Öppen Ridå

Senaste inläggen

Av Malin wiper - 29 december 2015 19:00


Ett av soundtracken från filmen "Franska Nerver". Klicka här för att komma in på inlägget där jag skrev om den filmen. Låten framförs av Angus & Julia Stone "Big Jet Plane"

 

Angus & Julia Stone är en australiensk syskon-duo från Newport, Australien. Gruppen bildades 2005 och har sedan dess släppt sex EP-skivor. I februari året därpå släppte de sin andra EP Heart Full of Wine. A Book Like This sålde Platina. Klicka här för att höra en annan låt med gruppen                                  

 

 

#Angus #Franska #Australisk  

Av Malin wiper - 29 december 2015 14:00

      

Nu har jag haft denna influensa i 9 dagar och min man i 14 dagar. Han håller på att bli bättre men jag står och stampar på samma ställe. Tack och lov så hjälper Noskapin (hostdämpare) lite så jag kan sova på natten. Är det bakterier så får man penicillin men jag tror inte det eftersom febern inte varit så hög och i morse hade jag ingen feber alls. Jag längtar ut så vi skall försöka ta bilen och åka runt i samhället lite så man får se lite folk. A-G var till gymmet i går och jag längtar själv till då jag kan börja igen. Nu har funktionerna kommit tillbaka hit på bloggplatsen så jag antar att dom gjorde nån uppdatering 

                 

 

 

Som ni säkert förstår så har jag inte mycket att skriva om nu när jag inte varit ute på flera dagar. Jag har fått satt in en massa inlägg som jag skrivit förut men inte fått in.  

 

                 

                     Animated gifs 

 

Att kolla på nyheterna är som en skräckfilm i dessa dagar. Sen detta med att några ljushuvuden föreslagit att folk skall få sänkt lön så fler får jobb gör mig så förb.........ad. Det är dom som har det sämst ställt som alltid råkar ut för sånt, det finns pengar men dom tycks alltid hamna nån annanstans. Hur i hela friden skall man klara sig på mindre lön när hyrorna är skyhöga och allt annat som måste till?. Vart finns facket i dessa tider? jag har själv arbetat fackligt många år av mitt liv men aldrig varit med om nåt sånt här. Man behöver bara se sig omkring i samhället nu för att upptäcka att vi fått segregerade boenden. Många får  det bara bättre på andras bekostnad.  

 

Michael Wiehe med  Det här är mitt land, Det är gjort för oss alla

 

 

 

#Sömnrik #Influensa #Noskapin #Febern #Wiehe


Av Malin wiper - 29 december 2015 09:00



Jag hade tänkt skriva ett nytt inlägg för dagen men det är nåt fel på bloggplatsen så det går varken att ta in youtube-klipp, kopiera över text eller länka. Därför sätter jag in detta inlägg som jag skrivit förut. Ha nu en fin dag hälsar en luggsliten Malin



Förskrivet tidsinställt inlägg


Här sjunger Zemya Hamilton ledmotivet till filmen "1939" från 1989. Hon har nu tyvärr gått ur tiden i en ålder av 50 år efter en tids sjukdom. Jag gillar denna låt och hon har sån fin och bärande röst.

 

 

 

Zemya Hamilton föddes 1965 i Stockholm och hon var en svensk sångerska. Hon växte upp i Vuollerim i Lappland. Hennes far Roy Hamilton kom ursprungligen från Jamaica och hennes halvsyster är Gigi Hamilton som var sångerska i den framgångsrika popgruppen Freestyle (1980-1989). I Vuollerim var Zemya klasskamrat med Jakob Hellman. Hennes mor lyssnade mycket på Nancy Wilson, Nat King Cole och Burt Bacharach vilket präglade hennes egen musiksmak under uppväxten.

 



Jag har inte lyssnat på henne så mycket utan det var mest ledmotiv från filmen 1939. Hittade denna låt som jag tycker är jättefin än om väldigt sorglig, hon sjunger den med sån känsla. Låten heter "I natt"

 

 

   Rest in peace   

 


 

 

#Zemya #1939

Av Malin wiper - 28 december 2015 13:30


En nostalgivideo som min son satt ihop till sin egen musik. Klicka här för att kolla in lite mobilnostalgi

 

 

 

 

Klicka här för att se vart jag hittade denna bild på en mobiltelefon från 1989. Där kan ni se ytterligare några klassiker. Klicka här för att komma in på sidan "Snabel-Posten" för att både läsa och se mobiler nu och då

 

   

I min tändarsamling har jag en tändare som ser ut som en gammal mobiltelefon. 


   

Uppslagen ser den ut så här och man tänder lågan genom att trycka ner antennen på höger sida, den är även kontruerad som en miniräknare och fungerar perfekt. Jag har många fler varianter i min tändarsamling men dom finns på vinden i en låda eftersom jag inte får plats med alla tändare i skåpet. Jag har slutat samla men hittar jag nåt ovanligt exemplar så köper jag men då gör jag mig av med någon annan. Har även sålt en del på nätet för några år sedan. 

 

 

   

Jag hittade denna i min samling som föreställer en engelsk telefonkiosk, den är nog inte så ovanlig. Klicka här för att se ett klipp ang dom röda engelska telefonkioskerna

 

 

Hoppas det rullar på hos er inför det nya året. Själv hade jag sett fram emot att gå ut i dag men jag fick lägga ner det för jag är så otroligt trött så orken finns inte. Hade lite feber i morse så det är lika bra att vänta ut eländet. Här har det snöat lite igen men det är bara 1 grad varmt så det blir nog ingen kyla denna vinter. Saknar så mycket att gå till gymmet men det är lika bra att jag blir bättre innan jag börjar träna igen. Ha en fortsatt skön dag och sköt om er.                                  

 

  

 

 

#Supernova #Nostalgivideo #Mobiltelefon #Tändarsamling

Av Malin wiper - 28 december 2015 08:45

                                      


 

Förskrivet tidsinställt inlägg


Det är bra att kunna se film när man inte orkar nåt annat. På Netflix såg jag denna film som heter "The Stick Up". Den är från 2002 så den har några år på nacken . Det är en action, crime, mystery. För regin står Rowdy Herrington , och i rollerna ser vi James Spader, Leslie Stefanson, David Keith, John Livingston, Robert Miano, Alf Humphreys, Tim Henry, Mark Holen mfl

 

 

     

 

 

 När en tjuv med clownmask rånar en småstadsbank på en halv miljon dollar identifierar två av traktens poliser rånaren som en före detta polis. 

 

Det var en lite annorlunda uppbyggd film och man fick sig några överraskningar så filmen var inte förutsägbar. Skådespelet höll måttet också, när man ser trailern så kan man tro att filmen bara innehöll action men den var så mycket mer. Det fanns både spänning, romantik och lite annat i filmen. För att vara en lite äldre film så höll den måttet

 

 

Jag tycker filmen är värd 3 clowner i betyg av 5 möjliga

 

 

           

 

 

#Stick #Rowdy #James

Av Malin wiper - 27 december 2015 13:00

   

      

 


Jag har sett en riktig bra film på svt play som heter "Franska Nerver". Det är en fransk romantisk komedi från 2010 som heter på orginalspråk "Les émotifs anonymes". För regin står Jean-Pierre Améris och i rollerna ser vi Benoit Poelvoorde, Isabelle Carré, Lorella Cravotta, Lise Lamétrie, Lise Lamétrie, Swann Aralaud mfl. Klicka här för att komma in på SVT-play om ni vill se filmen som finns kvar där 5 dagar till.

 

   


Jean-René driver en chokladfabrik och Angélique är en superbegåvad chokladkonditor. Den gemensamma passionen gör att de dras till varandra och en förälskelse börjar spira. Tyvärr så är det inte enbart choklad de har gemensamt utan även en grav känslostörning – hon svimmar när hon får kontakt med män och han perspirerar sönder sina dejter. Kommer chokladen och kärleken segra?

 

 

                         

                                      Animated Gifs

 

 

Jag som själv är en stor chokladälskare njuter av filmen som osar av choklad. Filmen är så härlig så man sitter med ett leende mest hela tiden. Den berättar om kärlek, choklad och social fobi på ett humoristiskt vis som tilltalar. Dom två som spelar huvudrollerna gör det så suveränt bra så man bara dras med och lever sig in i handlingen. Även birollerna gillas så jag blev glatt överraskad av filmen.

 

 

Jag kan inte annat än ge filmen 4 chokladtryfflar av 5 möjliga i betyg

 

 

        

 

   

Klicka här för att se vart jag hittade denna bild

 

 

 

#Nerver #Romantisk #Benoit  


Av Malin wiper - 27 december 2015 08:17

  

Vi kommer ingenstans nu för vi hostar så mycket och känner oss risiga. A-G:s dotter skulle till Jönköping i går så hon köpte ut lite medicin som vi behövde för apoteket här är inte öppet förrens i morgon. Tack snälla "C". Vi tog hostmedicin Bisolvon och hostdämpare Noskapin. Dom två sorterna skall man ta 3 gånger/dag. Det brukar bli lite bättre men om vi inte frisknar till om några dagar så beställer vi tid hos vårdcentralen.

  

   

I dag har vi fått första snön och det känns lite uppiggande med det vita som lagt sig som en matta över marken.  Bilden ovan är från vår balkongsida.                                        

 

 

 

   

Häromdan när jag tittade ut från köksfönstret så smög en tomte.   förbi och vinkade till mig, så spännande. Han verkade vara på väg för att dela ut julklappar men jag såg inte till släden...   

 

   

Sist jag var ute och promenerade så såg jag denna bil med motivlack, mönstret ett lejon.    

 

   

Ytterligare ett bananskal jag höll på att halka in på..  

 

Banana Airlines med Yes we have no bananas. Banan är den frukt jag tycker bäst om och tål bäst så jag hoppas den får finnas kvar. Den har ju blivit angripen av svamp i många områden. Banana Airlines är en norsk musikgrupp som grundades 1982. Gruppen har bland annat gjort intromusiken till filmen Kill Buljo          

 

 

Jag får se om vi piggnar till så vi kan gå ut på en promenad i vinterlandskapet. Hoppas ni alla får en fin dag så här före mellandagarna innan vi går in i ett nytt år. Tack för att ni tittar in till mig kära läsare 

 

 

#Bisovon #Noskapin #Snön #Tomte #Lejon #Bananskal #Airlines

Av Malin wiper - 26 december 2015 15:45

  

  I dag är jag i mycket sämre form än min man så han fick fixa maten i form av denna Janssons Frestelse för det åt vi inte på julafton. Den var nog den godaste jag ätit hittills och då sa min man att han haft med en hemlig ingrediens. Han gillar att experimenter lite medans jag håller mig till receptet. Jag gav mig inte för jag ville veta varför den var så krämig och extra god. Det visade sig att han tagit lite riven ost mellan varje lager. Vi hade riven ost i frysen och den var antingen lagrad herrgård eller prästost. Man kände inte osten utan det blev bara som en extra krydda som man inte kunde sätta fingret på, han tog bara två matskedar sammanlagt. Det blev så gott så vi åt 1,5 portion var         


  

Två alternativ till öl som passar bra till Jansson. Den till vänster är en Burgenfels som håller 3,5 i alkoholhalt. Vill man ha ett alkoholfritt alternativ så välj gärna Erdinger som är jättegod och smakar verkligen öl.

 

Billy Currington med Pretty Good At Drinkin'n Beer. Billy Currington föddes 1973 och är en amerikansk countrymusiker, sångare och låtskrivare. 

 


#Jansson #Öl #Billy

Presentation

Vaggerydstorget

   

Elbil att hyra på OKQ8

 

GoMore Biluthyrning

 

Carlsson på Kajen

 

Vasagatan 15 Spel & Kiosk

 

Direkten Jokern Västerås

 

Tempo Skallberget

 

Amaryllis blombutik Västerås

 

Röda Korset Västerås Instagram

 

Min sons Youtubekanal

 

Vintagemannen & Vintagekvinnan

 

helpii App Store

 

friday for future

 

Arkiv

Mitt bildspel från Bread & Sweets by Jennie

 

Tandläkare Reza Razifar

 

Jonny Cutz

 

Konstnär Kerstin Wiklund

 

Vaggerydstorget intervjuade mig

     

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3 4 5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< Juni 2025
>>>

Fråga mig

108 besvarade frågor

Nostalgi

Kultursajter

Jag rekommenderar

Hälsobloggar

Inredningssajter

Medialänkar

Second hand

Café & Restaurang

Animeringar och bakgrunder

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Länkar

RSS

Wipers Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards