Öppen Ridå

Alla inlägg den 23 september 2025

Av Malin wiper - Tisdag 23 sept 09:00


 

Detta är en Ford A Coupe som min son fotade i Enköping. Nu är han tillbaka från äventyret på Gotland och befinner sig i Enköping igen. På onsdag kommer han till oss. Känner mig mycket bättre nu och jag tog även covid test och hade ingen covid. 


 

Detta är enChevrolet Caprice från 1986 som min son fotade på Gotland


 

I vårt område på Skallberget så finns denna Bilverkstad som heter Markörens Bilvård & Bilverkstad  Den har nu piffats upp med lysande gul färg och det gör att den verkligen syns. Förut var det grå betong men verkstan verkar vara populär för man ser alltid bilar där


 

I somras när vi åkte runt med min son på olika ställen så såg jag denna Harley Davidson utanför ett ställe vi bara råkade på som jag skall skriva om senare


 

Sist vi var till min son i Enköping så såg vi detta öppna fordon som fanns att se i hamnen. Antar att den är till för att köra omkring turister men jag är inte säker. När jag ser den så får jag en känsla av Hollywood där skådespelare eller andra åkte omkring i nåt liknande på ispelningsställen. Är det nån som vet nåt om ett sånt fordon?


 

Här ser man den på lite närmare håll. Jag har i alla fall inte sett nån sån förut


   

Längst bak sitter man åt motsatt håll. Jag hade lite fler bilder att sätta in men nu fungerar det inte igen att ta in bilder på bloggplatsen i alla fall i min blogg.          

 

                          

 

I går var det toppenväder med sol men sen började det blåsa lite men det gjorde inget. Vi promenerade i två omgångar och jag kände att jag är på banan igen. Har ingen feber eller snuva längre. 

 

         

Roxette med Spending my time  

 

Bloggen fungerar bara ibland så felet har kommit tillbaka. Detta inlägg skrev jag i  går och då fungerade det att ta in bilder till bloggen, nu är det stopp igen. Vi får se hur allt utvecklar sig. Vi får äen se om detta inlägg kommer in. Ha nu en skön tisdag kära besökare och sköt om er.

 

    

Bild från 2024. Vill gå in i en sån portal och komma ut på andra sidan till en bättre värld där alla behandlas lika. Inga krig finns, inga orättvisor och ingen neddragning i vård och omsorg. Det känns långsökt i och med att sjuka pajaser styr världen. Budgeten som läggs fram är ju också sorgligt skrattretande

 

           

Annie Lennox med Why. Together for Palestina en nyskriven låt.

 

#Ford #Chevrolet #Markörens #Roxette #Annie

Presentation

Vaggerydstorget

   

friday for future

 

UFO Roadtrip, min sons video 2025

 

NärCon 2025 sonens video

 

KL Café Pizzeria Västerås

 

Elbil att hyra på OKQ8

 

GoMore Biluthyrning

 

Zakaya Erikslund

 

Vasagatan 15 Spel & Kiosk

 

Direkten Jokern Västerås

 

Tempo Skallberget

 

Carlsson på Kajen

 

Röda Korset Västerås facebook

 

Stadsmissionen Kyrkbacken

 

Vintagemannen & Vintagekvinnan

 

helpii App Store

 

Arkiv

Mitt bildspel från Bread & Sweets by Jennie

 

Tandläkare Reza Razifar

 

Jonny Cutz

 

Konstnär Kerstin Wiklund

 

Vaggerydstorget intervjuade mig

     

Kalender

Ti On To Fr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19
20
21
22 23
24
25
26
27 28
29 30
<<< September 2025 >>>

Fråga mig

108 besvarade frågor

Nostalgi

Kultursajter

Jag rekommenderar

Hälsobloggar

Inredningssajter

Medialänkar

Second hand

Café & Restaurang

Animeringar och bakgrunder

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Länkar

RSS

Wipers Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards