Direktlänk till inlägg 3 september 2009

Helst hade man velat åka till Filmfestivalen i Venedig som pågår just nu. Vi har varit i Venedig 1996 och det var jättehäftigt men den varmaste tiden tyvärr så vi höll på att flyta bort.
Sverige skickar fyra bidrag som visas i olika sektioner utanför det officiella programmet; Tarik Salehs animerade ”Metropia” öppnar Kritikerveckan som även visar Jörgen Bergmarks ”Det enda rationella”. Jesper Ganslandts ”Apan” visas redan på onsdagskvällen i independent-sektionen Venice days.
Trailers från olika filmer på festivalen.
En svensk film har redan skapat störst uppståndelse – Erik Gandinis Berlusconikritiska ”Videocracy” som visas inom ramen för Venice days och Kritikerveckan.
Här ett litet axplock av bilder när vi var i Venedig.


Jag sitter och njuter av utsikten.
Min glada man ;)


Jag sitter på en utebar i Padua utanför Venedig, vi åkte tåg dit.

Min man i en av många gränder. Till höger ligger en bar som hade helt underbart goda Tramuzzini, en slags smörgås med fyllning.
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
| 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
| 28 | 29 | 30 | |||||||
| |||||||||