Senaste inläggen
I år har jag missat mycket av konståkningen tyvärr för det är jag verkligen intresserad av. Det är en vacker sport som är njutningsfull och spännande. Åkte mycket konståkningsskridskor själv när jag växte upp och och blev överlycklig när jag fick ett par fina vits skridskor till julklapp som barn. Vi vaknade sent i dag så man kan säga att vi hade en skön sovmorgon. Nu skall min man sätta upp dimmers i vardagsrummet så det blir lite mysbelysning när jag skall ha "Tjejkväll" på onsdag. Det är första gången jag har nåt sånt och i början blir vi bara tre personer men sen skall jag bjuda in några fler. Vi skall umgås, handarbeta lite, fika och sen skall jag ha nån aktivitet vi gör tillsammans. Dessutom skall vi sitta i "Likörhörnan" och njuta lite också...
Vi var ute och gjorde samhället i går och hittade ett tyg på Gretas Butik till dynor som vi skall ha på barstolarna i köket. När jag sa rött så kom Mimmi direkt med detta röda fina tyg med lite mönster i.... Jag har köpt sånt tyg förut till dukar men i andra färger så jag vet att det är hållbart och blir lika fint efter många tvättar. Nästa månad skall vi fråga "Tapetserargården" om hon kan skära till dynor i skumgummi formade som stolarna. Vi tar en sak i sänder.
Sen gick vi över till "City Skor" och här ser ni Myrna som är min Tandhygenist och även driver skobutiken. Min man behövde nya skor för han har svårt att få tag på såna eftersom han har så stora fötter 46-47 men där har dom haft inne såna storlekar emellanåt. Myrna säger att om det inte finns så skickar hon efter större storlek och det är service... Han sliter ut skor snabbare än mig.
Denna gång behövde hon inte skicka efter utan det fanns ett par som synes på bilden. Dom kostade 450 kr men hade kostat 900 kr så det var ett fynd och märket är "Reiker". Dom är både fina och lite rejäla samtidigt. Han blev jätteglad för det tog inte emot nånstans och han satte på sig dom direkt.
Dessutom fick jag tag på en väska för 245 kr i riktigt skinn. Den har långa band och är lite rymligare. Myrna har nåt för alla på sin butik och jag handlar både väskor, skor och lite annat där som dom säljer. Föredrar att handla det mesta lokalt så vi får ha kvar våra fina butiker.
Jag passade på att fota lite dam och herrskor när jag ändå var där men det skriver jag om i morgon så jag får delat upp det lite. Klicka här för att komma in på deras facebook.
Tyvärr funkar det inte för mig igen här så jag själv kan inte njuta av klippet så jag tog bara ett i högen. I går fick jag ytterligare ett konstigt fel. Två av mina bloggvänner kunde läsa ett inlägg som jag hade ställt in på dan efter 17.00 Jag trodde jag hade blivit senil så jag lät min man kolla och varken han eller jag hade inlägget i våra datorer så jag är nog inte galen.... . Det är viktigt för mig att ha musik i min blogg så detta är ingen höjdare. Nu går vi tillbaka till windows 7.
Vi kände för att mysa när vi kom hem från promenaden och besöket i samhället så vi gjorde iordning mat och tog fram en flaska vitt vin för att sitta och njuta i köket där vi sitter oftare nu sen det blev lite mer ombonat. Min man är bättre nu i sin rygg och han fick ett tips från min syster att lägga på värmepåse efter att han smort in ryggen med Voltarensalva. Det blev mycket bättre efter det så han kan nu gå rak i ryggen igen.... . Vi har en sån där vetepåse som vi lägger in i micron några minuter.
Vi hade inte köpt hem nån festmat utan vi tog det vi hade. Ungsstekt laxfile, morotsstavar, spenat, potatis och kall hjortronsås.
Detta vin är ett säkert kort som heter "Boulder Bank" 2011, och är ett vitt vin från Nya Zealand. Klicka här för att läsa om vinet. Det är lättdrucket och lite bubbligt känsla, och både syra och fruktig mustighet och fatkänsla enligt mig...
Gloria Gaynor med låten "I will Survive" . Klicka här för att komma in på hennes hemsida.
Vi köpte en dimmer till vår spotligtskena i taket i vardagsrummet när vi flyttade in här. Den är infälld och en sort som inte brummar så det var rätt dyr. Tyvärr funkade den inte så vi gick till bostadsbolaget för att få hjälp. Det finns ingen nollkabel men då måste man anlita egen elektriker och det får vi själva stå för. Min man kan koppla detta men har inte full behörighet och det kan bli dyrt så nu har vi köpt andra dimmer på IKEA som funkar men då blir det inte snyggt för dom är stora klumpiga och har ett litet läte men jag bryr mig inte utan det är min man som vill ha nätta små eftersom dom sitter på en så till och syns väl.
Så här ser dom ut och en av dom skall vara till lamporna över matsalsbordet. Utan dimmer så blir det ett jätteskarpt ljus och man vill ju ha lite dämpat. Det var ett år sen vi flyttade in och har inte fixat detta förrens nu... Vi har andra belysningar som har räckt till men det blir inte lika mysigt.
I dag på morgonen har vi haft familjerråd... Det är jag som är dramatisk och har hittat på detta. Vi satt vid frukosten och skrev ner punkter om vad vi måste göra framöver för att få ordning på det som vi måste göra i lägenheten. Vi har sladdar som ligger huller om buller och saker som inte är klara. Källaren måste rensas helt och städas. Vi har nu skrivit en lista och bockar av när dom är utförda och då har vi nåt att hålla oss till och även glädjas åt när dom är utförda. Jag skall även avsätta tid för att lära mig lite mer på datan sånt som jag skyggat för.
Efter vår promenad i dag så gick vi in i värmen hos Ritz och tog oss varsin varm smörgås. Min man tog denna som ser försvinnande god ut. Den under som är lite mindre tog jag.
Här en semletårta som såg frestande ut.
Nu har jag äntligen köpt Caféboken hos Ritz Konditori som heter "Café Småland". Den kostar 150 kr och båda våra Caféer i samhället är representerde. Stamfiket i Jönköping Malmborgs Lilla är också med. Den står nu på litsthyllan ovanför vår hallsoffa och pryder sin plats. Klart jag måste ha den eftersom jag gillar att gå på Café. Thorsten Jansson och Rolf Lind har skrivit boken och fikat sig igenom hela Småland. Klicka här för att läsa om boken.
Gloria Estefan med låten "Conga". Klicka här för att komma in på hennes hemsida. Jag har alltid gillat hennes musik och röst och denna låt är en av många favoriter. Hon föddes 1957 i Havanna. Kuba och är en kubansk-amerikansk sångerska, bosatt i Mimai.
Nu är min man lyckats fixa min data så jag kan höra musiken, och den är supersnabb. Vi behövde inte gå tillbaka till windows 7 igen så nu har vi windows 8 och jag tycker det går bra än så länge.
När man beställer in te på Malmborgs Lilla så kan man få såna här roliga träsaker som rullats i honung till tet. Såna använder ofta biodlare för att provsmaka honungen.
Så här ser dom ut på nära håll och kallas för honung/sirapssked. Klicka här för att se vad ett sånt redskap finns att köpa. Klicka här för att läsa om biodling.
Jag tog sån fin bild av Emilia som arbetar på Malmborgs Lilla. Hon ser så söt ut... Hon höll på att fixa kaffe till en cafégäst. Hon arbetade förut hos Maria Laktos när hon hade sitt Café Lakatos i samma lokaler. Klicka här för att se en bryggare "NASA coffee maker".
Found Shit Breakfast station...
Klicka här för att komma in på Eric Burdons hemsida. Det är han som var med i The Animals förut. Jag har aldrig hört honom sjunga denna låt förut och det är väl inte den bästa versionen men kul att variera sig lite. Annars gillar jag låten bäst med Bob Dylan
Torsdag den 31/1 18.00 har Salong Hon & Han här i Vaggeryd återinvigning av sin salong med ett nytt koncept så friseringen kommer nu att heta: Salong Hon & Han Frisör Interiör.
Alla är välkommna till minglet, och om man handlar för 500 kr så får man ett presentkort på 100 kr, dessutom 20 % rabatt på alla frisörprodukter ink plattänger och fönar. På invigningen får man även stylingtips, intredningstips mm,. Man blir dessutom bjuden på tilltugg & Bubbel. Alla som handlar får en "Goodibag" det lottas även ut presenter under kvällen och hålls tävlingar. Kul att dom hittar på nåt nytt för jag har då aldrig hört talas om friseringar som även har inredningsprylar till försäljning så det var kreativt.
Klicka här för att se vad jag skrev sist jag var dit ang detta.
När jag var in på Ritz Konditori sist så hade dom bakat en ny tårta till deras digra sortiment. Här håller Åsa fram som driver Konditoriet fram tårtan så jag kan fota. Den såg mycket färgstarkare ut än jag fått fram på bilden.
The Chive detta är faktiskt en tårta också....
Jag var även in på Acleja Blomsterhandel för att köpa en blomma och även en ljushållare till vårt nya barbord i köket. Jag sen förut köpt en vit porslinskanna på second hand med lite silvriga detalje. Vi hade en ljushållare sen förut men det blev för mycket vitt eftersom även lampan i taket är vit. Jag hittade denna i glas och plåt. Köpte detta blockljus till lyktan som går ihop med fondväggen.
På Acleja Blomsterhandel har dom rea på olika tesorter 20 kr/paket och det finns olika sorter. Nu har jag testat tet och det var jättegott. Det kändes för lite sött men när jag tog en smörgås till så blev det perfekt smak.
Te-drama i ultrarapid med Alan Rickman. Klicka här för att se vad dom skrivit om hans extreme slow motion. Han är en brittisk skådespelare och är mest känd för sin insats som Hans Bruber i filmen Die Hard, och för sina insatser i Harry Potter-filmerna där han spelar Professor Severus Snape. I filmen Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street spelar han mot Johnny Depp. Själv minns jag honom i Robin Hood i vilken han vann BAFTA award för bästa skådespelare i en biroll 1991. Klicka här för att komma in på hans "Fansite".
Vintern fortsätter att hålla sitt grepp och i morse var det 16 grader kallt. Jag kollade på nyheterna till mitt morgonkaffe och man blir verkligen ställd. I Härnösand skall dom testa nåt nytt på äldreboenden för att vårdtagarna skall må bättre. Visa gamla Svenska långfilmer... Precis som om det var nåt nytt. Jag har själv arbetat ett antal år inom arbetsterapi på flera äldreboenden med att skicka efter och visa gamla Svenska långfilmer för dom äldre och även aktiverat dom med annat som gjorde att dom höll sig i form och mådde bättre. Nu lägger dom fram detta som nåt nytt efter att ha lagt ner dom flesta arbetsterapierna under 80-90-talet...
Det nya i detta är bara att dom även skall få sjunga karaoke. När jag arbetade inom arbetsterapi så tog vi ut dom äldre på både Café, Restaurang, promenader, resor. Det fanns kök med personal som fixade till det man beställde till högtider för att kunna ha fest med både dans, artister som kom och spelade och sjöng. Ofta klädde vi ut oss på terapin för att roa dom äldre. Jag har till och med varit ute och pratat för 200 personer om hur viktig aktivering är för hälsan. Det fanns både snickeri, kök, keramik, vävning mm på terapierna. Det bästa arbete jag haft inom det yrket var i Gävle på Bergmästargården där jag arbetade i 5 år. Jag fick styra själv och vara kreativ hela tiden. Det var en enorm frihet men jag höll på att jobba ihjäl mig eftersom när jag kom var det 4 personal sen blev jag ensam och det fattar jag inte hur jag klarade av. Tyvärr blev jag sjuk och sen visade det sig att dom hade mögel i hela huset så golven las om men efter 5 ögonlocksinflammationer och avmagring på grund av möglet så fick jag för hög produktion i sköldkörten och det är så allvarligt så man kan bli galen av detta sa läkaren om man inte får medicin. När jag slutade blev jag helt bra men överkänslig mot mögel. Det blev en längre utläggning än jag tänkt mig detta....
Jag har nog skrivit om detta förut i min förra blogg.
Klicka här för att läsa allt om mögel. Klicka här för att läsa vad effekten blir på hälsan i samband med mögel.
Så här ser Bergmästargården ut utifrån och längst ner där man ser en rad med fönster utefter hel huset fanns terapin där jag arbetade. Jag var dit och hälsade på en gång på 90-talet när jag var på genomresa och då var det helt dött på terapin men jag såg saker i skylten som gjordes av pensionärerna när jag arbetade där. Numera är Bergmästargården ett korttidsboende.
Jag har lite svårt att hinna med just nu för jag har en hel hög med kläder som skall strykas så jag kommer in på era bloggar lite senare i dag. Tack för att ni gissat så flitigt i min tävling. Kul att så många vill vara med....
Hoppas ni kan höra musiken. Det tar 5 minuter innan jag kan höra den. Min man orkade inte fixa datan i går så han skall försöka i dag. Klicka här för att komma in på Neil Young:s hemsida
Nu är det dags för en gissningstävling igen. Jag har hittat en sak på second hand som ni skall få gissa på. Tävlingen håller på tills på måndag 28 januari 10.00. Jag visar inte era kommentarer i bloggen förrens tävlingen är slut, har sett att andra gör så för annars ser ni vad andra svarat. Ni får gissa hur mycket ni vill så det är ingen begränsning.
Detta är ett häst eller åsnehuvud i mässing och ganska tungt. Vad har det för användningsområde?. Om ingen svarar rätt så får ni en ledtråd.
Klicka på bilderna så blir dom större
Första Pris
Jag har köpt sakerna på Gretas Butik och här håller Helena upp en nyinkommen kökshandduk som är ett av första priserna. Jag tog inte med hela henne på bilden för jag misslyckades lite med fotot.
Första pristagaren får även denna ängel 14 cm hög.
Andra Pris
Här ser ni andra priset som kan hängas på en vägg eller dörr i form av ett hjärta där det står: Gör som havet...Våga. Nedtill och upptill hänger lite sten och drivvedsliknande saker som gör att man får en känsla av hav och strand.
Klicka på bilderna så blir dom större.
Hoppas ni vill vara med och gissa och om ni vill, länka till mitt tävlingsinlägg
Jag testar med ett klipp från Youtube för att fråga om det laddas in på en gång så ni hör musiken?. Det tog 5 minuter innan det laddades in på Youtube. Tack på förhand...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|