Direktlänk till inlägg 31 juli 2024
Min son kom till oss i måndags och han stannade i 2 nätter så han åkte hem 10.00 i dag. När han kom till oss så åt vi lunch först innan vi gick ut. Här ser men bordet färdigdukat
Vi åt ungsrostad potatis, morötter och palsternackor
Till detta majskyckling som min man skurit i skivor och sen marinerat i några timmar. Till detta en jättegod champinjonsås som min man tillagade och sen lite vinbärsgelé. Vi har tillagat detta förut flera gånger och det är ett säkert kort. Min man har mig till att smaka av för jag känner allt så mitt smaksinnet är och har alltid varit på topp. Jag kände satt det på slutet behövdes en liten nypa socker och då blev det perfekt. På tisdagen åt vi tagliatelli och resterna av champinjonsåsen där vi blandade in kycklingen som blev över plus lite kassler som förhöjde smaken.
Efter det så promenerade vi omkring i Västerås småbåtshamn och här gick vi över bro mellan dom båda hamnarna. Tyvärr har det varit sån hög luftfuktighet dessa dagar så vi fick ta det lugnt och även ha vatten och fläkt med oss. Min son är lika känslig som jag för hög luftfuktighet fast han svettas inte som mig i ansiktet.
Här sitter jag och min son på en bänk utefter en brygga och kollar ut över båthavet. Vi fick sätta oss ner ett antal gånger i och med värmen.
Här en bild på min son och Mr T. Vi har alltid så kul när vi träffas och vi har även sett både en serie och en film på tv. Filmen var en höjdare som jag skall tipsa om i ett annat inlägg.
Bakom denna skylt finns en Cable park, som är den tredje bästa cable park i världen. Klicka på länken för att läsa mer
Jag avslutar detta inlägg med att visa några båtar jag fotade.
I dag slappar vi bara och kollar lite på film och städar undan lite. Det kommer mer inlägg från sonens besök och så härligt det är att han nu bara bor 3 mil ifrån oss. Tyvärr så kan dessa 7,5 år snart vara över vad gäller avståndet i och med att hans arbetsplats la ner och han nu inte vet vart han hamnar. Hoppas ni har det bra kära besökare. Ha en härlig onsdag
Timbuktu med låten Alla vill till himlen men ingen vill dö. Det är en talande text om hur det ser ut.
#potatis #majskyckling #småbåtshamn #bänk #Cable #båtar #Timbuktu
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
29 | 30 |
31 | |||||||
|