Direktlänk till inlägg 13 mars 2011
Vi åkte över Munksjöbron i går och dom har hållit på att bygga ett hus som nu är klart. Det såg så fult ut när dom höll på men det blev rätt bra och ljust. På nära håll så är det som lite gråaktigt mönster i fasaden och det ser lite 50-talsretor ut.
Efter samhjälpen åkte vi till den andra stora second handbutiken "Bra & Begagnat" Där såg vi denna stora gamal radioapparat som dom vill ha 250kr för. Den är otroligt väl bibehållen och funkar som den ska enligt en lapp på baksidan.
Klicka här för att komma in på Radiomuseét i Jönköping
Bredvid den stod denna som är ännu äldre och kostar nu 375kr. Mina föräldrar hade en jättefin radiogrammofonmöbel när jag var barn. Där laddade dom den med flera stenkakor och efter att en var spelad så ramlade den andra ner på skivtallriken.
Det finns en lucka på sidan som man öppnar och där finns alla knappar till att ställa in radion.
En gammal klocka hängde på en vägg och under en målning av ett gammalt fartyg.
Dom hade flera såna här karmstolar som var helt oförstörda.
Sen denna i tyg som det bara fanns två av. Känns lite 40-50-talet. Jag har sett såna som barn. Faktiskt jätteläckra.
Stolar från 50-talet som jag hittade på en vintagesida. Klicka här för att komma in. Det fanns mycket mer där.
Det enda jag köpte där var denna lite annorlunda visp för 3kr. Jag fick nån underlig känsla från barndomen att jag sett den i mitt föräldrarhem. Den ser helt ny ut och väldigt fin. Är det nån som sett en sån visp förut? och om den har nåt speciellt användningsområde. Jag var bara ute efter små moccakoppar och nåt blått tyg med ränder.
Det här gamla bordet är inte så tokigt och rätt tidlöst.
Vi åkte sen in och kollade lite på Röda Korset i Huskvarna. I fönstret stod denna fina svan som var lite mer bearbetad och av högre kvalitet än jag sett förut på dessa. Rätt stor modell men jag har inte plats för nåt mer hemma.
Jag hittade i alla fall lite koppar där. 2 st av dessa som inte är så liten som en moccakopp men en jättebra modell till nåldyna. Det fanns 6 st av dom men jag är inte säker på att det passar så bra och då vill jag inte köpa så många. Dom fick jag för 5kr/st. Under koppen står det: Mitterteich Bavaria 36.
Hittade till slut en moccakopp som jag har en grön av sen förut.
Här en mugg att dricka sitt kaffe och te i när allt känns som ett enda stort elände....
fast det blir nog inte bättre av att dricka ur en eländeskopp...
Ha en jättefin söndag....
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|