Direktlänk till inlägg 17 oktober 2024
Jag såg att det är ett nytt system på väg för att befria oss från våra små pensioner. Elavgifter och elnätskostnader kommer att öka och komplicerade beräkningar gör att vi inte kommer att kunna se vad vi betalar för. Ingen av politikerna är insatt i vad som händer och alla beslut fattas utanför vår demokratiska kontroll. Vi är alla dåligt informerade om hur bra och effektiva systen för varmvatten och uppvärmningen i våra hus och lägenheter fungerar och borde fungera.
När jag sätter på varmvattnet i köket så tar det 20 sek innan värmen kommer och under tiden har jag slösat bort ett antal liter av kallvatten som jag också får betala för. Detta för att vi bor i en äldre lägenhet från 1948. I nyare hus finns bättre lösningar.
Det finns t.ex lösningar för att återvinna värmen från avloppsvattnet, tillskott av värme från solvärme, ständigt uppvärmt vatten i våra ledningar. Varmvattenkostnad och uppvärmning varierar mellan villor och lägenheter och systemen är också på olika nivå av komplexitet. Vi vet att allting blir dyrare för oss konsumenter även om ny teknik minskar kostnaden.
Turbinhuset Västerås
Jag tar en passande låt med Deep Purple som som heter Smoke on the water. Dom spelar här med London Symphony orchestra
Nu har vi torsdag och i morgon har jag tid hos Västerås sjukhus ögonmottagning. Det blir en ögonbottenundersökning. Det var jag inte beredd på i och med att jag varit på efterkontroll hos Optalmica flera gånger. Det kanske blir en mer avancerad undersökning. I dag har vi både promenad och lite pyssel med städning och lite annat hemma som skall göras hemma. På lördag har vi hyrt bil för att åka iväg till min son på lite äventyr. Det var ett tag sen vi träffades nu i och med min ögonoperation så det ser jag fram emot
Med denna tavla jag fotade hos Ekströms Konst fönster önskar jag er en torsdag i njutningen tecken
#varmvattnet #uppvärmning #Deep #Ekströms
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|