Senaste inläggen
När vi ändå var i Stockaryd i lördags så kan man inte låta bli att gå till det fantastiska loppiset och få träffa det fina och trevliga ägarparet.
Jag brukar alltid fota deras hund men förstår inte varför hunden ser så grym ut på mina bilder... hunden är så snäll och go i verkligheten.
Dom har så mycket saker av både gammalt och nytt och man kan gå där hur länge som helst och kolla. Vi hittar alltid nåt att köpa där.
Nu fick min man bli "Kung" för en dag igen... Detta är en blomkruka som ser ut som en krona. Detta är andra gången han spexar till det med nån slags krona på huvudet.
En läcker ljusstake i kraftfullt glas stod i fönstret
Ett jättegammalt hålslag. Klicka här för att se olika moderna hålslag
Välvirkade gamla grytlappar. Dom var mycket mindre förr än numera.
Klicka här för att komma in på en blogg som heter "Virkverket"
Souvenirdockor
Gosedjur finns det en del av också
Pennor finns det kartongvis av och den manliga butiksinnehavaren tog ut massor av både billiga och lite finare pennor. Jag själv köpte en hel drös igen. Jag ger bort lite av dom fina för jag gör inte av med alla själv.
Här ett pennställ i gammal elegant stil. Klicka här för att se vart detta finns
Klicka här för att se ett bildspel som jag satt ihop 2/10 2011 från Stockaryds loppis. Klicka här för att se lite mer från Stockaryds loppis. Dom har för det mesta öppet varje lördag.
Have a nice monday
Sen var det dags för en härlig fika på Stationscafeét.
Dom hade skinksmörgås för 30 kr som hette duga.
Här är vi på väg in på stationen.
Som ni ser så blev det lite Halloweenstämning med denna lykta och duken.
Vi blev bjudna på skinksmörgåsen med kaffe till.... Dom hade fått tag på en fantastiskt god och fin skinka. Den kom från Köttcentralen i Helsingborg och var benfri och färdigkokt så det var bara att griljera skinkan.
Mr T hittade en gammal bok som han bläddrade i. Den heter "Livet på landet förr". Landsbygdens egna bilder från Sverige på 1940-, 50-, 60 och 70-talet
Här fick jag fota en smörgåstårta som dom nyss gjort. Den var verkligen fin och frestande. Det kom in en kund senare och hämtade tårtan.
När vi kom dit så var det rätt mycket folk men vi gick in igen och umgicks med Annelie och Marianne och då var det bara vi som var där.
Mr T fick prova mössan som också ligger i ett skåp i vanliga fall. Efter att ha varit ute på nätet så ser det ut att vara en stinsmössa. Dom finns även i vitt med svart skärm. I mössan står namnet Torsten Heninggsen men jag hittar honom inte på nätet.
Dessa tre bilder föreställer saker som dom har innanför glas men tog fram för att jag skulle få fota.
Klicka här för att kolla på svenska godståg
Vi kom i alla fall iväg till Stockaryd så jag fick dokumentera hur långt perrongbygget kommit. Vi har haft det jättetrevligt och blev visade runt på nya perrongen av Marianne. Jag börjar med att visa bilder från perrongbygget och i nästa inlägg när vi var inne på stationscaféet och njöt. Vi har även besökt den fina Stockaryds loppisen.
Klicka här för att komma in på Stockaryds stationscafés hemsida
Klicka här för att komma in på Stockaryds stationscafés facebook
Här står jag uppepå nya perrongen och blickar ut
När jag vänder mig om så ser jag kortsidan av stationsbyggnaden.
Här står jag nedanför och fotar.
Längst bort på bilden står Mr T och Marianne
Betongblock som står framför byggarbetsplatsen
Här ser man brandstationen
Här ser man hur långt dom kommit med bygget
Baksidan av stationen och där kom ett långt godståg precis när jag fotade.
Fortsättning följer från Stationscaféet......................
Jag har haft noll energi i dag och somnade framför en film och det är inte så vanligt. Jag sov i flera timmar. Blir alltid lite låg när jag varit hos mamma för jag vänjer mig aldrig vid att hon inte vet vem jag är. Det funkar när man är där men det kommer efter och det är så tråkigt att hon inte längre kan följa med ut och fika som vi gjorde förut. Hon blir bara orolig om man drar iväg med henne ut och vill hem igen. Jag är i alla fall glad att hon inte mår dåligt längre av sin sjukdom utan är glad och skojar hela tiden än om hon inte alltid hittar rätt ord. Här blir det nu bara lugna gatan med tv tittande. I morgon hoppas jag vi kan åka ut lite men ingen idé att skriva nåt om det inte händer.
Hoppas ni har nåt roligt att se fram emot i helgen....
Här kommer en Elvislåt Vicke... Klicka här för att komma in på Elvis hemsida
Efter att vi lämnat in kristallkronan så tog vi en stund för oss själva för att kolla Skene Café och ta en kopp kaffe. I huset har det förut varit en spelbutik i många år. Efter det så har det bedrivits ett antal Caféverksamheter i huset.
Dom serverar även lite mat i form av soppor och annat. Endast 30 kr för att få sig en värmande gulaschsoppa sig till livs. Tyvärr hade vi ätit redan så vi får testa en annan gång.
Klicka här för se ett recept på gulaschsoppa. Det var många år sedan jag själv åt gulaschsoppa.
En lite annorlunda bänk som går att fälla ihop
Här har jag kommit lite närmare.
Här en liten interiörbild.
Ägaren som är en man har också lite bokloppis i lokalen.
Här ser man lite av vad dom har på fiket. Det var väldigt låga priser på allt.
Ett akvarium där dom lagt ner ett kaffefat och kopp, det såg rätt kul ut.
Här ser ni ägaren som var en rolig och trevlig kille. Han håller upp ett fat med nybakad mjuk nötkaka som hans syster bakat. Nu var det kört för oss igen för vi kunde inte låta bli att ta en bit var till kaffet. Det var verkligen en höjdare och den var både smakrik och saftig med en god degskorpa ovanpå. Ägaren har haft catering i många år förut i Göteborg och har även arbetat i Skåne. Det var en skön, avslappnad och vänligt välkomnande stämning därinne och sånt tilltalar mig. Folks som satt där tycktes verkligen trivas och ägaren pratade med alla och skojade.
Klicka här för att komma in på Cafékartan och se vad dom fått för betyg. Klicka här för att komma in på deras facebooksida. Jag glömde att fota när vi fikade själva. Det blev tre fikastunder i går... Vi hade med oss kaffebröd till mamma för att bjuda personal och pensionärer men då lyckades jag hålla tillbaka. Sen fick vi fika hos syrran men då hade dom tack och lov smörgåsar...
Lake of Tears är ett svenskt metalband från Borås. Det är främst känt för att ha använt sig av många olika musikstilar genom sin livstid, allt från doom metal till psykedelisk pop. Bandet splittrades 1999, för att senare återförenas 2003. Anledning till återföreningen, enligt medlemmarna själva, var att inspirationen till att fortsätta uppenbarade sig i samband med inspelningen av The Neonai, sista skivsläppet för att avsluta deras dåvarande kontrakt. Källa wikipedia
Vi åkte iväg till Kinna Skene i går för att lämna mammas trasiga kristallkrona till bostadsbolagets områdeschef. Den ramlade ju ner från taket när vaktmästaren hade satt upp den. Kroken var för klen och det var inte borrat ordentligt. Sen tog vi hem den för att gå igenom hur mycket som var skadat. Vi hade en tid 14.00 hos honom sen åkte vi till mamma. Det var lite jobbigt när vi var på väg från oss till Skene för efter att vi åkt 3 mil så frågade jag min man om kristallkronan var med i bilen. Då visade det sig att han glömt att ta med den så vi fick åka tillbaka. På ett vis var det bra för jag hade tydligen satt in fredagsmusikönskningen (bloggen) i går istället för i dag... . Sen hamnade vi i långa bilköer både dit och när vi åkte hem. Det var massor av vägarbeten på gång. Nu är jag lite sen och vet inte hur jag skall hinna med allt.
Detta var den enda lyckade bilden där mamma är med. Vet inte vad som hände i går för jag fick ingen riktigt bra bild på hela dan... . Mamma var så fin och nypermanentad men det syns inte riktigt på bilden
Det är här som mamma egentligen bor men dom håller på att reparera så hon är flyttad tillfälligt. Mamma och pappa flyttade in på serviceboendet för ca 11 år sedan. Pappa hann bo där i ca 5 år innan han dog. Mamma och pappa stod alltid på denna balkon och vinkade för fullt när vi varit dit och hälsat på. Det blev som en tradition som dom även utövade när dom bodde i Göteborg innan dom flyttade till Skene. Jag kan nästan se dom stå där än och vinka och måste alltid titta upp på balkongen när jag är på väg till bilen...
Vi var över till syrran och svågern en stund också. Mr T fick trädgårdsmöbler till sitt jobb som dom inte använder eftersom dom köpt nytt. Vi lämnade över två träbänkar som vi inte har nån användning för längre så ofta har vi lite byteshandel... . Jag fick med mig en påse med grejer som jag inte hunnit packa upp än. På bilden ser ni svampar i form av solcellslampor som dom har flera av i rabatterna.
Klicka på bilderna så blir dom större
Lyckades få några bilder på deras katter Pip-Larsson och Nisse
Syrran hade köpt två ljuslampetter som var jättefina men bilden blev inte bra å man ser inte så tydligt.
Jag fotade naturligtvis deras chäferhund Axa också men det blev bara två bra bilder. Nåt var inte som det skulle i går. Vi var ute och fikade också men det tar jag i nästa inlägg. Klockan är snart 10.00 och jag är inte påklädd och har inte ätit frukost än. Känner mig fruktansvärt stressad. Mr T har redan fikat själv medans jag försökt få ihop ett inlägg och han är just nu på arbetet. Jag får komma in på era bloggar lite senare för snart är det lunch... Ha nu en fin fredag...
(phu!)...
Då var det dags igen för min fredagspunkt "Önska så spelar jag". Den här gången är det Rebecka från vår skobutik "City skor" som fått önska. Hennes mamma äger butiken och är dessutom min tandhygenist.
Klicka här för att komma in på City skors facebooksida
Rebecka är en glad och pigg tjej med känsla för service så man blir alltid glad att gå in på skobutiken. Hon är född i vårt grannsamhälle Skillingaryd och bor kvar där. Hon har sambo och dessutom en hund av rasen chihuahua som heter Tuff och är 2 år gammal. Hon flyttade hemifrån för 3 år sedan och före det så gick hon i skola på Fenix kunskapscenter.
Hon och hennes sambo är tränare för ett innebandylag som heter F11 det är 11-12 åringar som dom tränar. Dom tränar laget 2 gånger/vecka och sen blir det matsch emellanåt. Hon har arbetat i skobutiken sen den öppnade i mars 2010. Hon har även arbetat på "Kinnarps möbler" sen blev det sämre konjunktur och många fick gå från sina arbeten.
Klicka här för att komma in på en sida där bandylaget "Rebeckas änglar" finns
Rebeckas önskelåt är "Hide and seak" med Imogen Heap. Det var verkligen en annorlunda låt och artist. Klicka här för att komma in på hennes hemsida. Låten finns i många versioner av henne så jag valde den jag gillade bäst själv av henne.
Hon föddes 1977 och är en engelsk sångerska och låtskrivare från Essex. England, känd som medlem i gruppen Frou Frou och som soloartist. Hon har fått två Grammy-nomineringar för sin låt "Let GO" som hon skrev tillsammans med Guy Sigsworth, den andra halvan av Frou Frou. Hon slog igenom som soloartist 2005 med albumet Speak för yourself. Sina två senaste album har hon skrivit och producerat helt på egen hand.
Tack Rebecka för att du ville vara med och önska musik i min blogg...
Här en klassisk sko i en modell som funnits sen jag var ung.
En snygg stövel i mocca med lite westernstuk på.
Jag har lånat ytterligare två filmer på biblioteket. Denna som handlar om Edith Piafs liv och heter "La Vie En Rose"
Det är en franks film från 2007 i regi av Olivier Dahan. Filmen handlar om den Franska sångerskan Edith Piafs liv. Huvudrollsinnehavaren Marion Cotillard tilldelades en Oscar för bästa kvinnliga huvudroll.
Klicka här för att läsa en recension som jag verkligen kan skriva under på. Om ni skall se filmen så bered er på att det är en stark och verklighetsbaserad film som tar på alla känslosträngar. Jag blev väldigt påverkad av filmen som var så realistisk och bra gjord att man ibland bara sitter som förstenad i vissa delar av filmen. Hon som spelar Edit Piaf är så otroligt bra och inlevelsefull i sin rolltolkning. Alla skådespelarna gör sina roller trovärdiga och med en glöd som man värms av. Det är en fruktansvärt hård uppväxt Edith Piaf hade.
Marion Cotillard.
Det är en franks film från 2007 i regi av Olivier Dahan. Filmen handlar om den Franska sångerskan Edith Piafs liv. Huvudrollsinnehavaren Marion Cotillard tilldelades en Oscar för bästa kvinnliga huvudroll. Klicka här för att läsa om Edith Piaf
Av mig får filmen 4 rosor av 5 möjliga
Mĺ | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|