin senaste för ett tag sen.
#Promenerade #parkoas #favoritbänk #fågel #fågelbad #katt #cykel #Markoolio #matos #nedskräpning
Vi hade det toppen i Västerås i går och solen visade sitt bästa ansikte med sin strålglans. Vi besökte långbänken i ett område på Öster Mälarstrand. Sen gick vi vidare igenom området och sen ner mot Mälarens vatten
Georgie Fame med Sitting In the park. Han har verkligen en speciell och personlig röst. Georgie Fame är en brittisk sångare, organist, pianist, låtskrivare och textförfattare. Ända sedan Fame inledde sin solokarriär har han blandat rhythm and blues, pop och evergreens med mainstream-jazz och därigenom skapat en högst personlig stil. Fame har också fått entusiastiska recensioner för sina textsatta jazzsolon, som bygger på improvisationer av musiker som trumpetaren Chet Baker och saxofonisten Lester Young. Källa Wikipedia
Han har sommarstuga i Sverige, utanför Sandviken, i Österfärnebo.
Min man på långbänken, som jag kallar den. Skönt att det finns nån liten oas mellan hustätheten därnere
Här ser det fint ut och jag har fotat denna bänk många gånger men i olika vinklar och årstider
Denna lilla stig med plattor minner mig om många årtionden tillbaka. Såna såg man många av när jag växte upp, nu har dom involverat en sån i ett modernt nybyggt bostadsområden och det ger karaktär
På samma gård mellan husen så har dom satt en sån här blominfattad betongram med med sittplatser i trämaterial. Det såg rätt fint ut
Jag hade önskat att jag hade tagit tid på mig för att gå fram och kolla denna inbyggda tunnel. Gissar att den är för barn i och med att det är en lekpark på andra sidan
På ett annat ställe vid en gångväg mellan husen hade dom satt upp dessa utsmyckningar som såg ut som frökapslar. Jag antar att det är samma skulptör som har fått sätta upp en skulptur en bit längre bort. Klicka här för att se den skulpturen i ett inlägg. Skulptören heter Joakim Ojanen
Efter det så gick vi ner mot Mälarens vatten och jag såg denna plåtbåt på långt avstånd. Jag fotade flera båtar men bilderna blev inte så bra på grund av överexponering
En grårgås dök upp i båthamnen och några såna har jag även fotat förut. Klicka här för att se grågåsar jag fotade i juni 2021
Innan vi åkte hem så besökte vi Läkarmissionens second hand. Jag såg denna fina solhatt som jag ångrar att jag inte köpte. Jag köpte ju en för ett tag sen men denna satt också bra på mig och kostade 75 kr. Den hade ju lite mindre bretten och ett snyggt grafiskt mönster, dessutom luktade den varken parfym eller sköljmedel. Vi skall ju mellanlanda i Västerås på lördag då vi skall umgås med min son så då skall jag kolla om den finns kvar. Fast för säkerhets skull kanske jag ringer dit och frågar om dom kan lägga undan den
Eagle-Eye Cherry med Streets of you
Jag har sovit uruselt i natt så jag får nog vila en stund mitt på dan men jag har svårt för att sova på dan. Gör jag det så vaknar jag med ångest och så har det alltid varit. Jag tar mig nog en extra avslappningsstund istället för dom piggar upp. Solen skiner och det är 15 grader varmt på morgonen. Nu blir det en promenad och vi tar nog med kaffe. Vi har glömt bort att vi hade bröllopsdag i går. Vi har varit gifta i 31 år 14 juni men vi har ju firat stort både 25 år och 30 år. 31 år är Mahognybröllop. Klicka här för att se namnen på alla bröllopsdagar
Vårt bröllopsfoto som jag haft inne några gånger förut och det ser så typiskt 1990-tal ut. Klicka här för att höra vår låt. Mr T spelade den för mig första gången han bjöd hem mig på mat. Vi är glada för alla år vi fått tillsammans och vi hoppas det blir många fler. I love you. Jag sänder er en kärleksfull hälsning med hopp om att ni får en skön onsdag
#långbänken #Mälarstrand #Georgie #plattor #tunnel #Joakim #grågås #solhatt #bröllopsfoto
När jag såg denna nöjesannons i Västerås tidning så fick jag en känsla av Flower Power på det glada 1970-talet. Färgerna, blommorna och dom bara fötterna. Nu var det ju inte bara glatt utan proteströrelsen blommade men läs mer under länken.
Det är Västerås Officersmäss som har ett återkommande evenemang varnnan onsdag 18-22. Han som driver detta ställe är Björn Carlsson. Han drev ju också fd Carlsson på Kajen. Evenemangen på Officersmässen kallar han för Be part of the new generation Barfota sommar. Dom har även levande musik med Ärter och Löv och dessutom olika gästartister. Det är frivilligt inträde och det verkar som inte allt är så dyrt under dessa onsdagar.
Klicka här för att se mig som hippie på 1970-talet
Här kommer då gruppen Ärter och Löv med Ain't no sunshine (Bill Withers cover). Ärter och Löv spelar pop, soul och reggae
Hittade även detta i Västerås tidning. Dom har byggt upp en scen som dom kallar Folkets scen och den finns vid Mälaren. Scenen är fri att användas för den som känner sig manad och det fram till Summer Meet. Scenen är gratis för alla som vill uppträda i någon form så länge de inte tar entré. Vi kommer att åka dit och kolla på lördag då vi hämtar min son i Enköping. Det var så länge sen vi tre promenerade omkring nere vid Mälaren och hamnen tillsammans
Vi kände oss så uttråkade i morse så vi hyrde elbilen och åkte mot Västerås. Det har varit en toppenfin dag och vi har bara myst. Handlat, promenerat och fikat. Sen har vi ändå hunnit promenera i 6 km men nu tar vi det lugnt och fixar lite hemma och ser nån film eller serie. Hoppas ni mina kära besökare har det bra.
Katie Melua med Nine Million Bicycles
Jag har skapat ett bildspel av lite bilder jag tog på Hallsta Cruising 11 juni. Musiken är lite lam från början i bildspelet men sen går den igång och börjar svänga lite mer. Jag kommer att lägga undan ca 200 kr/månad för att kunna köpa musik för nu finns det knappt nån fri musik längre till bildspel och filmklipp. Vi fikar inte lika mycket ute nu så det skall nog gå bra att få ihop en liten slant till detta.
Jag filmade ju en hel del också men det håller jag på att fixa med nu så det dröjer ett tag innan det är klart för visning.
En sån här Austin A40 hade mina föräldrar ett tag när jag var barn. Dom hade även DKW, Volvo Duett och nån eller några andra bilar
Ett klipp med flera olika Austin bilar.
En FORD FAIRLANE från 1957
Nu har vi 19 grader varm och soligt men vi kommer inte ut nåt förrens efter lunchen i dag. Jag var så slut efter att vi varit på Cruisingen på grund av min HSP så jag blev inne hela söndagen men nu har jag återhämtat mig. Jag är nu med i en fb grupp för oss högkänsliga och då behöver man inte känna sig så ensam om denna personlighet. Synd bara att jag inte har vetat detta förrens dom sista åren då dom forskat i denna personlighet.
Nu har jag bara att önska er en så bra början på veckan som möjligt. Nu kör vi
PONTIAC BONNEVILLE från 1965. Den kom åkande inte långt från vårt hus men sen blev det full rulle
Vi promenerade ner till centrum i går vid 18.00-tiden för att uppleva Hallsta Cruising. Jag skall göra bildspel av en del av bilderna och jag har filmat rätt mycket också. Filmerna måste redigeras och klippas ihop så det tar lite tid. Sen måste jag leta lämplig musik till bildspelet. Vi klarade inte av att stanna så länge som vi ville i och med att crusiningen var mycket större än den varit förut. Det var för stressande och dom hade planerat lite fel när dom inte fick åka den vägsträckan dom brukar så kön på bilar stod stilla långa stunder. Så var inte som 2017-2019, då flöt bilarna på bättre men nu fick man sluta och filma rätt som det var för kön blev stannandes. Fast annars var allt bra och upplevelserikt. Så nu är det mycket att klippa ihop. Jag fotade och filmade mindre än jag brukade i och med att det var rörigare. Tack och lov så har även min man filmat och fotat så det lär ändå bli en hel del att visa i bloggen.
Little Aron & East Side River Boys med Opel Kapitän. Den bilen kom med på ett av mina filmklipp
CHEVROLET NOMAD från 1957
Med min HSP (högkänsliga personlighet) så blev det lite för många intryck, ljud och folksamlingar. Jag skall ändå inte klaga för det är ju toppen att det blivit så stort men då måste även planeringen vara bättre. Solen höll i sig i alla fall och långt in på natten hörde man bilar som åkte omkring och det är bara njutbart. Dom hade viss öppet på ett matställe till 03.00 Vi borde göra som dom flesta ta med oss campingstol och sätta oss och bara njuta av evenemanget. Detta är första gången jag tänker så men har man en blogg så vill man förmedla det man upplever
CHEVROLET från 1959
Vi promenerade sammanlagt 6,5 km nere i centrum på jakt efter bilbilder så det blev lite i alla fall. Vi är på gång nu att ta en promenad medans vi har sol för senare skall det komma regn. Nu ser jag fram emot att min son kommer hit nästa helg så vi har satt upp oss på elbilen hela helgen. Nu är det söndag och förr kallades den för vilodagen. Ha nu en skön söndag vad ni än skall hitta på.
Detta är en CHEVROLET BLAZER från 1977 en ombyggd pic up
Status Quo med Spinning wheel blues från 1970. En låt jag aldrig hört med gruppen förut. Jag gillar den och det svänger
#Pontiac #Cruising #Chevrolet #HSP #promenerade #Blazer #Status
Vi promenerade ner till centrum alldeles för tidigt så vi såg inte en enda veteranbil. Fick svar från Independent Cruiser om att det stämmer med att dom börjar åka i caravanen 18-22. Fast han sa också att en del åker runt lite tidigare så vi går nog ner till centrum före 18.00
En bild jag tog då vi åkte på en mindre landsväg på landsbygden
Jag sätter in lite minnesbilder och här en från 2018
Jag har lånat detta klipp från min youtube vän Paola. Det är från Bilfantasternas helg 15/5 2022
Man får se alla slag av gamla veteranbilar så man vet aldrig vad som dyker upp. Det är väldigt spännande
Såna här motiv gillar jag också. Det är nog skyddspelare
En bil jag fotade sist vi var till min son i Enköping och besökte Mel's Garage. Bilen kom aldrig med inlägget jag skrev då. Bilen är en Plymouth Barracuda
Detta såg vi på vår promenad i går och det såg så idylliskt ut. Hade velat gå upp för denna trapp men jag tror det låg ett hus ovanför
Ett snyggt och annorlunda smidesstaket
Nu sparkar jag iväg och gör ett nytt försök att få se lite veteranbilar. Ha en riktigt njutningsfull fortsättning på lördagen
Chuck Berry med Roll Over Beethoven
#Independent #Veteranbilar #Paola #skyddspelare #trapp #smidesstaket #Chuck
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|