Senaste inläggen
Detta är en film som sångerskan Madonna regisserat och den har väldigt påkostat foto och kostym. Den hade biopremiär 16 mars 2012 och är ett drama. Det är två parlella handlingar, dåtid och nutid som det kastas mellan och jag föredrar handlingen i dåtid då skådespelet är mycket bättre och trovärdigare. Det spårar ur i den moderna handlingen och känns fel i många scener och hon som har huvudrollen i den nutida handlingen passar inte alls för sin roll enligt mig. Det jag njöt av var att foto, färg och kostym var så lyckat och välgjort. Det är ingen film som sätter sig kvar efterråt utan en liten parantes när det gäller handlingen eftersom det gjorts filmer förut om Wallis Simpson och prins Edward och det känns som överkurs med en paralell handling, som om man kramar ur denna kärlekshistoria till sista droppen
Madonna
Klicka här för att läsa om denna film på min favoritsajt när det gäller filmer och recensioner MovieZine. Jag håller för det mesta med om deras sätt att tolka filmer och kan även skriva under på denna än om jag har avvikande åsikt i vissa saker ibland. Där kan ni även läsa vilka skådespelare som är med i filmen.
Filmen får endast två kostymer i betyg av 5 möjliga eftersom det var foto och kostym som tog hem priset enligt mig och det räcker inte när det är en tunn handling.
Trailern
Ett av filmens soundtracks. Abel Korzeniowski står för musiken till filmen.
Abel Korzeniowski
På Stationscafét hade dom satt upp jättefina nostalgireklam-bilder som dom köpt på ett ställe som jag får länk till lite senare i dag. Reklamen var lugnare och inte så påträngande som den är nu. Jag känner ingen stress när jag kollar på dessa bilder för dom ger en viss känsla. Jag har själv haft en Saab 96 V4 på 80-talet och då bodde jag i eget hus i Gävle och hade en 4 km bökig väg innan jag kom fram till huset men den bilen gick som på räls på dåliga vägar
Klicka här för att läsa om Saab 95 som är en svensk personbil tillverkad av Saab 1959-1978
Här är nr 2 som dom hade på väggen och det är en favorit och får mig att drömma bakåt i tiden. En Volvo Pv 544. En av mina morbröder hade en sån i många år men en svart och jag har åkt i den ett antal gånger som liten flicka
Klicka här för att läsa om Volvo PV 544 som är en svensk personbil, tillverkad av Volvo 1958-1965
Bild nr 3 en Volvo Amazon som är min mans favorit därför att motorljudet, bekvämligheten och en känsla han har gör att den känns rätt.
Här kommer Svenne Rubins med "En gammal Amazon". Klicka här för att komma in på deras hemsida. Dom är en svensk musikgrupp som grundades 1981 i Vansbro. Sedan dess har dom givit ut åtta album
I går så åkte vi till Stockaryd för jag ville bjuda min man på födelsedagslunch på Stockaryds Stationscafé. Vi har länge tänkt äta deras fina husmanskost som är lite över det vanliga. Här är min man på väg in till det fina stationscafét. Vi vaknade sent i dag och sen har min man optimerat min data så det skall gå snabbara och det tog lite tid. Dessutom har det krånglat flera gånger nu så det blivit avbrott. Det mobila bredbandet är inte lika bra som det fasta. Vi har fått det nya modemet men dom hade glömt skicka med ny sladd och man får inte sätta i den gamla så nu väntar vi på den så vi får koppla in vårt fasta bredband. Därför fungerar inte telefonerna heller som går över bredbandet. Tur att man har mobilen.
Vi blev så överraskade när vi kom in för dom hade reserverat ett bord för oss... och gjort så fint. Dom hade även köpt den fantastiska buketten med blommor till Mr T. Dom visste tydligen att han fyllde år och inte nog med det dom bjöd på maten också. Tack från oss båda till er härliga kvinnor.
Dom har ett jättefint salladsbord som såg så fräscht ut och allt var jättegott. Det kostar bara 55 kr att äta där och då ingår både dricka och kaffe med kaka.
Ett tåg måste man ju också ha med när man befinner sig där
Maten var en dillköttsgryta som smakade superbt och bara smälte i munnen. Sås och morötter var så smakrika så man blev salig. Det var husmanskost i den högre skolan
Här poserar min man med den fina blombuketten
Dom hade även en kräm som var lite över det vanliga.
Stockaryd "The movie" Tagning 1 scen 3
Mr T tackar er alla för grattishälsningarna....
Sen umgicks vi ett tag med våra vänner Cafékvinnorna och hade det kul. Tack för att ni förgyllde vår dag...
Ha en jättevfin lördag och sköt om er
När vi var till min son för några veckor sedan så åkte vi igenom Kungsör. Där är skådespelaren Thor Modéen född och hade sin teater som nu är biograf. Ulf Larsson var en stor älskare av Thor Modéen och skötte om teatern en period innan han gick ur tiden alldeles för tidigt.
Thor Odert Folke Modéen (smeknamn "Tosse) född 22/1 1898 i Kungsör, Västermanlands län. Han dog 28/5 redan 1950 i Stockholm. Han var en svensk skådespelare och komiker
Klicka här för att se vart jag hittade denna bild. Där kan man läsa lite mer om Ulf Larsson och Thor Modéen
Här står jag bakom Thor Modéen...
Klicka här för att läsa en historik över Thor Modéen
Hallå kompis!
Tog en närbild för att visa att han tydligen rökte cigarr
Klicka här för att se vart jag hittade denna bild på Thor Modéen
Thor Modéen är född i detta gamla stationshus. Klicka här för att läsa och se fler bilder
Här kommer ett klipp med Ulf Larsson när han talar före avtäckande av Thor Modéen statyn i den lilla parken framför teatern. Dom hade Thor Modéendagar då men jag vet inte hur det är numera för detta är ett klipp från 1998. Skådespelerskan Sickan Carlsson är med och avtäcker statyn.
När jag växte upp så gick det många gamla svenska långfilmer på tv och sen har dom alltid kommit tillbaka i perioder. TV 1 sänder fortfarande såna gamla filmer emellanåt.
Nu har blogg.se ställt till det. Jag har mist många av mina bloggvänner sen dom ändrade om. Nu har det även hänt hos min första bloggvän Cattis. Det går inte att kommentera om man inte blir medlem, det känns ju helt galet eftersom man då måste ge ut alla sina uppgifter och logga in varje gång. Vill man inte ha blogg på blogg.se så är det ju ingen idé med detta tycker jag. Jag kommer fortfarande i hos en del som har blogg.se. Enligt min man så är det en inställningsfråga att tillåta kommentarer ändå, men jag vet inte om det stämmer. Jag är inte ensam om att råka ut för detta för jag har hört att flera andra inte kommer in heller. Dom vill väl på blogg.se att man skall skaffa en blogg där istället. Nu är jag på krigsstigen...
Ett tag senare:
Nu har jag fått en förklaring av Cattis. Man behöver inte bli medlem utan kommentaren kommer in men hon skall godkänna och då får man sig tillsänt ett mejl. Då måste jag försöka igen hos mina bloggvänner som har den bloggplatsen och se om jag får nåt mejl. Det borde stå nåt om att kommentaren måste godkännas först men det kom aldrig upp.
Jag kommer att bjuda min man på lunch på Stockaryd på Stationscafé i dag. Vi har inte varit och ätit där förut utan bara fikat så det skall bli kul. Dom lagar toppengod mat och det har blivit väldigt populärt.
Klicka här för att komma in på Stockaryds Stationscafés hemsida. Klicka här för att komma in på Stationscaféts facebook
Passar även på att tipsa om Bilträffen i Stockaryd som går av stapeln 9/9 2012 start 12.00 Det var jättekul sist och blir säkert så nu också. Det kom så mycket bilar så man hade fullt upp med att njuta av dessa skönheter från en svunnen tid, men aktuellare än någonsin p.g.a att så många tagit sig an dessa bilar och sköter om dom med den äran.
Min man fyller år i dag så jag säger Grattis på födelsedagen älskling. Sänder även en tanke till min pappa som skulle ha fyllt 88 år i dag om han varit i livet. Det är Arvid som har namnsdag i dag och det hette min morfar som dog redan på 60-talet. Jag har uppvaktat min man med kaffe på säng. I går köpte jag hans favoritbakelse "Budapest" på Ritz Konditori som han fått till kaffet. Han äter aldrig sött annars eftersom han har diabetes men nån gång går bra och nu är det en sån gång... Vi är inte så noga med presenter numera vid födelsedagar till varandra utan går hellre ut och njuter av nåt gott. Min man gör dessutom sin sista dag på nuvarande jobb så det blir en del förändringar för honom
Här kommer en av min mans favoritsångerskor Eva Cassidy med låten "Songbird"
Klicka här för att komma in på hennes hemsida
Jag glömde tyvärr att köpa en blomma så det får jag göra senare i dag. Själv tog jag en sockerfri hallongrotta dagen till ära. Han fyller ojämna år.
Här lite saker han fått av släkten.
Hoppas ni får en härlig fredag
När vi hälsade på min son så var vi nere i Enköpings hamn och såg denna häftiga husbåt. Det är spännande för varje gång så står det nya båtar där. Förra gången ett gammalt skepp.
Så här ser den ut från sidan. Den skulle man ha till sommarstuga
Så här ser den ut på baksidan.
Min man och min son passade på att toka sig på scenen som ligger så fint vid vattnet. Framför har dom en servering som heter "Hamnmagasinet"
Det är jättefint på hamnmagasinet och vi tog en fika med god smörgås till. Glömde tyvärr fota. Dom var jättegoda och snyggt upplagda. Dom har både bar ute och inne. Den ute öppnas på kvällen och jag kan tänka mig att det är fart och liv därnere på kvällarna
Klicka här för att komma in på Hamnmagasinets hemsida
Här sitter min son utanför Hamnmagasinet
Budgetvariant av husbåt...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|