Senaste inläggen
Efter att jag promenerat i dag så mötte jag upp min man för att bjuda honom på lunch på Ritz Konditori. Jag köpte en hel kyckling till extrapris i går och skulle hem och sätta in den men då träffade jag en granne på byn som även går på stickcaét jag brukar gå på. Hon var på väg att promenera ända till Netto som ligger långt ifrån centrum för att handla. Jag föreslog att vi gick hem till mig och hämtade bilen så kunde jag också passa på att handla och hon slapp gå så långt. Jag har nog aldrig fått så mycket för 330 kr för det fanns så mycket fint kött till extrapris. Handlade även även en stor påse värmeljus som bara kostade 29 kr för 100 st. Blev så sen så därför bjöd jag ut min man istället och då slapp jag matlagningen...
Jag tog currykyckling med bakpotatis och en sallad. Förut kunde jag äta upp allt men nu fick jag bara ner halva portionen för då var jag mätt redan. Det var jättegott som vanligt.
Min man tog en kycklingpaj, och han brukar alltid ta smörgås till men inte denna gång så han får inte ner lika mycket nu heller. Han har mindre matlust nu när han fått pröva en ny medicin för sin diabetes.
9/12 14-18 är det julmarknad i Vaggeryd och då måste man ut och kolla för det brukar vara jättemycket folk och fart.
Jag var in ett ärende till Acleja Blomsterhandel också. Dom hade dessa fina stearingranar.
Nytt snyggt fat med ljushållare.
Dom har satt dit detta fina skåp som ser lite Shabby chick ut.
Just nu har dom även fått in tekoppar och det passar ju bra när dom numera säljer både te och kaffe.
Även dessa fina tekannor har dom fått in som passar till kopparna.
Hög tomte som stod där och spred julstämning.
Gästbloggare: Skrivmoster
En hustru steker ägg till frukost åt sin make. Plötsligt kommer maken
inrusande i köket.
- Försiktigt! skriker han, FÖRSIKTIGT! Sätt i mer margarin! Du steker
för många åt gången. FÖR MÅNGA! Vänd dem! VÄND PÅ DEM NU! Det behövs
mer margarin. Åh, herre gud! VAR ska du få plats med MER MARGARIN? De
kommer att fastna! Försiktigt... FÖRSIKTIGT! Jag sa FÖRSIKTIGT! Du
lyssnar ALDRIG på mig när du lagar mat! Aldrig! Vänd dem! Skynda dej nu!
Är du tokig? Har du mist förståndet? Glöm inte att salta dem. Du vet att
du alltid glömmer att salta dem. Använd saltet. ANVÄND SALTET!
SALTET!!!
Hustrun stirrar på honom.
- Vad i hela friden är det för fel på dig? Tror du inte jag vet hur man
steker ett par ägg?
Maken svarar då lugnt:
- Jag ville bara visa hur det känns när jag kör bil.
Jag gissar att det är många som känner igen sig. Mannen kör och kvinnan sitter bredvid och hon kör också – fast så mycket bättre! Vi kvinnor har en tendens att lägga oss i och se faror innan det överhuvudtaget finns anledning. Kvinnor har simultankapacitet och ligger steget före med en man. Han kan inte läsa tidningen och samtidigt svara på en fråga. Be inte en man att passa en panna på spisen och även hålla ett öga på det som är i ugnen. Det blir för mycket!
Skillnaden mellan kvinnor och män är markant i vissa avseenden. Han vet att folk fyller år men behöver aldrig hålla reda på när och vad som ska köpas till present. Barnen går i skolan, det vet han men inte olika tider och annat som ska passas. Kvinnan är spindeln i hemmet och hon har en förmåga att hålla många bollar i luften och hennes minne är som en dator av högsta klass. Kvinnor har sitt eget språk och det förstår inte mannen. Hon talar i gåtor och har rätt många slingor att passera innan hon kommer fram till vad hon vill säga rakt ut. Ett exempel ... Ute på en bilresa säger hon plötsligt – “det skulle vara gott med kaffe.” Mannen hör det men förstår inte riktigt hur han ska kunna göra nåt åt hennes önskan. De kommer fram mot en söt kaffestuga vid vägkanten och hon ropar till. “Så söt, där skulle man ha gått in”. Då har mannen redan gasat förbi och är ett antal kilometer bort. Hon menade att hon skulle ha velat stanna och fika just där. Mannen missade det totalt och utbrister – “varför sa du inte det då?” Vi måste lära oss att tala klarspråk. Det blir för svårt annars att förstå varann. “Stanna vid första bästa ställe där man kan dricka kaffe!” Ett rakt och klart besked som inte går att missförstå.
Mina slutsatser är helt klart inte vetenskapliga (tror jag) och man får ta allt med en nypa salt. Håll med om att vissa påståenden har en viss sanningshalt i sig i alla fall!
“Inget ont om männen, de är ju det bästa vi har i den vägen”. (Maj Fant)
“Varken män eller kvinnor är ofelbara. Skillnaden är att kvinnor vet om det”. (Eleanor Bron)
Signhild “Skrivmoster
Klicka här för att komma in på Skrivmosters blogg
I dag har jag ytterligare en gästbloggare och det är Skrivmoster som kommer in i nästa inlägg 11.00 Klicka här för att komma in på hennes blogg. Tack för att du ville gästblogga hos mig och för ditt tankeväckande, roliga och välskrivna inlägg.
Här kommer en låt som heter Manhattan och sjungs av fantastiska Ella Fitzgerald. Klicka här för att komma in på hennes hemsida. Jag gillar denna låt jättemycket.
Nu är gissningstävlingen över och jag har två vinnare.
Svaret är: Sterioscopic 3 D bildvisare. Klicka här för att komma in på en sida där det finns en likadan bildvisare och vad den heter och används till.
Jag hittade ytterligare en bild på en sån och denna ser lite nyare ut. Man ser hur man skall sätta in bilderna tydligare här.
Här drar min man andrepristagaren.
Första pris:
Min bloggvän Farfar Hebbe kom in med helt rätt svar direkt. Grattis till dig...
Detta är dina priser som jag kommer att skicka till dig så fort jag får din adress. klicka på bilderna så blir dom större. Kul att du ville vara med i min tävling.
Du kan mejla mig din adress på:
wiperium@hotmail.com
Andra pris:
Lotten föll på Petra. Grattis till dig...
Detta får andrapristagaren, ett hjärta med griffeltavla för att hänga på väggen och skriva vad man känner för. Klicka på bilden så blir den större. Kul att du ville vara med i min tävling.
Här kommer en fanfar till vinnarna
Ni kommer att få följa med mig till Glasverandan i Säter och på visning i deras egna hem hus, Glasverandan är internet butik som jag ibland har shoppat hos. Dom brukar ha visning två gånger i året för att visa upp sina nyheter och fina saker och gillar man Shabby Chic då är den butiken perfekt för dom är inte dyra och det finns nog nåt för alla.
Som sagt vi startade från vår lilla stad och det skulle ta ungefär en timma att köra men vi var ute i god tid för vi skulle luncha på vägen.
Vägkroken vid Dalahästen tog vi en matbit...vi hade gott om tid så vi satt ganska länge och njöt av grillad biff med stekpotatis.
Det var fiffigt att sätta blommor i kaffekopp som stog så fint på bordet.
I anslutning till restaurangen fanns en lite butik med inredningsprylar och nu hade dom en hel del julpynt.
Vi stannade till på en loppis också.
Här välkomnar tomten oss
Glasverandan
Så här trevligt såg det ut vid entrén vid detta vackra hus, det var dekorerat väldigt fint, allt i min stil.
Det som var tråkigt var att ägarinnan av butiken fick åka akut till sjukhuset på kvällen, men hennes make tog emot oss och förklara hur allt var upplagt, kvällen före hade dom gjort iordning hela nedre våningen för visningen. Han berättade hur dom kom på att döpa butiken till Glasverandan det var för att dom hade byggt en fin veranda själva till huset och den var jättefin.
Här ser man en liten glimt av den fina verandan med gamla fina fönster, syrran pustar ut lite.
Här har jag fått blicken på en vacker kudde med lagom med julröd färg den var jättesfin så den hamna på min beställningslista.
Det bjöds på kaffe och jättegoda smörgåsar så vi pausa en stund innan vi fortsatte utforska alla fina saker som fanns där....jag ville ha det mesta där. Jag tog en hel del bilder därifrån som ni kan se här nere, klicka på bilderna så blir dom större.
Vi hade en jättetrevlig tjejdag och vi njöt varje minut, tråkigt bara med ägarinnan, hoppas det inte var nåt allvarligt.
anitabirgitta
Klicka på bilden så kommer du till Glasverandan
Klicka här för att komma in på anitabirgittas blogg
Jag gästbloggade hos min bloggvän anitabirgitta för ett tag sen. Frågade henne sen om hon ville gästblogga hos mig och det ville hon. Hennes inlägg är nu klart och jag är jättenöjd för det är jättefint och intressant utflyktsmål också. Det kommer in efter detta inlägg.
Klicka här för att komma in på hennes blogg.
DesiComments.com | Monday | Forward this Picture
[Glitterfy.com - *Glitter Words*]
Min gissningstävling avslutas i dag men jag måste ändra sluttid från 10.00 till 17.00. Eftersom jag bara fått in ett rätt svar och jag har två pris att dela ut. Det andra priset skall jag då lotta ut genom att jag filmar min man medans han drar en vinnare, han är på kurs i dag så jag var tvungen att ta en senare tid. Jag har skrivit namnen på er som varit med i min tävling på lappar. Hoppas det går bra att jag gör på detta viset. 7 personer deltog i min tävling och det tackar jag er för...
Klicka här för att komma in på tävlingsinlägget.
Hos oss börjar det nu skina upp och ser ut att bli en fin dag men nu vill jag att snön skall komma... . Hoppas ni har en fin vecka att se fram emot.
I går la min man papper över hela köksgolvet för att förbereda för målning. Vi kom igång båda i dag så vi har fått lite gjort. Tyvärr hinner jag inte bloggvandra i dag för tiden räcker inte till.
Det är inte bara att måla på en gång när man måste ha väv under. Här stryker han på ett medel som måste vara på innan klister och väv kommer upp för annars kan tapeten under buckla sig. När det är torkat och klart kan han lägga på lim och sätta upp väven. Man får inte bara måla numera när man bor i hyreslägenhet utan det måste göras så att det håller och går lätt sen att måla om. Lukten från detta medel var inget vidare för oss två allergiker så vi har fått öppna fönstren överallt och överväger att sätta tillbaka dörren till köket tillfälligt. Vi har inte kunnat laga nån mat så min man fick åka ut och köpa thaimat från blå kiosken. Jag skulle ha bakat i dag men får vänta tills han har satt upp väven. Då kan jag baka innan han börjar måla.
Nu har han äntligen börjat sätta upp väven som skall på innan vi kan måla. Jag får nog vänta med att baka tills hela väven är uppe och även fondväggen målad. Jag sa till min man att vi fått för lite väv men han sa att det ser mindre ut än det är. Jag fick rätt för den räckte bara till fondväggen så nu måste vi hämta mer i morgon.
Nu ser vi att denna vägg blir färdig i dag så vi kan måla till veckan.
Istället så började jag sy färdigt 5 st julpostklänningar som jag hade klippt till före. Här ligger 3 av dom på sängen nålade för att sys ihop.
Detta är några av dom julpostklänningarna jag sydde förra året. I år skall jag sy en till mig själv också för jag har aldrig haft nån.... tycker det är så roligt att ge bort dom.
Det kritiska momentet är att sy på snedslåband i halsringningen för blir det sytt snett eller hackigt så blir det inget vidare men efter att ha sytt så många i flera år så brukar det bli bra på första försöket för mig. Så här ser det ut på nära håll. Detta tyg köpte jag billigt förra året på fd Mimmis Magasin, och det är lite skotte över det men passar till julpost och jag har även lite mer tyger sparade. Tar dessa först och går vidare sen till dom andra.
Här är tre som är nästan klara, nu fattas bara förklädena lite utsmyckning som jag visar senare. Det blir samma färg på snedslåbanden på förklädena så det passar bra ihop. Dom andra två klänningarna hade jag ingen passande sytråd till i halsringningen så jag får göra klart dom senare.
Enya med "Amid The Falling Snow" Nu vill jag ha snö så det blir lite vinter och julstämning. Ute är det blött och grått och det blir ingen glad av. Klicka här för att komma in på Enyas hemsida.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|