Öppen Ridå

Senaste inläggen

Av Malin wiper - 8 februari 2016 12:00

  

I dag var det dags  att fylla på med lite enérgi igen på Gym Plus. Det är ju otroligt att man längtar till gymmet varje gång. Man känner sig lycklig och upprymd när man går därifrån, den känslan är som en karamell man vill suga på länge.

 

 


Den här maskinen är till för ländryggen men jag har testat och är inte mogen för den än, fick lite besvär efterråt men jag skall försöka igen om nån månad.   

 

 

 

Här ser ni A-G testa en ny träningsmaschin dom fått dit. Jag prövade också och den kändes jättesmidig


  

Efter gympasset så åkte vi hem till A-G och fikade. Vi turas om dom gånger vi inte går ut och fikar. Kolla vilket fint porslinshjärta dom har på sitt rumsbord, så snyggt till den svart, vita stränglöparen.

 

   

Jag blev bjuden på hembakt matbröd denna gång också, supergott och sen satt A-G, hennes man och jag och pratade och myste ett tag innan jag åkte hemåt igen

 

   

A-G visade mig lite träningssaker hon jobbar med. Detta är en batteridriven massagesak som passar ypperligt för ryggen. Jag fick testa och den var helt fantastisk med lagom hård massage. En sån skall jag skaffa. Vi har en butik på A6 köpcentrum i Jönköping där jag skall kolla om dom har nåt liknande. Både min man och jag behöver en sån för våra dåliga ryggar


 

Hon har även köpt en gymboll. Sen har hon en annan träningsgrej med hjul, den ser ut som en lastbil men utan överdel. När hon drog den på ryggen så kändes det jättebehagligt. Bild nr 3 är en sån som man tränar fötterna på när man sitter och gör nåt annat. Den skall jag också försöka få tag på för jag har fått lite känselbortfall på yttre sidorna från hälen, på grund av ryggen. Kan man ha det bättre först gym sen njutning...  . Den här veckan är det fullt program med olika aktiviteter.

 

     Ha en fortsatt fin dag



  


  #Gym #Ländryggen #Eurythmics #Beatles #Jättesmidig #Porslinshjärta #Hembakt #Massagesak #Träningsgrej

Av Malin wiper - 8 februari 2016 07:30

  

Vi har så lite garderober i denna lägenhet så vi var tvungna att köpa lådor med lock på hos IKEA för ett tag sen. Min man och jag har varsin stor låda och en mindre. Vi lägger plagg där som vi inte använder så ofta och sen skjutsar in under sängen. Här har jag rensat bort massor som skall till second hand. Det var smockfullt förut och vi har även kläder i några av våra byrålådor. Tack och lov så har alla garderober överskåp där man får undan lite annat som man måste ha kvar 


Klicka här för att komma in på en sida som heter "Linn i dag" där hon visar snygg, rolig och smart förvaring. Bilden med snygga vita resväskor under sängen var häftig

 

 

   

I lådan hittade jag denna jumper i stretch som jag aldrig haft på mig, färgen känns lite för mycket på nåt vis, i halsen nitar i olika färger som glänser lite. Lite av ett impulsköp men jag skall se om den passar under en tunn kofta, blir det inte bra så går den också till second hand.     


 

  

 I lördags när vi var till Jönköping för en heldag så gick vi in på Dressman där min man köpte  en röd V-ringad tröja med svarta ränder och till den tyckte jag han skulle ha en mörkblå skjortkofta, han gillade den också så han köpte båda. Han har koftor med blixtlås som han köpt där förut men han behövde nåt annat än det han redan har. Det är svårt att få fram på bild för det är mer lyster i skjortan som är lite stretch och är rätt lång.

 


  

Han köpte även två par byxor bland annat dessa som hade hög kvalitet men var nedsatta med halva priset, färgen är mörkblå han har flera par jeans, grå och beige byxor men inte mörkblå. Dom andra han köpte var mer vardagsbyxor. Han har flera svarta par på vinden men vi har inte lyckats hitta dom än i röran.                      


  

Jag gick in på Dea Axelssons som säljer ut alla kläder på grund av nedläggning. Jag köpte två tröjor som kostat 400 kr/st men nu fick man 2 st för 400 kr, den blå färgen passar jag bäst i. Köpte en blå som ovan och en med lite rosa i. Hade velat köpa nån eller några finblusar också men det var inte mycket kvar av sånt.


  

Den här lite turkosa koftan hade jag också velat köpa men den satt inte så bra på mig tyvärr. Nästa vecka är det slutspurt på Dea Axelssons och sen stängs det ner tyvärr. Då finns det bara dom vanliga butikskedjorna och dyra boutiqer. Det är flera andra butiker som stänger ner så det verkar inte gå så bra trots att stan växer så det knakar. Fast i Vaggeryd finns ju Selmas Kläder som är nåt alldeles extra. Där handlar jag för det mesta

 

 

  Den här bilden har jag sparat i flera år. Jag söker några gamla stolar på second hand som jag skall göra såna här roliga klädhängare av. Dom tar ju rätt stor plats så jag skall göra en som jag hänger på garderobsdörren eller nån annan krok, där kan man sen ha nåt klädesplagg och hittar man en som  syns längst fram på bilden så kan man hänga en skjorta eller blus uppknäppt och sen hänga annat över ribborna, ex skärp, halsdukar eller nåt annat. Det är bara att såga och sen måla. Klicka här för att komma in på sidan där det går att läsa mer ang detta

 

                 

 

 

#Dressman #Dea


Av Malin wiper - 7 februari 2016 16:30


 


Nu har jag provlagat en Kycklinggratäng med grillad kyckling. Det är ett recept som kommer från Madam Edith dit jag ofta går för att hämta lite nytt. Jag hade tänkt ha denna rätten på min "Tjejkväll" onsdag 10 februari. Vi blir 3 högst 4 st första gången så jag får en liten mjukstart. Jag har inte haft tjejkväll sen vi bodde i den förra större lägenheten. Jag skall även baka en kaka som jag sett hos Madam Edith och den provbakar jag i morgon. Hon har mycket att välja på och det kommer ständigt nytt.        

 

Klicka här för att få receptet på denna gratäng. Klicka här för att se vilket av hennes recept jag använde sist 

 

   

Så här ser den färdiga gratängen ut. Både min man och jag tyckte den var supergod och den passar ypperligt som en kvällsrätt. Jag hade ingen grillad kyckling hemma så jag stekte upp två kycklignfileé och fixade sen lite mindre bitar. På onsdag lagas den i ett större stekfat. Det känns toppen att jag nu har en rätt tills på onsdag. 

   

Till detta testade vi pastan vi köpt på Rekohörnan för halva priset. Den var jättegod men när tjejerna kommer så skall jag nog ändå ha ungsrostade rotsaker till anrättningen som det står i receptet.

 

 

#Kycklinggratäng #Edith #Tjejkväll

Av Malin wiper - 7 februari 2016 12:00

  

I går var min man och jag till Jönköping för att shoppa lite och även njuta av god mat. Först gick vi till Sam Hjälp där jag hittade denna toalettskylt i porslin som kostade 30 kr, texten är mer grön än det syns på bilden. Toilette heter det på franska. Jättesnygg skylt som kommer att bli fin på vår toalettdörr. Den vi har nu passar inget vidare. På skyltens baksida står det SE-76 så det är nån som har porslinsmålat skylten så fint.

 

                   

                Vintage 

 

  

Här blev jag nästan bländad av det kraftfulla och färgstarka tyget på stolar som jag antar skall stå ute eller på en veranda. Det andas lite 1970-talet, fattar inte varför jag inte fotade hela gruppen för då såg det ännu roligare ut

 

  

En del av lokalen där möblerna finns. Det är så behagligt och lagomt stort på Sam Hjälp så det blir en intimare och härligare stämning än på större ställen. Man kommer närmare folk och dom har även personal som går omkring och hjälper, pratar och är trevliga mot kunderna. Deras lilla fik är mysigt att sitta i och det är både hembakt kaffe- och matbröd. Nu när vi var dit så träffade jag en person som också går på Gym Plus. Han är en trevlig man som A-G och jag brukar samtala med när vi träffar på varandra


  

Ett gammalt syskrin 

 

Två fina brud- eller förvaringskistor. Vet inte riktigt vad såna heter i denna storlek som är lite mindre

 

 
Vi har gjort lite nytta i dag och fått rensat lite i lådorna så nu har vi tre papperskassar fulla med saker och kläder som skall till second hand. Det känns som en lättnad varje gång man får bort sånt som bara legat till ingen användning. Hela våren kommer vi att rensa bort saker på vinden. Det är mest min man som samlat på sig, jag har rensat varje gång vi flyttat. Tänk om man hade haft kvar allt från det man flyttade hemifrån...  Då hade det blivit kaos och nu har vi mindre yta än vi haft förut. Hoppas ni har en skön och behaglig söndag.

 

 


#Sam #Huskvarna #Toilette #Bricka #Solglasögon #Färgstarka #Bokhylla #Syskrin #Skridskor

Av Malin wiper - 7 februari 2016 07:00

 

By Thom


Jag har fått en systemkamera av min son som jag skall hämta hos honom när vi åker dit nästa gång. Jag blev överlycklig för jag har länge velat haft en men har inte haft råd. Han köpte den för några månader sen men har inte använt den så mycket för han filmar mest och han har flera andra kameror. Det är en Nikon D3200 och med får jag två objektiv och en kameraväska. Det känns helt underbart, jag skall kolla  om det finns nån kurs jag kan gå i så man får lära sig dom flesta funktionerna. Nu kan jag komma vidare i mitt fotande och det känns spännande. Tusen tack kära son...   Vilken överraskning..  

 

 

Klicka här för att se en test av Nikon D3200 

 


                          



#Systemkamera #Son #Nikon

Av Malin wiper - 6 februari 2016 15:46

  

Min bloggläsare Lena tipsade mig om ett ställe i Norrahammar som sålde läckra scafs med Elvismotiv. Jag hade inte en aning om att detta ställe fanns. Det går under namnet Rockies och drivs av Thomas Andersson & Weronica Blomberg. Det är ett trevligt och häftigt par som ligger ute på vägarna sommarhalvåret och säljer sina produkter på olika marknader. Jag ringde dit och fick en tid att komma dit för att köpa två scarfsar till Lena som hon sett ut.   


Klicka här för att komma in på deras hemsida. Klicka här för att se deras 3 sorters Elvis-scarfsar på deras hemsida. Klicka här för att komma in på deras facebook                   

  


 

Detta är en av scarfsarna och dom är avlånga 14x60 och är i polyester. Paret har köpt in dom på sina resor till Florida så dom finns inte att få tag på nån annanstans än hos dom. Märket är David Carey.                   
  


        

På bild två ser man alla tre sorter dom har kvar. Lena köpte den ovan och en rosa. Jag köpte den ovan plus den som har färgstark text med Elvis. Dom kostar 150 kr/st. Bild 3 och 4 lite annat dom sysslar med   

 

   

Jag fick komma in i ett av deras lagerutrymmen där dom hade massor av kläder "Rockabilly"                          


  

Blev visad denna läckra skjorta med hawaiimönster


     

Skjortan har knappar som det står "Fender",  ett känt gitarrmärke. På baksidan är gitarren broderad, så snyggt. På tredje bilden två muggar med Elvismotiv som vi fick..    


  

Jag fick ett par såna här örhängen i plast som många rockabillyfolk köper, dom finns i olika färger och storlekar. Dom har även andra läckra örhängen.


             

Klickbilder på andra saker som fannst där. Bild 1 och 2 julkulor med elvis ansikte på. Dom var svåra att fota men är jättesnygga i verkligheten       


  

Det fanns även såna här tuffa skinnjackor för killar


  

Jättesnygg Elvisskjorta

 

 

   

Jag kunde inte låta bli att köpa en sån här plåtväska med Elvismotiv. Det fanns flera sorter att välja mellan. Den skall jag hitta en plats till och förvara nåt i. Tack Lena för att du tipsade mig om detta ställe. Håll koll på när paret är ute på sina marknadsplatser i vår och sommar

  
  


#Rockies #Norrahammar #Elvis #Scarfsar #Hawaiimönster # Rockabilly #Plåtväska

Av Malin wiper - 5 februari 2016 17:15

  

I onsdags blev min man intervjuad av Journalisten Gunnar Höglund på Jönköpings-Posten. Artikeln handlade om hans arbete på Waggeryds Muséiförening. Artikeln finns att se i dagens tidning.

 

                                                         

 

Klicka här för att komma in på Jönköpings-Postens sida

 

 

 

Vi köpte en tidning för att läsa och det var en bra artikel och det är alltid bra att uppmärksamma en museiförening. Utan historiekunskaper kan man inte bedömma framtiden

 

     

Klickbilder

 

   

Efter lunchen så åkte vi iväg till Norrahammar på ett uppdrag som jag skriver om i morgon.

 

   

Vi åkte till torget i Norrahammar och fick en konstig känsla när vi såg detta för det låg ett fint Café där förut, det hette Café Mange. Endast uteplatsens staket gick att känna igen             

 

                 

 

Klicka här för att se vad jag skrev när vi var dit 28 december 2011. Klicka här för att se hur det såg ut på utsidan 15 mars 2012. Hoppas ni har en njutningsfull kväll att se fram emot. Här är det lugna gatan som gäller. Vi kollar film, lyssnar på musik och äter lite gott. 

 

 

#Jönköpings #Waggeryds #Gunnar #Mange

 

 

Av Malin wiper - 4 februari 2016 18:00

 


På förmiddagen i tisdags fick jag tre jättetrevliga samtal. Först från min första bloggvän Cattis som jag kännt i hela 11 år från det jag började blogga. Vi träffades på en blogg som jag har ett minne av hette "bloggsida". Jag kom ihåg att jag tyckte det var så kul att få en bloggvän efter att ha bloggat några dagar och var helt ny som bloggare. Jag var då mitt inne i min utbrändhet och kunde inte arbeta men måste ändå syssla med nåt och då blev det en blogg. Det gick lite traggligt i början men sen när jag gick in på Cattis sida och skrev en kommentar och hon på min så kändes det helt fantastiskt. Sen dess har vi haft kontakt men tyvärr inte träffats och nu var det vårt första samtal. Jag blev så lättad när det gick så bra att prata med henne, hon var så trevlig och lättsam så samtalet flöt på utan några problem. Vi planerar att träffas till våren

 

 

 

Här ser ni Cattis så fin i en vit sommarklänning sommaren 2011. Vi var bortresta och hon och hennes man åkte förbi för att träffa oss, typiskt att man inte var hemma då. Hon står nere vid vattnet nedanför vårt egna hus där vi bodde då. Klicka här för att komma in på ett inlägg från 31 juli 2011 som har med detta att göra    

 


Sen ringde min bloggvän Annelie som jag inte kännt lika länge men rätt många år ändå och vi har pratat i telefon några gånger. Där flyter det på också och hon är jättetrevlig och lättsam. Jag hoppas att vi kan träffas också så småningom. Jag har sån tur som har såna fantastiska bloggvänner som jag följt i ett antal år. Tänk att man kan bli såna vänner fast man inte träffats. Bloggandet räddade mig från isolering men dom första åren blev det bara ett litet inlägg/dag och jag hade än inte börjat fota så mycket som jag gör nu. Det blev nån bild och nån animering, då hade jag även kommit i kontakt med "Vicke" som var duktig på animeringar och jag fick låna bilder från hans sida. Han blev också en fin bloggvän men la efter många år ner sin blogg. Saknar honom jättemycket och hoppas han har det bra      


Efter detta så hann jag knappt lägga på luren förrens Kristina ringde som också är en bloggvän sen några år. Hon är även "Healer". Vi träffade henne och hennes man nyligen och gjorde Jönköping en hel dag. Dom är också jättetrevliga och lättsamma så det flyter på. Vi har träffats förut en gång för några år sedan. Vi pratade en stund så i tisdags hade jag många fina samtal          


Jag har ju flera till jättebra bloggvänner bland annat Pisan som jag träffat två gånger och har kännt rätt många år nu, även Skrivmoster som jag träffat och har kontakt med, men nu skrev jag vad som hände i tisdags. För mig är bloggandet som ett collage och en rolig hobby 

 

   

Tack alla mina bloggvänner och fb vänner för att ni finns och förgyller min tillvaro..  

 

 

A-G och jag var tidigare till gymmet i dag och det var ekande tomt. Jag har för lite bilder så jag sätter ihop två träningsgånger till ett inlägg på måndag. Vi var till Ritz och fikade efterråt men vi tar ju samma smörgås varje gång så det är ingen vits med att visa upp. När vi gick så kom en kvinna dit som tränar flera gånger i veckan också. Min man var så trött när han kom hem i dag så han ville lägga sig några timmar. Hoppas det inte är nån ny förkylning på gång. Ha nu en skön kväll.

 

 

 

#Bloggvänner #Cattis #Annelie #Kristina #Gymmet


Presentation

Vaggerydstorget

   

Carlsson på Kajen

 

Aros Motorveteraner Veteranbilsträff torsdaga

 

Vasagatan 15 Spel & Kiosk

 

Elbil att hyra på OKQ8

 

GoMore Biluthyrning

 

Amaryllis blombutik Västerås

 

Röda Korset Västerås Instagram

 

Min sons Youtubekanal

 

Vintagemannen & Vintagekvinnan

 

helpii App Store

 

friday for future

 

Arkiv

Mitt bildspel från Bread & Sweets by Jennie

 

Tandläkare Reza Razifar

 

Jonny Cutz

 

Konstnär Kerstin Wiklund

 

Vaggerydstorget intervjuade mig

     

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26
27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Fråga mig

108 besvarade frågor

Nostalgi

Kultursajter

Jag rekommenderar

Hälsobloggar

Inredningssajter

Medialänkar

Second hand

Café & Restaurang

Animeringar och bakgrunder

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Länkar

RSS

Wipers Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards