Senaste inläggen
Jag kanske gör er en björntjänst när jag tipsar om denna kvarg med vaniljsmak för den är beroendeframkallande. Den är så otroligt god så man vill helst ha två stycken på raken... . Tack och lov så klarar min mage fortfarande inte av att äta för mycket av varken kvarg eller yoghurt så jag håller mig till en nån gång då och då. Fast jag börjar känna ett sug precis som efter choklad av denna kvarg.
En sån burk som innehåller 150 g ger 400 kcal och har en sockerhalt av 16 %. Det är ju inte så mycket när man jämför med godis. Fetthalten är 7,5 %. Jag antar att man kan ha sånt i efterrätter och desserter men eftersom den är så ljuvligt god så är det nog många som sitter och äter med sked ur burken... Den säljs hos ICA och kostar ca 14 kr. Jag har testat en laktosfri också men den är inte alls lika god och har en konsistens som smör och smakar inte lika mycket.
Klicka här för att läsa om kvarg
ute är det grått, disigt, blåsigt och lite regntungt, men enligt väderrapporten så skall vi få varmare och jag som vill ha snö. Jag har inte mycket att skriva om när jag inte är ute så mycket som vanligt. Fast efter lunch skall jag försöka ta mig till centrum och handla lite och kolla in lite. Hoppas ni haft en fin helg mina härliga läsare..och att den nya veckan skall bjuda på många bra upplevesler
The Carpenters med Rainy Day And Mondays..Jag gillar verkligen denna låt trots att den är lite melankolisk. Hon sjunger så bra och hon och brodern är jättemusikaliska
Klicka här för att se vart jag hittade denna bild på syskonen Karen Carpenter och Richard Carpenter som bildade en popduo mellan åren 1969-1983. Karen Carpenter dog 1983 och blev endast 32 år gammal. Hon led av både anorexia och depression. Brodern Richard Carpenter lever fortfarande och är 68 år gammal.
Nu har vi hittat en plats för det fina hjärtat jag fick av min bloggvän Maypel för ett tag sen. Det hänger nu så fint på väggen där vi har tv och hyllor. Tapeten är inte så svart som det ser ut på bilden så hjärtat träder fram mer än jag kan få fram. Det blir sån kontrast när jag vräker på med blixten
Klicka här för att komma in på inlägget jag skrev när jag fick hjärtat
I verkligheten så glittrar det och förgyller väggen bakom fillampan.
Nu känns det mer komplett på den sidan
Nu är det vintertid som gäller och jag hoppas det kommer lite snö i år för då blir det så mycket ljusare och vackrare. För mig är det som ljusterapi och jag känner verkligen skillnad i kroppen. Vi skall byta till vinterdäck till veckan och sommardäcken vi har på nu sjunger på sista versen. Vi håller på att spara till nya däck men vinterdäcken håller några år till.
Robyn with Keerup- With every heartbeat
Klicka här för att se vart jag hittade denna bild
Så sorgligt att skådespelaren Kim Anderzon har gått ur tiden. Jag visste ju att hon var sjuk men jag läste sist om att hon ändå spelade teater och kämpade mot sjukdomen. Hon var en svensk skådespelare och har även en dotter, Tintin Anderzon (f. 1964) som är skådespelare. Även hennes son Anderej Anderzon gav sig också på skådespelarbanan ( f.1976)Kim Anderzon föddes i Östersund men vid sin bortgång bodde hon i Lindholmen i Vallentuna kommun. Hon blev 71 år gammal. Kim Anderzon var sambo med KBT-terapeuten Lars Naumburg (1951)
Jag uppfattade henne som glad, energisk, ja ett riktigt kraftpaket med en stor portion utstrålning. Kim Anderzon blev redan som barn intresserad av teater och hennes farföräldrar lät henne följa med till Östersunds gamla teater för att se en operett. Hon beskrev själv senare att detta kom att representera en attraktiv drömvärld som skilde sig från hennes påvra vardag
Klicka här för att se vart jag hittade denna bild från Sällskapsresan
Aldrig glömmer man väl hennes roller i Sällskapsresan, Göta Kanal och nu sist hennes medverkan i Stjärnorna på slottet.
Bild från filmen Göta Kanal. Magnus Härenstam, Janne Carlsson, Kim Anderzon och Rolv Wesenlund
Från ivagina
hon stannade hos Pistolteatern ... till 1984, då hon blev frilandsande skådespelare. Som sådan rönte hon framgång med soloframträdanden i föreställningar som Änglasug (1989), Vivagina (1997), en annann show 1995, och 2003 med Mae West som tema, samt Grymt fett som spelats på Boulevardteatern i Stockholm
1983 spelade hon huvudrollen som Anna i filmen Andra dansen, för vilken hon fick motta en gulbagge för "bästa skådespelerska". Hon var med i uppsättningen Saxofonhallicken... (1987), Titties salong (1987) och Rederiet (1994-1996), 2002
I går önskade jag in i det sista att jag skulle klara av att gå på filmen "Tusen bitar" som visades på Folkets Hus Bio här i Vaggeryd. Tråkigt även för att det är "Kulturvecka" och det är många saker som man skulle vilja delta i. Det gick tyvärr inte för jag är dödstrött på kvällarna nu när jag har en förkylningen, är också rädd att få hostattacker. Jag skall ringa Vårdcentralen i morgon bitti för nu har jag varit dålig över en vecka och det kanske inte är förkylning utan virus och då behövs penicillin eller nåt annat som dämpar. Detta är så typiskt när man nu när jag vill operera mig så fort som möjligt. Önskar er nu en fin början på den nya veckan...
#Kim #Göta #Sällskapsresan #Vivagina #Skådespelare
Detta är min son Charlie Henrys senaste musikvideo "Here we go". Gillar verkligen videon som känns lite innovativ. Den innehåller allt från hästar till industri och min sons artistnamn är "Supernova Sightseeing". Klicka här för att komma in på hans facebook. Tjejerna som medverkar i videon heter Elin Högberg och Anna linné som rider så fint på dom tjusiga hästarna. Jag är stolt över dig sonen..
Dessa är platserna min son spelat in videon på: Sundsvall, Enköping, Norrtälje, Tyskland, Slädaviken på Alnön och Österbybruk
#Charlie #Supernova #Innovativ #Alnön #Slädaviken #Tyskland #Enköping
För ett tag sen fick vi tag på två ljushållare från Carin Kry design på Röda Korsets Second hand i Huskvarna för endast 20 kr/st. Jag vill piffa upp badrummet så mycket som möjligt med små medel eftersom det är så litet och tråkigt. Nu efter att vi köpt snyggt duschdraperi, matta och hängt upp tidningskorg så ser det lite roligare ut.
Klicka här för att komma in på en sida och se några produkter från Carin Kry design. Det verkar som inte den firman finns längre
Så här ser hållaren ut och var lätta att få upp
Det medföljer en mönstrad glasskiva som sätts framtill. Ljushållarna var lite höga så vi skall se om det finns lite högre ljus i som passar storleken.
Så här ser den ut på väggen
Den ena satt vi här ovanför tidningskorgen vid toalettdörren
Den andra satt vi ovanför handukshängaren. Dom passade verkligen in i ett badrum och det är mycket mysigare att gå in där nu. Det är en massa stora hål i väggarna efter skåp och annat men dom skall vi spackla igen så det ser finare ut
Det är kulturhelg i Vaggeryd. Klicka här för att komma in på Vaggerydstorget och läsa mer. Dessutom kan ni kolla min högra menyrad där allt som händer finns. Det är bara att klicka på bilderna.
Nu är Konsumhuset rivet och här ser man när det sista revs. Det känns lite overkligt för mycket har hänt på dom 14 år vi bott i samhället. Förut hade vi en bokhandel, spelbutik, inredningsbutik som även hade garner och tyg mm och lite butiker som sen byttes ut mot andra.
Taket hänger ner och dom har satt en kontainer för att inte fallet skall bli så hårt. Det var lite spännande att stå där och bli en del av detta.
Till slut blir öppningen så stor så en byggarbetare kan ta sig igenom
Sen är gamla Konsumhuset borta för evigt. Både Swebankhuset och Konsumhuset var inga snygga gamla pärlor till hus, men dom hade stått där ett tag men före det berättade min man att det stått ett hus där förut som hette "Bellevue" och en ladugård, det var tydligen ett riktigt fint hus.
En dörrliknande öppning blev det i huset bredvid Konsumhuset. Där ligger Din Frisör och aoptik
Från sidan
Mittemot mot ICA så arbetades det också med nåt i marken. Antar att det var några ledningar som skulle fixas
Här ser man rivningen av huset som stod bakom Swebank där nu ett 6-våningshus växer upp. Det är detta vita hus som det fanns en inredningsbutik i när vi flyttade till Vaggeryd för drygt 14 år sedan.
Cyklar hittar man lite varstans antingen fastkedjade eller liggande
Här har cykeln rasat ner och bakom några skopor och min man som ropar på mig från bilen
Jag har tyvärr lite svårt att blogga just nu för jag är så genomtrött och orkeslös. Jag har ingen snuva längre men jag får hostattacker och värre när jag pratar för mycket. Klarar inte av att åka bort utan håller mig i närområdet. Jag har även problem med sömnen så jag vaknar trött.
Hoppas ni har en fin helg att se fram emot kära läsare...
Diskodängan I will survive på ett roligt och annorlunda vis med Igudesman & Joo
Det blev ingen promenad i går för min man ville att jag skulle följa med honom till Jönköping. Han såg att Elgiganten sålde Canon IXUS 155 camera för endast 699 kr och det gällde bara i går sen är det samma pris igen som förut. Jag är fast för Canon eftersom jag är så nöjd med den röda jag haft nu i snart 4 år men har inte råd att köpa en ny fullprisare så nu tog vi chansen. Det är en Canon IXUS 155 med 10x zoom, förut hade jag 5. Dessutom har den 20,0 pixlar och jag hade förut 12,1. Den nya kameran behöver man inte ställa in macro på utan det går med automatik. Jag tog en svart denna gång, den fanns också i silver. Annars kostar en sån kamera mellan 1.168-1.430 Min röda kamera kostade 2000 kr ny. Min första digitala kamera var guldfärgad och såg lite "James Bond" ut. Skulle också vilja ha en systemkamera men det får vänta eftersom vi flyttat och det kostar mer än man tror, och vi håller på att spara till nåt i framtiden.
Gamla kameran
Min gamla kamera har varit med om en hel del och åkt i marken flera gånger men ändå klarat sig. Den kommer vi att ha som en reservkamera när min man fixat upp den. Det blir lite fläckar på bilderna ibland men dom har jag fixat bort i fotoprogrammet. Min man köpte en likadan röd kamera för 60 kr på nätet som det var nåt fel på men han tror det bara är en kontakt eller nåt annat. Han skall nu öppna den och se om den går att laga annars använder han den som reservdelskamera till den gamla röda.
Funny Camera. Jag kom så väl ihåg dom gamla Instamatic kamerorna där man hade en kub med blixtar uppepå kameran.... . När man knäppte och blixten gick av så roterade den så en ny oanvänd kom fram. Då tyckte man det var så supermodernt...
.
Leonard Cohen med You got me singing. Otroligt att han nu fyllt 80 år. Klicka här för att komma in på hans facebook. Klicka här för att se vilken bra recension han fick för sitt senaste album "Popular problems". Klicka här för att höra flera av låtarna på skivan
Min man ringde i går efter att han varit till Värnamo Sjukhus och berättade att det var för tidigt med att få knäoperation. Dom har en ny metod när inte kortisonspruta hjälper som han skall få på Vårdcentralen, och han blev ordinerad att cykla för det är bättre för knät än promenader. Läkaren var Åke Deiver som är överläkare.
Jag har själv haft Dr Åke Deiver när jag fick en ny höftled. Det var en speciell operation eftersom jag fick en helt ny unik höftled och operationsmetod som bara dom som har starkt skelett kan få. Rena rama "Ferrarin"... . Jag har ett skadat knä efter en olycka och dom kan inte transplantera brosk och därför snedbelastade jag och höften tog skada. Dr Åke Deiver är en jätteskicklig kirurg och operationen blev väldigt lyckad och nu har det gått hela sju år sedan dess. När min man nämnde mig så kom läkaren ihåg detta eftersom dom fick testa nåt nytt. Jag är otroligt tacksam..
Klicka här för att se ett klipp från Värnamo Sjukhus Café där det alltid är mysigt att ta sig en fika efter läkarbesök.
Min hosta vill inte gå över men jag hoppas den är borta tills i början av november då jag skall till öron, näsa, hals som jag hittills fått avbeställa 2 gånger. I morse hade jag sån kvävningskänsla så jag fick hålla upp huvudet för att inte få panik. Sköldkörteln verkar nu störa stämband och struphuvud mer än förut. Kommer nog igång senare i dag men i går tog vi i alla fall en tur i bilen när min man kom hem från arbetet.
Betyder: Jag önskar er en fin onsdag på Italienska
Mia Mrtini med La nevicata del'56. Hon dog 1995 endast 48 år gammal.
Mia Martini som ung
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|