Senaste inläggen
Min gissningstävling avslutas i dag 13.00 Klicka här för att komma in på tävlingsinlägget.
Priset är denna "Cult design" ljushållare som jag inhandlat på Mimmis Magasin
Samma hår 2004 var det dags för att byta den gamla skraltiga dörren. Vi köpte ingen ny utan åkte till Återbruket i Norrahammar. Vi fick tag på en dörr som passade till huset men inte färgen så vi fick måla den.
Här matar jag svanar samtidigt. Jag kom både sångsvanar och knölsvanar rätt nära. Det var min räddning när jag började komma tillbaka lite från utbrändheten. Rena mindfulnessen och på det sättet fick jag ett liv i min ensamhet för det var det enda jag orkade.
Dörren har kommit på plats och det är bara fodret kvar. Hade vi inte blivit sjuka så hade utsidan fixats för länge sen. Putsen är orginal från 1943 så man fattar inte hur den hållit.
Klicka här för att komma in på ett ställe med ytterdörrar
Så här såg det ofta ut med svanar uppe på gården. Kolla till höger på svanungarna som svanparet tagit med sig upp för att vi skall mata dom.
Så här trist såg vårt hus ut när vi flyttade in. Visserligen har vi inte gjort så mycket på utsidan som inte är förändrad sen det byggdes 1943. Fast denna trappa i betong med utsirningar är ett minne blott den mejade vi ner 2004. Den höll på att falla ihop helt så det var nödvändigt at fixa en ny trappa.
Här har min man använt en mejselhammare för slå sönder trappan.
Till slut såg det ut så här och som ni ser så sitter en gammal lykta på sidan om huset också. Nu har vi två lampor på vardera sida. Vi upptäckte att utebelysningen inte var jordad så vad som helst hade kunnat hända. Vi tog hit en elektriker som fixade detta. Dörren är också utbytt.
Sen byggde min man en stomme i trä till en ny trappa. Han har aldrig gjort nåt sånt förut så det var bra gjort. Min mans bror som står till vänster om mig var hos oss en helg för att hjälpa min man att sätta dit stommen.
Här har nu trappen kommit upp och är nu 7 år gammal...
Vi var till Handelsträdgården i går för att köpa en blomma som vi skall ha med oss i dag på kaffebjudningen. Det är så fint där och alla knoppar börjar brista och det känns verkligen sommar nu. Ute är det redan soligt och fåglarna kvittrar för fullt. Hoppas jag kan klippa färdigt gräsmattan i dag så det inte kommer nåt regn och förstör. Tyvärr så har inte vår handelsträdgård nån hemsida så jag kan inte sätta in nån permanent länk. Dom håller till på Esplanaden 4, tel 0393-10154. Klicka här för att se vad jag skrev om don senast.
Denna växt blev man helt paralyserad av så fin, ståtlig och annorlunda var den. Jag frågade en av ägarna och han sa att det var e
Så här ser blomman ut på nära håll. Den är verkligen färgstak och kostade 99 kr och det tyckte jag inte var dyrt när jag såg andra som inte var lika häftiga som kostade över 100 kr
Denna var också läcker i sin skarpa rosa färg och så livskraftig som den ser ut. Deras blommor är av den hållbara sorten och deras jord av det finaste slaget. Köper man blommor där så håller dom jättelänge. Jag tror att detta är en hibiskus. Klicka här för att läsa om hibiskus
Det finns jättemycket färdiga grupper i olika storlekar och prisklasser. Denna hade en flätad häftig korg som stack ut.
Sen den här med en liten hundvalpspinne som sticker upp i blomsterhavet.
Här en med både mörka och ljusa blommor
En hög svart hink med blomsterarrnagemang.
Dom har massor av krukor men dessa sobert lila i glas har jag inte sett förut. Det står "Sandra Rich" på krukorna. Klicka här för att komma in på "Sandra Rich" hemsida.
Här en låt från förra årets melodifestival som gick av stapeln i Norge. Denna grupp kommer från Belaruse och heter 3+2 och sjöng låten "Butterflies". Klicka här för att läsa om gruppen 3+2
Nu önskar jag er alla en fin och färgstark dag...
Det blev ett besök hos Ritz också eftersom det var ett tag sen sist. Nu hade dom fullkorns tekaka med gravad lax på. Det vita ovanpå var nån slags god röra. Smörgåsen var jättegod. Vi träffade en massa folk vi lärt känna som vi stannade och pratade med. Vi åkte ner till Butik Ingelund för att fota lite både inne och ute och just när vi skulle kliva in i butiken så kom två damer ut därifrån som var med i samma promenadgrupp som mig för några år sedan. En av dom bjöd hem oss på kaffe i morgon och det skall bli kul.
Det ser alltid så härligt och gemytligt ut när man ser en sån här plåtvagn utställd.
På torget sjöd det av liv men inga satt på dom fina Byarumsbänkarna i dag. Dom flesta satt ute och fikade på Ritz. Det har varit mycket varmare i dag med 17 grader som mest.
En häftig bil susar förbi som jag inte hinner se vilken modell det var.
Här ser man den framifrån.
Här en ny pakbänkskombination som jag inte sett förut på torget.
Detta kommer att bli priset i min gissningstävling. Köpte denna cultljushållare på Mimmis Magasin i dag. Klicka här för att komma in på gissningstävlingen inlägg som avslutas på måndag 16/5
Detta inlägg som sitter i mitten går att byta ut om man vill förändra ljushållaren. Det finns hur många som helst att välja på.
Här sjunger Sting ledmotivet till filmen "The Thomas Crown Affair". Klicka här för att läsa om filmen
Klicka här för att komma in på Stings hemsida
Före detta tulpan...
Numera Alien...
Detta är en pryl som jag hittade på second hand sist jag var där. Den som kommer med rätt gissning först vad detta kan vara för nåt och dess användningsområde får ett pris som jag inte bestämt än. Om ingen kommer på vad det är så lägger jag ut en ny bild på söndag där man ser lite tydligare.
Ni får tid på er tills på måndag 16/5 kl 13.00. Man behöver inte han en blogg för att vara med i tävlingen utan alla är välkomna.
Klicka här om ni är intresserade av att köpa en bra och väskött motorbåt.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 |
30 |
31 |
||||
|