Senaste inläggen
Andre Previn har gått ur tiden och det i en ålder av 89 år. Han var en amerikansk pianist, dirigent och kompositör av film och konstmusik. Han har vunnit fyra Oscar för musiken till filmerna Gigi (1958), Porgy and Bess (1959), Irma la douce (1963) och My Fair Lady (1963). När Previn var tio år utvandrade han från Tyskland med sin judiska familj och slog sig ner i USA, och växte därefter upp i Los Angeles i Kalifornien. Han var gift med Mia Farrow 1970-1979 och med Anne-Sophie Mutter 2002-2006.
Jag är ju innehavare av hans autograf som jag tog på 1970-talet i Göteborg. Visar autografen så fort jag hittar den. Han spelade då på Konserthuset i Göteborg. André Previn hade magiska ögon och han var skicklig på det han gjorde och supermusikalisk.
Vi får se om jag hinner ut på nätet nåt mer i dag. Vad ni än skall hitta på kära bloggbesökare så hoppas jag ni får en härlig lördag med både roligheter och annat.
Efter att vi varit och tränat på Fitness Center så kunde vi inte motstå att gå in och fika på Hallsta Café & Restaurang. Denna gång valde vi varsin smörgås till kaffet. Alltid lika trevligt att gå in där för man får sånt bra bemötande
Vi blev väldigt positivt överraskade för smörgåsarna var som konstverk och dom hölls ihop med en pinne i mitten. Vi var ju redan lycklig av träningen och nu blev det ännu mer positivt påslag. Det var ju en hel lunch eller brunch som vi fick i oss. Min mans var focaccia som var rostad, brie, salami, coleslaw och massor av grönt och en oljeblandning. Min man sa att den var fantastiskt god med massor av smaker och väldigt matig.
Jag valde en ostsmörgås som kom ut som två trekantiga grillade focaccia med urgod ost, tomater, gurka, lök och en god olja. Jag nöjd hejdlöst och vi blev så mätta efterråt så vi behövde inte laga lunch utan fick skjuta fram och åt middag istället. Vad kreativa och duktiga dom är på cafét.
En favorit i repris på hur vi kände oss efter gymmet och cafébesöket. Michael Buble med Feeling Good. Vilket tryck och den känns som den skulle kunna vara ledmotiv till en Bondfilm i hans version
Dom serverar ju även mat och dagens tips var hemmagjorda pannbiffar med potatismos, broccoli och lingonsylt. Siba berättade att dom hade hemlagade hamburgare i går. Vi skall passa på att äta lunch där nån dag också
Flasköppnare i form av en gitarr från thomann
När vi sen promenerade hem nöjda och mätta så gick vi förbi denna huslänga som skall byggas om till lägenheter. Det har förut funnits två restauranger där
På hemvägen gick vi även förbi området där vi skall bo under stambytet i 6-7 veckor. Det ser jättefint och välskött ut med en lång snygg huslänga i lite pastellfärger. Vi har gått förbi här förut och tyckt det varit fint så jag har fotat den läckra bänken och husen förut.
Min man spejar in genom dörren i den trappuppgången vi skall bo i dom veckorna. Det är rent, snyggt och ser nyrenoverat ut i husen. Vi kommer lite närmare centrum men när det är dags så har vi ingen bil utan får bära iväg lite i sänder för jag måste ha ett litet datorbord med mig och stolen jag sitter på.
En lekpark i mitten och massor av bänkar. Det är långt emellan husen så det ser luftigt ut. Nu önskar jag er en fin och angenäm kväll gott folk
Så här fint och vårigt såg det ut utefter motorvägen mot Hallstahammar i går. Kul när lastbilarna lyser upp med sina färggranna bilar också. Vi njuter av den sista tiden med bil så vi passar på att göra några utflykter.
Tåget kom då vi var på väg in mot Hallsta centrum och dom flesta vagnarna var täckta av graffiti. Jag gillar graffiti när det är snyggt utfört och inte bara klotter.
Väl hemma så blev man påmind om stambytet för här låg en hög med rör framför en container. Det blir fler och fler containers och företagsbilar i området. Det är lite spännande för varken min man eller jag har varit med om stambyte förut
I dag var vi till gymmet igen och jag har ökat hastigheten på gåbandet från 4,5 till 4,7 och tiden från 10 minuter till 15 minuter. Vi kommer att gå minst 2 gånger/vecka. I dag träffade vi ett jättetrevligt par som vi pratade med och det var jättekul. Dom bor i Västerås men har anknytning till Hallsta. Kvinnan och jag fick vänta på våra män för dom stod i omklädningsrummet och pratade efter passet. Så det är inte alltid männen får vänta på kvinnorna.. . Dom var som oss väldigt nära varandra. Hoppas vi träffar dom igen
Här en maskin som passade både min man och mig. Min man fotade mig också men bilderna blev så dåliga så dom är inte visningsbara men det går ju fler tåg
I ett sidorum tränade jag på bollen, balansplatta och TRX band
Follow Your Dream står det på skylten och gosedjur i form av en banan satt framför. Banan är min favoritfrukt som jag mår bäst av. När vi sen promenerade från gymmet så svävade vi på moln och man kände sig helt klar i huvudet och lycklig. Jag kommer inte att kunna klara mig utan gymmet för jag blir deppad av för lite aktivitet och för mycket stillastittande vid datorn. Det kommer mer i ett inlägg vad vi gjorde efterråt men jag måste först arbeta med bilderna.
Hjärtlig hälsning från mig. Hoppas ni får en fortsatt fin fredag då vi skriver 1 mars. Tiden rusar iväg och nu är det bara 27 dagar tills vi får stambyte om inget ändras igen. I dag har vi fått 2 minusgrader men vi har helt snöfritt och solen är framme varje dag nu. I går blåste det så åkte omkring sand, löv och annat i luften. I dag är det vindstilla igen och helt underbart ute
Sophie Zelmani med Stay with my heart. Hennes musik är rena avslappningen för en orolig själ. Jag går ner i varv och bara ger mig hän till avslappning av hennes röst som berör.
En liten del av min tändarsamling
Jag kom att tänka på detta med rökning då jag ser så mycket fimpar ute på marken. Jag har själv bara tjuvrökt en gång då jag var 14-15 år men jag blev så avskräckt då jag fick en rejäl hotattack. Min pappa var rätt sträng så det hade inte funnits på kartan att jag skulle börja röka. Sen träffade jag min nuvarande man i början av 1990-talet och han hade rökt i 20 år.
Jag var bekymrad eftersom jag inte tålde rök och pratade med honom om att det nog inte kunde bli nåt mer mellan oss eftersom jag mådde så dåligt. Då föreslog han att han skulle börja med såna där Nikotinell nikotintuggummin som kommit ut då. Han hade jättesvårt att sluta och tappade några plomber av allt tuggande. Då helt plötsligt kom det ut plåster istället och han nappade direkt. Det tog 2 år innan han fick bort röksuget och han var så tacksam men han fick lindrig kol av sitt långvariga rökande och hade han fortsatt så hade han kanske inte levt i dag i och med både hjärtinfark och stroke som han drabbades av senare.
Många går över till snus istället men det är ju inte heller så bra men nu har det kommit ut snus utan tobak och då är det lättare för både rökare och snusare att trappa ner tills nikotinsuget försvinner helt. Jag förstår verkligen hur svårt det är när man är beroende av nåt för jag kämpar varje dag med mitt sockerberoende och har just nu abstinens på kvällarna fast det gått ca 6 veckor sen jag trappade ner
Vi gick in en sväng på Åsby Hem & Trädgård här i Hallsta. Här får man gå upp och ta en selfie vid den läckra klänningen skapad av blommor och blad. Jag gissar på att den är från då Designern Lars Wallin besökte Åsby.
På lite närmare håll ser man vilket konstverk det är, så vackert och vilket jobb att få ihop allt detta.
Ytterligare en vacker blomstrande klänning fanns att se nedanför podiet på golvet. Röda vackra rosor och en vas full av rosor framför. Klänningarna är ju rena rama konstverken
Lady Gaga & Bradley Cooper med Shallow. Ett nummer från Oscarsgalan 2019
Jag filmade lite men det blev rätt stressat för jag måste ju undvika att folk kom med. Skall gå dit tidigt en dag då dom öppnar och försöka filma långsamt. Varning för yrsel..
Jag fotade mycket mer men tar inte allt på en gång. Vi skulle ha åkt med min son på Båtmässan i Älvsjö igen 6 mars som vi gjorde förra året men i och med bilhaveriet så fick vi ställa in allt. Min son har ingen bil så nu är både vi, sonen och min mans bror billösa. Vi har faktiskt slöat till lite i och med bilen och nu är vi piskade att röra oss mer och det kan vara nåt bra nu då vi går mot vår.
Jag har haft en oro för en person som väntat på ett besked och jag blev så glad när jag hörde att det gått bra och han inte behöver oroa sig längre och inte vi andra heller. Skönt med positiva besked.
Jag såg denna snygga cykel i centrum som är av märket Nishiki. Det är tydligen riktiga kvalitetscyklar som inte bara är ett transportmedel utan en upplevelse fylld av både själ och hjärta. Det är bara att fortsätta läsa genom att klicka på länken
Här i Hallstahammar har vi Stenströms Cyklar som är en kvalitetsbutik. Klicka här för att läsa en artikel i Magazin24 där dom intervjuar Sören Stenström. Själv har jag fått sluta cykla på grund av både nacke och ländrygg. Det blir promenader och gym istället men det var svårt i början att göra sig av med sista cykeln eftersom jag alltid älskat att cykla
Broken Bicycles med Tom Waits. Wow! Jag blir så berörd av hans röst
Jag såg denna märkliga kopp på Myrornas second hand. Det var en mugg med två till synes kaffekoppar på sidorna. På prislappen stod det 75 kr
Under muggen står det Desk Tidy? black+blum London. Jag har aldrig sett nåt liknande. Det är ingen kaffemugg utan denna kombination är för skrivbord och i muggen har man pennor och dom andra två annat som man har på skrivbord ex, gem, gummiband, häftstift mm. På den sidan jag länkat till kostar Desk Tidy 240 kr så priset hos Myrornas var mycket lägre. Jag går bara omkring och kollar nu för vi har köpstopp så det är bara det allra nödvändigaste som får inhandlad
I dag skall vi städa ur bilen så vi ev kan sälja den för motorn är i bra form och vi har ju bytt det mesta i bilen och sist var det framvagnen. Vi har först tagit reda på vad som gäller vid försäljning och hur man går tillväga. Får vi den inte såld så måste vi skrota den precis som förra bilen. Vi törs helt enkelt inte satsa på nån ny bil just nu för jag orkar inte med några fler rysare. Vi låter tiden gå och sen löser det sig nog. Efter det tog vi en lång promenad i det våriga vädret. Vi fick inga besvär efter gymmet i går så i morgon är det dags igen och så bra som vi mådde efteråt gör att man vill ha mer. Jag har full rulle i dag så jag besöker era bloggar senare i eftermiddag. Ha nu en jättefin och skön dag kära läsare. Kram från Malin
I går då vi var på väg till Fitness Center så gick vi förbi ingången före vår där dom håller på med stambyte nu. Två toalettstolar stod där för att fraktas bort eftersom alla skall få nya. Jag kände mig precis som dessa stolar "bortspolad" efter en natt med konstiga drömmar och ett uppvaknade med jobbig ångest. Jag tror inte att det bara beror på "bilfiaskot" för jag brukar må dåligt varje vår när ljuset kommer och det är nog därför inte våren är min favoritårstid utan mer hösten. För att kunna ta mig ut så var jag tvungen först att göra andningsövningar och sen avslappning till musik.
Så här soligt och vårigt såg det ut i Hallsta centrum då vi var framme efter vår korta promenad. Jag mådde lite bättre men det kändes som bomull i huvudet.
Så var vi då framme vid gymmet Fitness Center
Det jag gillar bäst är att gå på gåbandet och jag blev förvånad över att det gick så pass lätt fast jag inte tränat på flera månader. Jag har lärt en läxa att inte ta i för mycket från början så jag gick bara 10 minuter på 4,5 i hastighet. Vi skall dit på fredag igen och då skall jag gå 15-20 minuter för jag blir ju inte trött av att gå nu när knät är så pass bra. Jag fick inga eftermälen utan det gick ännu bättre med promenaden hem. Det blir inga tights för mig förrens jag känner mig bekväm i min kropp. Nu har jag ett par gamla träningsbyxor som är lite vida men tunna. Sen blev det en svart tränings t-shirt med giftgröna stickningar.
Muddy Waters med I'm Going I'm Walking. Blues ger mig energi. Det är ju inte klokt hur många bluesmän och nån enstaka kvinna jag träffat live. Många av dom är borta nu och jag har endast minnen, bilder och autografer kvar.
Det är en fin och modern maskinpark hos Fitness Center och det gör att man mår bra efterråt. Jag tränade även på TRX band som är bra för ländryggen. Det var en vältränad kvinna i den lokalen och hon visade mig hur långt hon kommit på denna träning. Hon låg nästan ner och jag kommer bara ner en bit och törs bara böja mig en bit bakåt men nu har jag i alla fall raka armar. Har tränat på TRX när jag gick på gymmet sist
Min man och jag testade även en maskin som den trevliga kvinnan rekommenderade. Den skulle vara bra för ryggen så jag skall visa den nästa gång.
Vi tyckte vi var värda en fika efter gymmet och det blev på Hallsta Café & Restaurang. Min man tog en baklawa och jag en äppelmuffins. Vi fikar mycket mindre nu för vi sparar pengar men nån gång ibland måste vi unna oss detta
En av parkoaserna i centrum börjar nu vakna upp och blir snart suttna på.
När vi sen kom hem så hade vi fått ett brev från Hallstahem och där stod det att stambytet var framskjutet från 13/3 till 27/3 och det har även blivit byte av evakueringslägenhet från en tvårummare till en enrummare men i ett trevåningshus istället för höghus. Där ser det jättefint ut men det hade varit roligt att kunna flytta hem igen i rimlig tid men nu blir det inte förrens 13 maj. För oss räcker det med en enrummare för vi är ju bara två, bättre att dom större lägenheterna går till dom som några fler. Det är ju ändå en begränsad till och viktigast är att man slipper vara mitt uppe i ett stambyte för det skulle jag inte klara av
Hoppas ni alla njuter av lite vårvvärme och sol. Sköt om er och ha en toppenfin torsdag
#Fitness #Gåbandet #Muddy #TRX #Äppelmuffins #Parkoaserna #Hallstahem
I morgon drar jag på kapellet och tar en bloggfri dag. Vi ses igen på torsdag så ha det så bra och tack för att ni tittade in
Xavier Rudd med Follow The Sun. Han är en australiensk sångare, låtskrivare och multiinstrumentalist.
Mĺ | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|