Senaste inläggen
Min barndomsväninna Eva är just nu på besök i Sundsvall och ni ser henne här utanför W:6 huset som numera ägs av "Studentkåren" Sundvalls Kårhus. Eva skickade lite bilder över mms. Hon bor med sin man i Tranås sedan många år och vi har hållit kontakten. I detta hus bodde vi i en tjänstebostad från det jag var 11 år till 18 år. Då hade min pappa hand om dom fina lokalerna på andra våningen som uthyrdes till olika evenemang. Jag själv var med och serverade kaffe mm i lokalerna så jag har många minnen därifrån. Hon och hennes mamma flyttade från Sundsvall till Filipstad när jag var ca 11 år. Hennes mamma var min mammas bästa väninna, hon dog tyvärr när hon var drygt 74 år gammal.
Dörren till vår bostad satt där mittenfönstret syns till höger och det fanns ingen stor dörr där Eva står. Min farmor och farfar bodde där före oss och då var det verkligen en idyll med planteringar, gräsmatta med stort fint gammalt träd och fler gamla hus på ena sidan. Tyvärr så har jag inte ork att titta efter gamla bilder just nu så jag kan inte visa hur det såg ut när vi bodde där
Eva och jag gick i lekskola tillsammans som det hette då. Här ser ni henne till vänster, mig i mitten och Else-Marie till höger. Else-Maries mamma var dagmamma till mig när mamma arbetade. Mina föräldrar var väldigt moderna så dom delade på allt hembestyr och mamma arbetade hela min uppväxt men jag kom inte ihåg om hon arbetade heltid hela tiden. En fotograf besökte vår lekskola och då togs bland annat bilden ovan. Vi skulle spela ett sällskapsspel medans fotografen gjorde sitt jobb, kan inte se vad det är för spel.
W:6 huset har blivit så förändrat med trappor upp på denna sida med balkong och trots att huset är "K-märkt" så har dom förändrat en del inomhus också. Ingången bredvid den vita bilen gick upp till dom pampiga salarna och i källaren i dom långa gångarna låg en Radio och tv-butik. Bilderna var svåra att få till när dom skickas över mms.Tack snälla fina Eva för bilderna som ger nostalgi och känslan av "Tillbaka till framtiden"
Klicka här för att se en bild på W:6 huset från baksidan, på sajten Sundsvallsminnen
Pappa hade sitt kontor längst upp i ett tornrum och jag kom ihåg att man gick upp dit och kollade på utsikten ibland och testade även pappas skrivmaskin. Syrran var bara några nåt år då vi flyttade dit. När första majtågen gick så kunde man kolla ut från pappas kontor och det var en upplevelse. Klicka här för att se bilder från Sundsvalls Veteranmarknad 2014. Klicka här för att se lite av en fin sal på W:6 som är bibehållen och ser nästan ut som när min pappa arbetade där. Man ser rätt bra än om en dansgrupp repar där.
Kannor från Frejas Bod. Kannan längst fram är är snarlik dom kaffepannor som fanns på W:6 från dom hälldes det upp i mindre finare kannor. Pappa gjorde väldigt fina fina smörgåsar som såg ut som ett proffs skapat dom
Eva skickade även med ett foto då hon går uppför Hotell Knausts berömda trappa. Klicka här för att läsa om Knaust och se bilder. Nu tillhör Knaust Elite Hotels, klicka här för att komma in och kolla hur rummen ser ut
Så här ser den ut nedifrån. Det är ett anrikt hotell som drevs av Bo Wilöf som pappa kände och han hade även Vindhems fina restaurang som våra föräldrar tog med oss till flera gånger, Senare så brann den tyvärr ner. Klicka här för att komma in på Sundsvalls Tidning och både se och läsa om Bo Wilöf. Det var fantastiskt att sitta där och äta och samtidigt se segelbåtarna kryssa förbi. Klicka här för att komma in på Knaust facebook. Klicka här för att se spegelsalen på Knaust. När jag arbetade på kontor i slutet av 1960-talet tills 1975 så blev vi i bjudna varje jul på Knaust dignande goda julbord. På den tiden så blev man väldigt bortskämd och vi hade alltid gratis kaffebröd och smörgåsar till fikarasterna. Klicka här för att läsa mer historik över Knaust
Så här vackert är Knaust huset och det har fått bevarats på utsidan och även en del på insidan
#W:6 #Knaust #Eva #Sundsvallsminnen
Jag är inte i form i dag utan har både huvudvärk och har sovit dåligt. Det händer mycket här runtomkring men jag kan inte gå på nåt. Vi hade tänkt bjuda hem våra vänner A-G och L-G men jag insåg att jag var för trött och efter en biltur i går så strejkade ryggen. Kan sitta en stund och skriva lite men sen får jag gå upp. Nu blev det gnälligt men jag är så less på detta. Nationaldagen är inget jag brukar fira för jag tycker att samhället har krackelerat på många områden. Bara jag tänker på att vissa människor skall ha överflöd av allt och andra skall måsta tigga sig till brödfödan är så orättvist så man blir illa berörd
Tur att det finns vackra blommor att titta på och lite smultronställen man kan gå till och få kraft. Min man får samarbeta lite med mig som ni har sett men nu har jag inga bilder mer iordninggjorda så jag får vänta lite. Tar dom jag har och gör ett miniinlägg. I dag är vädret lite sämre men solen försöker bryta fram.
Strandpromenaden är helt underbar att gå på, filosofera och rensa tankarna
En dag då jag var ute på mina promenader så kände jag för Preems jättegoda cappuccino och då blir man glad när man ser personalen därinne, tjejens vackra leende och trevliga sätt värmer upp kropp och själ.
Sen blev det då en 10-minuters sittning i Linnarbäcksparken. Coca Colaburken som står på bordet är inte min. Jag dricker aldrig läsk numera annat än i drinkar... . Coca Cola har jag bara druckit några gånger i mitt liv. Fast vi bodde vid Coca Cola fabriken i Sundsvall när jag var barn. Den finns inte där längre. Klicka här för att läsa om detta på sajten "Sundsvallsminnen"
I Linnarbäcksparken hittade jag detta motiv som är en bra förklaring hur jag känner mig till och från just nu. Som en ballong som tappat luft... men samtidigt så kan jag ju gå på mina ben och bara det får man vara glad för.
Nu hände det igen, en fågel satt helt stilla på en bänk tills jag fotat klart, men solen gjorde att bilden ändå inte blev så bra. Det har hänt 3 gånger och den ena med en fjäril som satt helt stilla tills jag fotat färdigt. Undrar om det är nåt tecken?... Jag tror ju att det finns nåt som vi inte vet om. I går kväll när jag lagt mig tillrätta så kände jag en hand på min rygg och ryckte till men jag är så van vid märkligheter och har upplevt mycket genom åren så jag blir inte rädd längre
Kan det vara en björktrast-unge tro?
Linnarbäcken
Jag önskar er alla en härlig och upplevelserik helg. Sköt om er och ha det så bra kära bloggläsare
Åsa Jinder tolkar Rise like a phoenix på sitt vis.
#Smultronställen #Blommor #Acleja #Huvudvärk #Orättvisor #Åsa
Klicka här för att komma in på Vaggerydstorget och läsa om en konstutställning som pågår hela sommaren på Ritz Konditori. Det är elever från Fenix som har venissage. Tänk vad mycket som händer i Vaggeryd, kreativiteten flödar. Jag har nu kolla in utställningen under en fika med min man. Det finns både målningar och foton på vernissaget.
Denna gång var det min man som förstörde vår diciplin så vi tog en gårdagens princessbakelse som smakade som dagens. Kan inte motstå när det sitter en fjäril på toppen och den var så supergod så tandvattnet rann...
Här ser ni lite av deras alster men gå gärna dit och ta en härlig fika och njut av ungdomarnas kreativitet och skaparanda.
Utanför Ritz finns mer att skåda i form av upphängda saker i några träd. Här en varpvinda med hängande utsmyckning, och det finns mer att se
Nya Coop Konsumhuset står snart klart för invigning ser det ut som. Här arbetas det för fullt på baksidan och på framsidan har höga fönster kommit upp.
#Ritz #Vernissage #Coop #Lila #Fjäril
Jag hade beställt tid hos frissan för ett tag sen men jag visste inte om det gick att genomföra på grund av ryggen. Tack och lov så har dom fantastiska stolar av hög kvalitet som gör att ryggen slappnar av. Sen hade jag preparerat mig med alvedon och smörjt in ryggen med Voltaren. Det tog inte lika lång tid som förut eftersom hon inte blötte håret och det underlättar. Evelina som klippte mig denna gång fotade mig baktill och det ser kanske inte ut som jag klippt mig så mycket men jag tog över 2 cm, vill inte ha för kort hår för det trivs jag inte i. Sen tunnade hon ut rätt mycket för det var lite för bulligt. Jag blev som vanligt jättenöjd, nu är håret mer lättskött
Den fina friseringen heter: Salong Hon & Han Frisör Interiör.
Här ser ni fina gulliga Evelina sopandes undan mitt avverkade hår... . Min mormor hette Evelina och det är ett av dom vackraste flicknamnen jag vet. Evelina var så fin i håret och det var längre än jag sett henne i förut. Sandra som driver salongen var där också. Tjejerna är helt underbara, och jag har gått där i många år nu.
Se hit alla män med skägg och mustasch för nu har dom fått hem skägg Wax och skägg Olja. Min man har för kort skägg och mustasch för att kunna använda sånt tyvärr
Ett klipp där man får lära sig att fixa till en mustasch på sina naglar.
Lite fint på disken. En häftig hårborste och några hårsaker
Klicka här för att se vart jag hittade denna bild
En sån här mugg kan man plantera en blomma i, funderar på att köpa en själv till balkongen. Vi har inte fixat där än men alla möbler finns där redan så det är bara utplaceringen och utsmyckningen som fattas
Fint på en bänk i salongen
Fina armband till försäljning
I dag skiner solen och det verkar som väderleksrapporten stämmer denna gång. Jag och min man hade tänkt åka till Ölmstad i morgon där dom har "Ölmstaddagen" men jag inser att jag inte kan sitta 4-5 mil i bilen. Vi har ju vänner där så det är tråkigt att det inte funkar. Klicka här för att se när vi var dit för 2 år sedan. Jag kan blogga lite nu med hjälp av min snälla man som fixar mina bilder, sen har jag börjat få in ett annat mönster så jag inte sitter för länge utan tar promenader och gör annat mellan blogginläggen.
Jag tror inte man behöver vänta på en solig dag längre... Bruce Springsteen
#Salong #Evelina #Armband #Ölmstad #Bruce
Helsingborg piren ca 2006
Vi var in på Anders Anderssons verkstad i Preemhuset för att fota några bilar han höll på med. Han drev förut Preem men nu har hans son Mikael Crafoord tagit över men Anders finns kvar i lokalerna med sina bilar som även är en stor hobby. Bilen på bilden är en urtjusig Buick Wagon
Anders Mikael
Det var lite svårt att få till rätt vinkel när den stod i verkstan för den skall ses live så otrolig tjusig är den och lååång
Fronten är även den ursnygg
Jackson Med Jerry Williams & Ardis
Motorn i bilen var skinande ren och iordninggjord.
Fälgarna glänser som silver
Detta är en Chevelle SS från 1969
Vi har haft en massa roliga utsmyckningar i samhället på sista tiden som väver in drömmar och förhoppningar. Dom är skapade av förskolor. Jättebra och tankeväckande projekt som gör att man stannar till och kollar in, läser och funderar.
Här kan ni läsa lite om vad projektet går up på
Mattan är upphängd där fd Mimmis Magasin låg och sträcker sig mot Koola Kidz. Jag skulle ha satt in detta för ett tag sen men har inte fått klart det förrens nu med hjälp av min man.
Detta satt på dörren
Klickbilder för att se på nära håll vilken fantasi och skaparkraft barnen har
Här ser man ingången till nya Koola Kidz
En bit från Biblioteket mot ett hus såg jag denna installation som är skapad av Nyckelpigans förskola. Jättehäftigt och bra gjort föreställande solrosor i olika former och versioner, kreativt skapande
Så här står det skrivet ovanför solrosorna
Denna härliga MG B1800 från 1970 stötte jag på under tankning på Preem i Vaggeryd. Ekipaget var på väg till Jönköping för att köra till bal. Vet dock inte om cabben kom ner, Vädret var inte lovande.
Kolla in resväskan på bakluckan, närbild nedan.
Pontiac i "bruksskick"
Populärt att leka i gyttja. Suzukin fegade inte ur.
Jag har gått och retat mig på denna hållare för papper eftersom den ser så tråkig ut. Vi åkte iväg till vårt Syntema för att kolla om det fanns nån självhäftande plast som man kunde klä in den i. Vi har en annan hushållsrulle-hållare också men eftersom vi hade denna i vår gästtoalett i förra lägenheten så satt vi den i köket nu. Barbros virkade grytlappar hänger provisoriskt bredvid tills vi fått köket helrenoverat så vi kan sätta upp snyggare hängare.
Det var ett tag sen vi var dit nu och det är en stor fin färghandel där det finns lite av varje. Dom är jättetrevliga också så vi har verkligen fin service i "Vår lilla stad". Klicka här för att komma in på en sida där man kan se några tjejer som arbetar där. Det heter också Happy Homes. Klicka här för att se vad min fru skrev om Syntema sist hon var dit
Vi hittade småblommigt självhäftande plast på metervara och här klipper min man till lagom storlek
Sen var det bara att få till det utan bubblor. Vi ville inte ha nåt skrikigt utan bara lite mönster så det ser lite trevligare ut
Här ser ni resultatet. Det går upp lite på sidorna för hållaren är lite formad och vi fick ta till kniven där öppningen satt för att byta rulle, det gjorde inget utan såg bra ut ändå
Denna klänning skall ses i verkligheten för den var svår att fota. Den är helt otroligt häftig eftersom den är gjord av papperstapet. Den är skapad av en tjej som heter Petra som arbetar där.
På lite närmre håll där man ser att den till och med har ett skärp. Vad kreativt och roligt gjort. hon skulle kunna vara med i "Projekt Runaway".
Nåt mer som var kreativt och häftigt var denna stol gjord av "Europapall". Det är bara att sätta dit en dyna (eller utan) så sitter man bra och tänk så billigt det blir men ändå så häftigt.
Även en bänk gjord av "Europapallar" fanns att skåda
Tvålpunpar i lätt material med kopparkänsla, jättesnygga
Robust snygg bordslampa
Här följer lite av deras tapeter, dom har hur mycket som helst att välja på. Dessa är lite vågade och påminner om jack- och kapptyger som var moderna under en tid
Jag gillar lite grafiska mönster som dom övre rullarna. Det andas lite 1950-talet om dom
Vi köpte även en tapetbit för endast 10 kr som vi skall ha som dekoration på en kökspall men det visar jag senare då vi skall fixa detta.
Min man fick hjälpa mig att fixa bilderna (Photoshop) till detta inlägg eftersom det blev lite för långt och jag skall ju begränsa mig lite med kortare inlägg, det är inte lätt när det är så roligt. Det blåste rejält i går så jag tog en promenadfri dag, jag hade en lite sämre dag vad gäller ryggen. I dag måste jag ut igen om inte det blir stormvarning för promenaderna gör att jag slipper mycket av värken. Jag har tid hos frissan också hur nu det skall gå till, hoppas det funkar att sitta så länge annars får jag ställa mig upp några minuter. Hoppas ni får en fin torsdag och en njutbar helg mina kära läsare.
#Syntema #Happy #Dekorationsplast #Lampor #Tapeter
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|