Senaste inläggen
I dag kom vi äntligen iväg till min mamma som bor 13 mil bort. Här åker vi in till Borås och jag gillar pelare så jag fotade från bilen. Annars använde jag kameran minimat eftersom det regnade och blåste hela tiden.
När vi åker in till Borås så brukar vi parkera i detta hus som varit en stor galleria som gick under namnet "Pallashuset" nu var hela byggnaden urblåst och det byggs en ny galleria. Tyvärr försvinner då fiket som låg i huset och tjejerna som drev det har fått skaffa nya arbeten.
Vi satt upp nya gardiner och tog hem dom andra för tvätt. Dessa köpte vi på second hand, plus ett par gröna men dom här passade inte in hos oss riktigt så jag tog med dom till mamma för hon gillar rosa.
Min man fotade mamma och mig men jag ville inte exponera henne helt så jag satt in oss i ett montage. Hon var så snygg i håret och jag hade smink med mig så jag pysslade om henne lite. Använde lite löspuder, rouge och läppstift och till hennes bruna pepparkaksögon blev det så snyggt. Vi satt ett tag i dagrummet och umgicks mellan kaffet och maten.
En detaljbild i dagrummet. Dom har både gitarr och piano
Innan vi åkte till mamma så köpte vi kaffebröd på Kinna Finbageri. Jag har ännu ingen enérgi att baka men så småningom sätter jag igång
Kolla in vilka fina semlor dom har med en gräddklick på toppen också
Mumsig tårta
När vi sen åkte hem så gick vi in på Futomaki för att njuta av sushi innan vi åkte vidare hemåt. Ha nu en skön onsdagskväll kära läsare, njut och koppla av...
OBS!
Nu har jag fått in tillräckligt många rätta svar på min gissningstävling så på fredag korar jag vinnarna.
#Borås #Pelare #Pallas #Gardin #Mamma #Gitarr #Finbageri #Futomaki
I går gick A-G och jag in på Selmas Kläder där dom hade rea just nu. Jackan på bilden är ny för våren och jag gillar den gröna tonen som är lite kall i färgen. En sån där lite tidlös parkas
Jätteläcker poncho med fransar som ser lite skinnaktiga ut
Här sitter den ovanpå en jumper och ett snyggt hängsmycke.
Rymlig plånbok från Desigual
Färstarka halsdukar
Reabord med två läckra jumprar på nedre hyllan. Den till vänster köpte A-G för ett tag sen och den är hur snygg som helst.
Så här ser förpackningarna ut
Halsband från Queen Amini
En avståndsbild på en del av butikslokalen. Ulrika som driver butiken ser man bakom disken
Imany med Don't Be So Shy
Volvo 245 Turbo Postbil (1989)
Klicka här för att komma in på Vaggerydstorget och läsa om ett nytt museum som invigts. Det är ett post- och järnvägsmuseum i Skillingaryd. Klicka er sen vidare från Vaggerydstorget och läsa mer. Jag hade inte en aning om detta så det får man gå och kolla på. Jag hade inte vetat nåt om inte Vaggerydstorget funnits. Jag går in där varje dag för att läsa om evenemang mm, det är till stor hjälp när man bloggar om lite av varje som jag gör.
Stefan Demert & Jeja Sundström till SJ
Vi hade lite mycket rotfrukter i kylen så jag testade en egen variant av gratäng. Som tur var föll den min fru på läppen. Om ni testar den så vill jag gärna veta om den duger att servera till gäster.
Så här såg det ut på tallriken, stekt kyckling serverades som tillbehör. Sen kan man lägga till lite vinbärsgelé om man så vill
Min son skickade över några bilder som han tagit på oss när vi hälsat på honom i Enköping. Jag har bilderna själv också men han har satt in dom i ett program där dom blir lite rörliga. Varning för illamåenden på grund av skakningar...
Min man gör fredstecken och ser lite rolig ut
Nere vid båhamnen i Enköping där vi gick omkring och myste med sonen vid ett annat besök
Ett litet klipp som min son mejlat över till mig. Det är en liten test till en kommande musikvideo.
Här passar lite skakiga huvuden från The Beatles med Twist and shout in. Klicka här för att se ett klipp med dansen Twist. Som jag skrivit förut så gick jag på danskurs och lärde mig många danser från grunden i tidiga tonåren.
Så här ser det ut att dansa twist på ett ungefär. Det gjorde jag till Let's twist againe med Chubby Checker men rätt snart efter det så svängde modet och danserna till mer pop, rock och protestmusik.
#Son #Enköping #Skakningar #Fredstäcken #Båthamnen #Beatles #Chubby#Twist
Hurra! Nu har vi sammanlagt tränat en månad på Gym Plus. Vi håller oss tills vidare med 2 gånger/vecka på grund av skador. Så småningom kan det bli 3 gånger/vecka. Förkylningen och ländrygg gjorde att jag missade flera gånger tyvärr, men jag kände sist att man hade ändå inte mist all kondition.
Jag tog bara en bild från Gym Plus denna gång och det är när min väninna drar i ett handtag.
När vi sen var inne i omklädningsrummet så visade A-G upp sina snygga sockar som hon stickat. Det är sk trollgarn som går i ett, det blir mönster automatiskt. Hon är otroligt bra på både att sticka, virka och sy.
Efter gymmet blev det en fika på Ritz Konditori. Nästa gång fikar vi hos oss för vi turas om en gång i veckan, men på måndagar fikar vi ute.
Frazey Ford med Dylands One More Cup of Coffee.
Fruktiga bakelser
Sen gick vi in en sväng på Acleja och där visade Kristina upp en stor flaska som man kan ha på golvet med höga blommor. Dom finns i två färger. Fattar inte hur jag höll kameran för bilden var så sned så den gick inte att räta upp helt. Vi tog även en sväng in till Selma Kläder som har rea men det inlägget kommer in lite senare. Christian har varit ute på inköpsresa så det kommer att bli spännande att se trenderna inför vår och sommar vad gäller blomkrukor
Christian som driver stället och hans man har en Dvärgschnauzer som heter Moa. Hon är jättefin men det var svårt att fota för hon rörde sig så fort
Den här veckan är fullspikad med olika aktiviteter så det är bara morgondagen jag har helt fritt. Det behövs lite schemaläggning så man inte blir helt försoffad. Just nu mår jag rätt bra och kroppen börjar lyda mig så man får passa på.
Vi har kollat runt lite på second hand en längre tid efter ett bord som vi kan ha som barbord och ställa vinflaskor mm på och i lördags hittade vi detta brickbord på Bra & Begagnat i Huskvarna. Har sett sånt förut som designbord på intredningsbutiker men då har dom varit så dyra. Det är två brickor som sitter löst, en i trä och en i vitmålat trä under. Bordet är brett och ganska högt men det går inte att få fram detta på bild, har fotat som en galning. Det blir smalare på bilderna
Vi har satt dit lite grejer provisoriskt så man får en uppfattning. Vi har rätt mycket utrymme bakom soffan mot kontorsdelen som är avskärmad. Där passar det att ställa ett litet bord. Vi får ta vara på alla utrymmen när vi har så litet nu motför förut. Bordet kommer från Serholt Form men jag såg att företaget gått i konkurs
Sett från ovan. Vi kommer att sätta hjul på brickbordet för då blir det ännu lite högre, lättare att även flytta vid städning. I svägerskans egengjorda keramikskål skall det vara godis i. I mitten av bordet har vi en vinformad flaska med belysning i som jag köpte på Acleja Blomsterhandel. Det blir en läcker ljuspunkt på bordet
Ett läckert lyxigt brickbord. Det skulle vara lite för lågt för oss, priset är 1400 kr. Klicka här för att komma in på sidan där det finns
Klicka här för att se hur man blandar en "A Bob Marley" drink
Så här såg det ut förut då vi använde oss av ett litet glasbord som var lägre. Vi har haft det både i vår "Likörhörna" och på balkongen. Då hade vi även discolampan som jag fick av min son en jul. Den skall vi hitta en annan plats för i rummet.
Klickbilder
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|