Öppen Ridå

Alla inlägg den 9 november 2024

Av Malin wiper - 9 november 2024 08:30

 

  Här ser man vår sista bil Suzuki Wagon R+ som vi köpte 2018

 

Under våren 2019 gick vår lilla Suzuki sönder och vi blev utan bil. Vi tyckte att det blivit dyrt att ha bil och tänkte prova om vi kunde klara oss med att promenera och åka buss under sommaren. När vi satte oss ner och gick igenom vad vi betalade varje år för bilen så hamnade vi på ca 35000 kr om året. Då hade vi ändå inte räknat med de sista reparationerna på vår gamla bil. Vi bodde i Hallstahammar vid denna tid i en av Hallstahems lägenheter. Under hösten kom Hallstahem med ett erbjudande om att vara med i ett 3-årigt försök med en elbil som genom Hallstahem hyrdes ut av MoveAbout. Bilen var en Nissan Leaf och gick helt på el. 

                        

För oss var detta ett drömläge och under 3 år hyrde vi denna härliga bil. Kostnaden per år för oss hamnade strax under 20000 kr. Vi sparade alltså minst 15000 kr/år men det bästa var att vi nu inte tog bilen 800 m till centrum utan promenerade. Efter ett tag gick vi mellan 7 och 10 km per dag och vi började må mycket bättre. Våra problem med nacke, rygg, höfter, knän och fötter försvann och det gick lättare att andas.

 

                                             

Idag bor vi i Västerås och vi promenerar, åker buss och hyr bil på OKQ8 och GoMore när vi behöver. Idag är det ännu dyrare att äga bil. När man går igenom alla kostnader så häpnar man. Kommer ihåg när vi blev tvugna att köpa nya vinterdäck 2018, 6000 kr för fyra däck. Förutom däck är det försäkring, skatt, service, underhåll, reparationer, värdeminskning m.m. 

 

    

  

Vår näst sista bil Suzuki Wagon R+ som blev stannande i en rondell och fick fraktas bort

 

        

Roy Orbison med I drove all night

 

I dag skall min man följa med ut för han mår så mycket bättre. Ingen svullnad över näsan och nu är den inte sned utan precis som den var före olyckan. Alla blåmärken och blodskorpor är borta utom på armen där han slog sig och fick en spricka på armbågen. Han har begärt en tid på Fysioterapin men det är tydligen en kö dit just nu. Vi har 6 grader varmt och bara lite vind i träden. Det är lördag igen och jag hoppas den blir så bra som möjligt för er mina kära besökare.

 

   

 

#Suzuki #äga #däck #Roy 

Presentation

Vaggerydstorget

   

Carlsson på Kajen

 

Aros Motorveteraner Veteranbilsträff torsdaga

 

Vasagatan 15 Spel & Kiosk

 

Elbil att hyra på OKQ8

 

GoMore Biluthyrning

 

Amaryllis blombutik Västerås

 

Röda Korset Västerås Instagram

 

Min sons Youtubekanal

 

Vintagemannen & Vintagekvinnan

 

helpii App Store

 

friday for future

 

Arkiv

Mitt bildspel från Bread & Sweets by Jennie

 

Tandläkare Reza Razifar

 

Jonny Cutz

 

Konstnär Kerstin Wiklund

 

Vaggerydstorget intervjuade mig

     

Kalender

Ti On To Fr
       
1
2
3
4 5
6
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23
24
25 26
27
28 29 30
<<< November 2024 >>>

Fråga mig

108 besvarade frågor

Nostalgi

Kultursajter

Jag rekommenderar

Hälsobloggar

Inredningssajter

Medialänkar

Second hand

Café & Restaurang

Animeringar och bakgrunder

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Länkar

RSS

Wipers Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards