Direktlänk till inlägg 19 augusti 2011
Nu på lördag 20/8 blir det Bluegrassfestival i Gränna. Vi åker inte dit själva i år. Jag tror det var 2009 som vi var dit sist och då var vi med på jammet dan före då min väninna ia och hennes man hade sin camper där på campingen. Hon är musiker själv och har varit med i flera band och är numera med i en kör också. Hon spelar kontrabas, piano och sjunger. Just nu har jag inte den rätta orken utan håller mig till nöjen i det mindre formatet.
Klicka här för att komma in på Bluegrassfestivalens hemsida. Klicka här för att komma in på Grännastrandens Camping. Det är ett fantastiskt vackert ställe
bluegrassbandet Cold Mountain Band kommer att spela på festivalen. Hon som spelar fiol är en väninna till ia. Dom var med i talang 2010. Jag har sett dom i verkligeheten på Torsåkers bluegrassfestival 2007. Dom är mycket bättre i verkligheten än på klippen på Youtube. Det osar äkta spelglädje om bandet.
Shotsglas av polkagris. Gränna är polkagrisarnas mecca. Klicka här för att komma in på sidan
Klicka här för att komma in på Cold mountain bands hemsida. Tina som sjunger och spelar fiol har en hemsida och blogg som heter "Halmbocken" jag har en länk till henne. Klicka här för att komma in på hennes sida där hon visar hantverk som hon tillverkar i sann släkttradition
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||
8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 |
14 | |||
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||
29 | 30 | 31 | |||||||
|