Senaste inläggen
Tyvärr kan jag inte börja på gymmet förrens jag varit till Fysioterapeuten och fått undersökning och behandling. Därför sitter jag nu och betalar på två gym utan att kunna använda dom. På Always Fitness 24 kostar det 350 kr för att föra över sitt medlemsskap på nån annan. Dessutom vill jag inte rekommendera dom av naturliga skäl som jag skrivit om förut. Jag kommer att betala bort dom i oktober då jag får lite extra pengar. Jag kom då på att min man kan överta mitt medlemsskap på Fitness Center där dom har så proffsiga maskiner och det är även fräscht, rent och snyggt med trevlig personal. Jag bad min man att gå dit och fråga om han fick ta över mitt medlemsskap.
Tänk vad lycklig man kan bli när det löser sig och ingen avgift tillkommer för att föra över medlemsskapet på min man. Dessutom kan det föras tillbaka på mig då jag har möjlighet att gå dit igen. Jag blev så lycklig så jag började nästan gråta. Stor eloge till Fitness Center som jag inte skulle ha slutat på för att dom kostade 100 kr mer än det andra gymmet. Det är värt sitt pris hos dom för där får man allt man behöver med en uppdaterad träningspark. Jag brukar inte göra såna här tabbar men det berodde på rädsla för kommande hyreshöjning i och med stambyte
Klicka här för att se vad jag skrivit om Always Fitness 24
Här ser ni mig på Fitness Center 28/7 2017
The Rolling Stones Feat Lisa Fischer med Gimme Shelter. Jag har haft denna låt inne förut men inte i denna version där Lisa Fischer fick ta ännu mer plats. Hon är både sångerska och låtskrivare. Jag får gåshud så det smäller om det till detta klipp som ändras hela tiden och sen när Lisa och Mick sjunger tillsammans så lyfts det ännu mer. Vilka musiker och vilken show dessa musiker bjuder på. Blir avis på dom som sett dom live och två av dom är syrran och svågern.
Här kommer lite bilder från vår utflykt i dag med medhavd fika:
Vi åkte till Borgåsund där hamncafét ligger som nu är stängt tills nästa sommar. Min man fällde ut våra campingstolar och bord. Där har man bilen precis bakom sig så det är inte många steg att ta. Man sitter väldigt bra i dessa hopfällbara stolar som vi köpt på second hand för 40 kr/st och dom har tillhört en Solifer husvagn
Här dukar min kära man upp lite medhavd fika. När vi åkte iväg hemifrån så regnade det men efter en stund slutade det plötsligt så vi kunde sitta ute. Klicka här för att se när vi var till Borgåsunds Hamncafé sist
Han åt en smörgås med ägg och kaviar och jag en med ost och tomat.
Fotade båtarna på andra sidan vid en småbåtshamn
Tack och lov så gör det inte ont när jag sitter eller ligger. Det är gåendet som är värst. Vi fick i alla fall en härlig stund med utsikt över vatten. Det var lugnt, stilla och vackert. Det var det enda jag klarade av uteliv i dag. Ha nu en fortsatt fin dag och jag lider med alla som har besvär med sina kroppar. Vet sen ett antal år hur det känns
Klicka här för att se Bob Ross förverkliga hösten på en målning. Han dog redan 1995 i en ålder av endast 52 år. Han var både cool och en duktig konstnär
Musik från filmen Lengends of the Fall The Ludlows. Kompositör James Horner . James Horner var verkligen en fantastisk filmmusikkompositör.
Så här ser det ut hos oss nu när jag knappt kan ta mig fram så när vi skall ut så får min man åka ända fram till porten. Det tar för lång tid annars för jag får stanna efter några meter och stå still tills det lugnar sig lite och så är det hela tiden nu. Jag måste vänta tills 18 september då jag skall till Fysioterapeuten för dom vill undersöka knät först och göra en bedömning innan andra åtgärder. Dom har inte akuttider på Vårdcentralen här på samma sätt som i Vaggeryd där jag bodde förut. Blir det outhärdligt så får man sätta sig på sjukhusakuten i Västerås. Var inte beredd på att knät skulle ge upp från en dag till en annan.
Det enda jag kan göra nu är att bli skjutsad i bilen för att inte bli galen av tristess men vi kan inte gå ut och fika längre för det tar för lång tid att gå från bilen och in på ställen. Min man får sköta handlingen och jag som nyss skött om honom i och med hans skadade axel. Tur att han blivit så pass bra på kort tid. Vi skall ta med oss fika i bilen och ställa oss på vackra ställen så man ändå får ut nåt av sin vardag. Jag kan gå i trapporna än så länge om jag tar ett steg i taget men det tar tid
I går åkte vi ut lite på småvägar och jag fotade från bilen en del arbetsfordon som här en grävskopa.
En båt bredivd en grävskopa
Här fick jag zooma rejält så bilden är inte så tydlig
Det är så roligt när man möter traktorer på dom små vägarna. Denna var så bred så vi fick först backa en bit och sen försöka göra bilen ännu mindre än den är. Det funkade bra och det är kul när det händer nåt extra
Vilken kul grej att pynta ett tak med en snidad fågel på ett gräsbeväxt tak. Man vet aldrig vad man dyker på när man kör på mindre vägar. Det är riktigt spännande
Korna njuter fortfarande ute i hagarna
En tjurkalv tittar nyfiket på mig när jag drog ner rutan och fotade
Hungriga hästar stod där så fint i en annan hage
En vattenpump dök upp invid vägen och överraskade
Det jobbas för fullt på dom lite större vägarna hela tiden
Nu när jag är lite begränsad så får jag hitta på nåt annat att skriva om emellanåt. Skall läsa klart några böcker och då kommer recensioner. Jag har ju svårt för att läsa böcker så jag tar ett eller två kapitel i sänder och det gör skillnad. Sen har jag en filmbox jag snart sett färdigt som också kommer in framöver. Lite annat skall jag väl också kunna hitta på för jag måste ha nåt att göra.
Hoppas ni får en tisdag att vara nöjd med. Kram på er från Malin..
Tänk att det kan vara så gott med öl, ale, svagdricka och andra maltdrycker. Jag gillar öl som inte har för hög alkoholhalt och även alkoholfri öl. Vill jag ha extra god dryck till maten så blir det alltid en kall öl. Ibland kan jag även ta en öl till kvällen bara som en läskande dryck utan nåt till. Min mage reagerar bättre på en öl än på vin numera. Till vardags känns Lidls Perlenbacher pils som ett bra alternativ men tycker inte om alltför maltiga, utan med lite humlebeska.
Öl görs på vatten, malt eller maltextrakt, jäst och humle. Vattenkvaliten har stor betydelse och det viktigaste är att man har ett ph som är anpassat till malten eller maltexraktet. Därför får man helt enkelt "designa" vattnet med hjälp av ph-höjande eller ph-sänkande tillsatser. Detta är avgörande för hur jäsningen går och smakerna utvecklas. Det finns mycket att läsa ang detta på nätet
Jag har nu läst lite om hur detta går till eftersom jag njuter så mycket av öl sen några år. Malten är fuktade sädeskorn som börjat gro och omvandlat stärkelsen i kornen till maltsocker. Det skulle vara intressant att brygga eget öl bara för att se hur det fungerar och sen smakar. Det går att köpa färdiga maltextrakt och ofta rostas malten. Detta ger mörkare öl och ger andra smaker. Jag tycker öl är en jättebra törsläckare också om man dricker den alkoholfria.
Jästen man tillsätter är renodlade stammar av öljäst men man kan också låta malten självjäsa (vildjäsa) vilket kan ge intressanta smaker men detta ger mer oförutsägbart resultat. Olika sorter av humle eller bandning av dessa "konserverar" ölen och gör det mer hållbart. Det ger den goda fräscha bitterheten som dröjer sig kvar efter första klunken.
Man kan också använda en del andra kryddor som pors, kanel,ingefära, malört, nejlikerot, enbär, skvattram, älggräs och gran. Flera av dagens mikrobryggerier experimenterar med de gamla ölkryddorna som användes före humlet tog över helt under 1800-talet.
Nu blev jag riktigt sugen på en öl och jag har några Melleruds i kylen.
Sponsrat inlägg
Jag klarade inte av att se valvakan i går för jag får ångest av detta samhällsklimat. Jag kan förstå att man är missnöjd med regeringen eftersom allt blivit så mycket sämre men att då istället rösta på ett parti som SD är för mig en gåta. Man måste ta reda på fakta och inte gå efter allt som sprids ut och vara påläst för annars sitter man med ett parti som kommer att förstöra ännu mer och klyftorna blir ännu större. Borgarna regerade i 8 år och man har ju sett efterverkningarna av detta och det var ingen höjdare.
Sen förstår jag inte dom svenskar som flyttar till Thailand och blir främlingsfientliga för dom är ju invandrare också i och med flytten. Thailand vill heller inte ha dit flyktingar men dom tar gärna emot svenskar så jag förstår att andra inte är rätt folk men vilka är det då?. Många länder vill inte ta emot flyktingar och då undrar man hur dom skulle känna om dom måste fly från sitt land. Det man kan vara besviken på är mottagandet av flyktingar för man måste först informera och utbilda så fort som möjligt då dom kommer hit. Högervindarna gör att vanligt folk får det sämre och så är det även med SD och än mer skrämmande. Jag kan inte känna hat för vi är alla människor med samma behov för ett värdigt liv. Förstår inte detta med att vissa männsikor är mer värda och bättre än andra. Det finns både skötsam folk och såna som ställer till det i alla länder även i Sverige som en del tror är helt felfritt
Har man som mig varit med i många årtionden så har man sett skillnaden då motför nu då skyddsnäten för folk försvunnit ut i intet. När nåt händer så står man där utan hjälp från samhället och sjukvården är under all kritik. Man får vänta i långa köer och många faller bort på vägen. Jag själv känner mig väldigt otrygg men att rösta på dom som vi inte räknas för kommer jag aldrig att göra utan det är bättre då att engagera sig politiskt och försöka förändra.
Jag hade inte tänkt skriva nåt om detta för jag har gjort mitt i och med att jag varit engagerad i facket förr och nu ser jag att det är som att gå mot en vägg. Jag har haft lyckan att växa upp i en tid med framtidshopp, mindre klyftor, 100% i sjukpenning, A-kassa som det gick att leva på, en åldringsvård som fungerade, blev man sjuk så fick man tid direkt och det fanns knappt några operationsköer mm, mm. Det finns en oro i luften som man kan känna av. Jag röstade på det minst onda
Tack för ordet
Malin
Nu önskar jag er en skön början på veckan och att sikten klarnar
#Valvakan #Borgarna #Thailand #Klyftor
Nu har jag fått ett svar och det från Smålandsjenny ang figuren ovan. Det är Buzz lightyear från toystory. Tusen tack snälla du för att du talade om detta för mig. Klicka här för att se förra inlägget där jag frågade om figuren som jag såg på vår gård
Klicka här för att komma in på Amazon och se hur knapparna på figuren fungerar
Ett filmklipp från Toy Story
Jag håller just nu på att skriva ner allt ang knät och mina andra skador som påverkas av att knät inte fungerar. Det är för omständigt att sitta där och mala på så läkaren får därför en redogörelse istället. När nåt blivit bättre så dyker nåt annat upp och så har det varit många år nu. Med detta önskar jag er en skön och behaglig kväll
Ingela Sundberg med Vägen till Månen. Dök på henne då jag letade efter musik. Har aldrig hört varken henne eller låten men tycker den är jättefin. Klicka här för att läsa om hennes vision som jag tycker passar in i dagens läge.
Nu är det så illa med mitt knä så jag ringer Vårdcentralen i morgon. Därför har jag inga nya bilder utan sätter in lite bilder som blivit över. Här ser ni en grävskopa som jag fotade från bilen en dag
Klicka här för att komma in på JH Spårservice:s hemsida. Därifrån grävskopan kommer. Företaget har en fantastiskt fin hemsida.
Denna leksaksfigur såg jag på gården stående på ett bord. Ser ut som en superhjälte och jag känner igen den men vet inte vad den heter. Ni som har småbarn och barnbarn kanske kan tala om det för mig?. Jag hänger inte med på samma sätt som er av naturlig förklaring
Så här ser den ut bakifrån.
Under en lekställning såg jag dessa paraplyer ligga upp och ner. Klicka här för att se lite vackra paraplyer med olika mönster si softa färger. Klicka här för att se sobert snygga herrparaplyer. Klicka här för att se färgstarka paraplyer. Klicka här för att se ett paraply "kål"
Paraplyerna fick mig att tänka på en gammal film som heter på svenska "Paraplyerna i Cherbourg" från 1964. Det är en fransk/tysk musikalfilm och för musiken står Michel Legrand. Här hör ni ett av ledmotiven till filmen. Klicka här för att se ett paraply med kartmönster. Klicka här för att se 30 roliga bilder på paraplyer
Vi åkte ut en sväng med bilen för än om jag inte tar mig gåendes så långt så kommer jag ut i alla fall. Det känns så oroligt med detta ödesval så spänningen är olidlig. Jag vill inte ha in ett främlingsfientligt parti för det känns helt absurt. Tack för att ni tittar in till mig. Ha en fortsatt skön söndag
Vi åkte även en sväng in till Erikslunds Shoppingcenter i går. Innan vi åkte till Skultuna. Vi gick in på Ohlssons Tyger som är en butik jag gillar. Dom har bra priser, dekorerar fint och är trevliga.
Nya tyger med kaktusar som mönster. Det är tydligen väldigt inne just nu
Vi köpte ett duschdraperi som var nedsatt med 70% så vi betalade bara 45 kr. Det roliga var att det är kaktusar på draperiet
Så här ser mönstret ut. Vi har ett duschdraperi men det börjar bli så fult
Klicka här för att se världens största kaktus
Köpte även en tygbit med bilar på. Kvaliten är så passande till att sy såna där tuber till icegelépåsarna. Klicka här för att se en som min man sytt av en kökshandduk. Jag behöver två stycken till. Klarar mig inte utan gällande nacke och knä
Sen kunde jag inte motstå denna läckra snigel som kostade 35 kr.
Nu ser ni att det är ett måttband i liten storlek så man kan ha med sig den i väskan. Ibland behöver man ett sånt när man är ute och handlar och skall mäta nåt
Nyinkommna kuddfodral i starka färger som ger lite 1800-tals feeling
Här kommer lite klassiska toner med Hauser & Petrit Ceku, Tango en skai
Här ett exempel på deras fina dekorationer (stylat) som finns att se vid ingången på sidorna. Dom byter ofta så det är spännande varje gång att se lite nytt
Så här såg det ut på andra sidan ingången och då i lite lila, rosa grå och bruna nyanser. Söndag och solen är framme redan 07.00 Ha nu en jätteskön söndag gott folk
#Ohlssons #Kaktusar #Duchdraperi #Bilar #Snigel #Kuddfodral #Hauser #Dekorationer #Lila
Vi hade tänkt åka iväg till Skinnskatteberg men insåg att jag inte kan gå omkring som förut i och med knät som krånglar. Därför åkte vi till Skultuna som ligger en mil norr om Västerås.
När vi var framme så såg vi en fin park som jag ville fota i. Detta är en fontän full med vackra blommor omkring. Parken är rund och full med gula bänkar
Denna oas med en skulptur var jättefin. Hög pelare med guldiga bollar
På en av bänkarna satt en man med sin hund Ozzy som var en Leonberger 3 år gammal. Efter det ville vi promenera i samhället för dom har Messingsbruk AB men tyvärr så efter bara några meter så värkte det till i knävecket och jag kunde knappt ta mig fram. Kunde inte böja benet bakåt och det värkte hela tiden. Min man fick hämta bilen för jag kunde inte ta mig till den. Han känner igen alla symptom för han har haft detsamma men är bättre nu efter sjukgymnastik. Det är bara 10 dagar tills jag skall till Fysioterapeuten så jag skall försöka stå ut. Vi får åka tillbaka till Skultuna en annan gång
Vi hittade gula löv i en gräsmatta så hösten börjar visa sitt ansikte.
Lake of tears med Forever Autumn. Jag gillar verkligen hösten så jag hoppas vi får en riktigt färgstark höst. Dom är ett svenskt metalband från Borås och är mest kändaför att ha använt sig av många olika musikstilar genom åren. Bandet splittrades 1999, för att återförenas 2003
Sen tog jag några bilder från bilen men det blir inte så bra när man inte kan stanna och gå ut och fota
På hemvägen mötte vi dessa motorcyklar och det kom fler utefter vägen . Det gick inte att vara ute längre så vi åkte hem och tog det lugnt. Hoppas ni har en jättefin helg med allt ni önskar er och även lite vila
#Skultuna #Park #Skulptur #Leonberger #Löv #Lake #Motorcyklar
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|