Öppen Ridå

Senaste inläggen

Av Malin wiper - 14 december 2012 16:00

 

Jag har så svårt att hinna med nu så jag bloggvandrar lite över hela dan för annars blir jag sittande.   Innan min man gick iväg till arbetet i morse så sa han att det var hela 18 grader kallt och det gör att snön ligger kvar så man får njuta ett tag till. Drömmen är att den skall ligga kvar över julen så det blir riktig julstämning nu när vi skall ha besök av min son och min mans bror.   


    

Nu har jag gjort lyckats få ihop 13 nåldynor i koppar, burk, sockerskål. Önskar att jag hade några snygga skrin kvar sen förut, inget roligt med nästan bara koppar.  Jag skall ta mig en titt i källaren igen för att och kolla igenom lådor. Jag får inte fram dom riktigt på mina bilder.  Jag hade inte tänkt göra några nåldynor ingen för det  var mest en kul grej från början men eftersom jag blev inbjuden till julmarknaden så hade jag inte mycket att ta till. Hinner inte göra mina sjuksköterskeklänningar för dom tar så lång tid att sy och man måste även göra färgtryck på dom. Sen skall jag hitta på nåt nytt att göra för jag är lite less på att göra samma saker om och om igen. 


    

Denna är jag nöjd med för jag testade vit plysch och det funkade bra. Jag tror jag skall limma på kopparna på faten och även sätta en klick klister på skedarna så dom sitter kvar. Som det är nu rullar allt omkring...   

  

  


Dessa utsmyckningsnålar köpte jag och några till på Acleja. Vanliga nålar långa och korta köper jag på Gretas Butik. Fast går det så köper jag på second hand för det blir billigareKopparna och skrinen som nåldynan sitter i  köper jag på second hand.


  

Jag skulle börja göra lite mer julpostklänningar i dag men fick ett stort yrselanfall och försvann nån sekund och då blev jag rädd. Fick lägga ner allt och nöja mig med det jag redan tillverkat och ta till mer second hand istället. Efter att ha behandlat nacken så känner jag mig bättre men kommer inte att riskera mer yrsel för då får jag ställa in min medverkan på marknaden och det vill jag inte. Det svåraste nu är att sätta pris för det kan jag få lite ångest över eftersom jag inte är nån affärskvinna (för blödig). Skulle jag vara anställd på ett företag för att sälja nåt så hade jag fått sparken efter en dag...  

Letade efter nåt med kaffekoppar på Youtube och hittade detta häftiga gamla klipp med Ella Mae Morse. Hade ingen aning om vem hon är så jag tog reda på detta. Klicka här för att komma in på en sida som handlar om henne. Hon var en sångerska som var populär på 40-50-talet och hon blandade jazz, country, pop och R&B. Hon föddes 1924 och  dog av andningssvikt 16/10 1999  

Klicka här för att läsa mer om henne   

Av Malin wiper - 14 december 2012 11:30

  

Nu har jag sett den tredje filmen klart som jag lånade på vårt bibliotek. Den heter "Det Vita Bandet". Det är en dramafilm från 2009 i regi av den österrikiske filmskaparen Michael Haneke. Filmen vann Guldpalmen under filmfestivalen i Cannes. Den var nominerad till en Oscar för bästa utländska film vid Oscarsgalan 2010. I en av rollerna ses Susanne Lothar som Haneke har spelat in tre filmer med tidigar: Funny Games, Slottet samt Pianisten. I rollerna ser vi: Ulrich Tukur, Burghart KlaubnerJosef Bierbichler, Susanne Lothar, Michael Kranz, Marisa Growaldt.



Filmen är så verklighetstrogen och välspelad så man kan inte annat än att dras med i handlingen som både förfärar och fängslar. Känns som vi är på väg till ett sånt samhälle igen där man är uppdelad i klasser och klyftorna ökar. Jag tänkte först att den kommer nog att bli tung och tråkig men så kändes det inte när man kommit in en bit i handlingen, och jag kan tänka mig att detta är det närmaste man kan komma när det gäller likheten med av att läsa en bok. Som MovieZine skriver i sin recension så är det en studie i både ondska och dysterhet men jag tycker den är bättre än vad dom skriver. Miljöerna i filmen har dom inte förskönat ett dugg utan det andas äkthet och stort arbete med att få allt att se gammalt och verklighetstroget ut. Barnskådespelarna är otroligt duktiga och trovärdiga så det kryper riktigt under skinnet på en. Det känns som man kliver in  på riktigt i ett annat sekel. Jag gillar att se olika typer av filmer och alla dom tre jag lånade på biblioteket har varit sevärda.  


  

En scen från filmen. Han till vänster är pastor och psykopat som plågar och skrämmer sina barn till tystnad. Han spelade ond så bra så jag  fick rysningar.


Handlingen:

 


En protestantisk by i norra Tyskland 1913-1914 på randen till första världskriget. En berättelse om några barn och tonåringar som sjunger i kyrkokören och deras familjer: baronen, förvaltaren, prästen, barnmorskan och bönderna. Märkliga olyckor inträffar som så småningom utvecklas till en kollektiv bestraffning. Filmen hade gärna fått vara lite längre för den slutade abrupt.


  


Klicka här för att se vart jag hittade denna bild. Han spelade skollärare i byn (Ernst Jacobi) och var den som förde handlingen framåt. Han var en av dom milda snälla i filmen.   


Av mig får filmen 4 lärare i betyg av 5 möjliga. Klicka här för att komma in på en sida som handlar om filmhistoria. Klicka här för att komma in på en sida för att se gamla kameror.   


       



Tyvärr fanns ingen trailer med svensk text så det pratas på tyska.

Av Malin wiper - 14 december 2012 08:00

Jag hittade denna låt med Don Williams hos min bloggvän Farfar Hebbe och jag tycker om både låten och sången. Med sig har Don Williams Keith Urban. klicka här för att komma in på Don Williams hemsida. Han föddes 1939 i Floydada Texas, USA och är en amerikansk sångare och låtskrivare. 2010 kom han med i Country Music Hall of Fame. Han växte upp i Portland, Texas och tog examen 1958 från Gregory-Portland högstadium. Efter 7 år med folk-pop gruppen Pozo-Seco Singers började han sin solokarriär 1971, sjöng populära ballader. Hans enkla men ändå smidiga bas-baryton röst, mjuka toner gjorde att han fick smeknamnet"The Gentle Giant" av countrymusik.


 


  


Av Malin wiper - 13 december 2012 15:00

  

Galenskaparna & After Shave firar nästa år 30 årsjubileum och firar detta med en show på Oscars Teatern 11/9 2013. 


    


Galenskaparna och After Shave är samlingsnamnet för humorgruppen Galenskaparna respektive barbershopgruppen After Shave från Göteborg. De har emellertid sedan 1982 samarbetat och mestadels uppträtt som en grupp. Ensemblen har tillsammans genom åren producerat bland annat 28 scenproduktioner i form av revyer, krogshower och turnéer, samt cirka fem tv-serier, åtta filmer och över 30 musikalbum. Källa Wikipedia


Klicka här för att komma in på "Kulturtuben" och läsa om deras 30-års show. Klicka här för att komma in på deras "Nästan" hemsida. Jag kom ihåg när jag var och såg deras film "Leif" i Göteborg där jag bodde då. Man höll ju på att skratta sig halvt fördärvad... . Jag har sett alla deras krogshower på tv men inte live tyvärr. Jag har däremot sett några av dom live på stan och även när jag åkte genom Trollhättan.


  


Ytterligare ett roligt klipp.


Av Malin wiper - 13 december 2012 13:50


I dag har jag hunnit dammtorka i alla rum men min man får dammsuga för det funkar inte just nu när nacken är instabil. Vi bestämde oss för att gå ner till samhället och äta lunch på Ritz Konditori när min man slutade sitt jobb. Det är så vackert ute med lite spöklika vita snötäckta träd.    



                              

ristmas clip art

 

Det stod en massa julgranar utanför Ritz som en snygg dekoration mot fönstren. Vet inte om dom skall göra nåt med dom sen eller om dom skall stå som dom gör.


 

Vi skulle äta lunch men kunde inte motstå deras fantastiska julsmörgåsar med en jättegod dressing och granatäppelkärnor. Brödet som dom hade godsakerna på var så smakrikt och gott så jag ville att vi skulle köpa med oss och frysa in men i dag hade dom inte bakat några såna till försäljning så jag får gå ner och fråga i morgon.


                                     

Klicka här för att se vart jag hittade denna bild på kaffemuggen. 


 

Här ser man hur dom ser ut ovanpå och då förstår man hur goda dom är. Smörgåsarna var så stora och hade så mycket skinka och annat så vi blev mätta ändå.  


 

Smaskiga muffins      


 

I dag hade dom även "macaron" sån är min sons tjejkompis en hejare på att göra och vi fick smaka hennes när vi var till min son förrförra gången. Dom var ljuvliga och hon är en fena på att baka och har konditorutbildning.  


 

Här står jag och vinkar till er och hoppas ni har det bra.  Jag får ofta höra att jag ser längre ut än jag är men på bild blir jag kort...   


 

Acleja Blomsterhandel 

Av Malin wiper - 13 december 2012 08:45

 

Klicka här för att se vart jag hittade denna bild




Då har vi Lucia igen och förr så lussade jag för min man men numera känns det som överkurs...  . Fast när jag skriver det här så slår det mig att jag kanske skall servera honom kaffe på sängen för det var länge sen det hände så det kan vara kul. Jag har inte så mycket att skriva om just nu det är totalt stopp så jag återkommer när det händer nåt. Nu skall jag bara fixa hemma och klarar jag att tillverka mer saker så gör jag det lite senare i dag. Det behövs städas nu för det ligger trådar och skräp överallt efter min framfart med nåldynor. Ute är det så vintervitt som det bara kan och vi har fått kallare. Träden är som vita skulpturer och jag njuter.






Sofia Karlsson med Luciasång. Klicka här för att komma in på hennes hemsida.




 


 


Av Malin wiper - 12 december 2012 20:00

Kände för lite Bob Dylan Så här kommer " Thunder On the Mountain". Klicka här för att komma in på på den Svenska Bob Dylan sidan. Klicka här för att komma in på Bob Dylans hemsida.


  

Klicka här för att se vart jag hittade denna bild. 


  

Guitar fail


    

Av Malin wiper - 12 december 2012 16:30

  

Min bloggvän Maya har jättebra julklappstips på sin blogg varje dag och vi har köpt några av dom sakerna och nu fick vi ytterligare en grej vi beställde. En ledlampa till min Lap top. Jag sitter i soffan ibland och då är den toppen så jag slipper tända en vanlig lampa  som lyser för mycket. Maya hade en annan än denna inne och det var hennes jag ville ha men min man beställde inte den  som inte jag tycker är lika snygg men den funkar nog lika bra och den var nedsatt från  49 kr till 19 kr. Klicka här för att komma in och se den led lampan jag ville ha. Det var tacken för att min man ville vara snäll och skickade efter två stycken åt mig...  Sorry darling....  


  

Så här ser det ut när den sitter inkopplad.  


Tyvärr är jag så otroligt trött och orkeslös så jag får inte mycket gjort i dag och huvudet funkar inte för jag är uppspänd och har yrsel och känner mig helt bortkopplad. Får nog skaffa ett USB minne till min hjärna också...  Jag skall nu smörja in mig med kylgelé och sätta på mig "Valdemarskragen" (Becks granne) och göra avslappningsövningar. Hoppas jag då blir lite mer uppladdad... 



Den här långsamma låten passar bra nu och är ett behagligt sömnpiller. Det är skådespelaren Lee Marvin som sjunger "Wandering Star" från filmen "Paint Your Wagon"


  

Klicka här för att läsa om filmen som är från 1969


Trailern till filmen.


Lee Marvin är född 1924 i New York City, New York. Han dog 1987 i Tucson, Arizona i en hjärtattack. Han var en amerikansk skådespelare och jättebra tycker jag och han var dessutom jättecharmig. Klicka här för att läsa mer om honom. Klicka här för att komma in på Lee Marvins hemsida.



 

Presentation

Vaggerydstorget

   

Carlsson på Kajen

 

Aros Motorveteraner Veteranbilsträff torsdaga

 

Vasagatan 15 Spel & Kiosk

 

Elbil att hyra på OKQ8

 

GoMore Biluthyrning

 

Amaryllis blombutik Västerås

 

Röda Korset Västerås Instagram

 

Min sons Youtubekanal

 

Vintagemannen & Vintagekvinnan

 

helpii App Store

 

friday for future

 

Arkiv

Mitt bildspel från Bread & Sweets by Jennie

 

Tandläkare Reza Razifar

 

Jonny Cutz

 

Konstnär Kerstin Wiklund

 

Vaggerydstorget intervjuade mig

     

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Fråga mig

108 besvarade frågor

Nostalgi

Kultursajter

Jag rekommenderar

Hälsobloggar

Inredningssajter

Medialänkar

Second hand

Café & Restaurang

Animeringar och bakgrunder

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Länkar

RSS

Wipers Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards