Direktlänk till inlägg 23 mars 2012
click to get More Friday Comments & Graphics
Då var det fredag igen och jag fattar inte vart veckan har tagit vägen. Det är nollgradigt uten men solen har redan brutit fram så det blir nog en fin dag. När vi var och kollade på denna lägenhet så trodde vi det fanns ett badkar och vi blev så glada för det finns inget bättre än att lägga sig i varmt vatten när man har skador i kroppen. Just nu skulle det sitta bra med ett skumbad men jag får nöja mig med att ta ett fotbad och det är skönt det också.
Jag skall gå till apoteket i dag och köpa mig nåt för pollenallergi för jag är så trött, hes och moloken. Syrran skickade mig en länk som visar att pollensäsongen redan börjat. Klicka här för att komma in på den sidan. Det finns två arter av alar i Sverige Klibbal i söder och gråal i norr. Dom blommar i mars-maj. Själv har jag mest haft besvär med ögonen, trötthet och deppighet men i år har jag även besvär med heshet och snuva.
Den här bilden på Al hittade jag här. Klicka här för att läsa om pollenallérgi.
Jag har mest använt mig av Clarityn för min pollenallergi och den har funkat bra hittills. Klicka här för att komma in på en sida och läsa om det läkemedlet. Det har blivit fruktansvärt dyrt med sina 161.50 för 28 tabletter. Är det nån av er som har förslag på nån annan receptfri medicin? den måste vara utan konserveringsmedel.
Nu önskar jag er alla en fin fredag och att ni har en fin helg att se fram emot
Mĺ | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 |
4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 |
|||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
||||
|