Direktlänk till inlägg 10 maj 2025
Här kommer lite bilder som jag tagit i omgångar från vår nya klädbutik Lindgrens Blu Di Blu. Jag gillar den butiken bäst nu för sen DEA-Axelsson la ner har ingen sån som har färger och mönster. Det ser även ut som det går bra för dom i och med att det alltid är folk därinne. Det finns nåt för alla och det är så luftigt, fint och frächt där så man ser alla kläder och inte bara ett virrvarr som på en del andra butiker
Här ser man en del av butiken och dom har hur mycket som helst av jeans i både byxor, jackor, skjortor, toppar mm. Jeanstyg är ju på stort på modet igen och jag hade jeanskläder på 1970-talet som jag känner igen i nutid.
En sån här snarlik jeansjacka har jag haft för många år sedan. Ingen bra bild med annat plagg i vägen
Jag har även haft en såna här topar som knyts nedtill, och det i olika mönster och färger. Nu är dom tillbaka igen.
Klänningar har blivit poppis dom sista åren och många av dom känner jag igen sen andra årtionden men nu i uppdaterad form. Jag har själv inte haft klänning på många år och det är för att jag är smalare upptill än nedtill så dom passar sällan så det är kjol som passat mig bäst och jag har haft många jeanskjolar och jeansklänningar. Då vägde jag bara mellan 56 kg upp till 65 kg som mest
Lite kortare jeans i en ljusblå färg
Färgstarka tröjor för lite kallare dagar
Ljusblå jeansskjorta och jag har själv haft flera liknande
En provdocka med en fin sammansättning. Dom har även scarfs, smycken, väskor och lite annat
Kedjeformade halsband i olika färger
Imany med Don't be so shy. En låt jag haft inne några gånger genom åren. Gillar hennes röst
En röd, vit mönstrad klänning för sommarfesten
Två bilder på en ung Malin med klänning. På bilden till höger så var jag 24 år och gravid och min sons pappa och jag hade ett stort hus på södra sidan om Sundsvall. Jag arbetade som kontorist och hade en egen bil, en Volvo 145. På bilden till vänster så var jag lite yngre. Har haft med dessa bilder förut i bloggen men det var ett tag sen. Skall leta efter lite fler bilder från minnenas arkiv.
När jag såg dessa blusar så flyttades jag tillbaka många årtionden. Nu är dom tillbaka men i uppdaterad form
En av flera väskor dom har i butiken
Här ser man en blandad kompott av
Sam Cooke med Another Saturday Night
I går mitt på dan ringde min kontaktperson upp mig så jag fick fråga om detta med stygnen. Jag fick förklara hur stygnen såg ut och det stämde då med att dom skall gå bort av sig självt men det kan ta lite mer tid. En tråd har börjat hänga ut lite så det är nog snart dags för den att ramla av. Det är så tryggt att ha en kontaktperson som följer en genom hela proceduren när man drabbats av cancer. Hon är så vänlig, proffsig och lätt att prata med så jag är supernöjd.
Vi är bara uppe i 8 grader varmt än så länge och solen lyser med sin frånvaro och det är lite blåsigare. Jag är lite piggare i dag så vi skall ta en lite längre promenad och hamnar nog till slut nere i centrum. Snart skall vi träffa min son också för det var så länge sen nu i och med mina två operationer och sen förkylningen ovanpå det. Nu önskar jag er en härlig lördag kära besökare
#Lindgrens #Imany #Sam #kontaktperson
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|||
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
|||
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|