Alla inlägg den 9 augusti 2025
Detta är Pitchers Pub som nu lagt ner sin verksamhet efter 18 år. Dit har vi varit ett antal gånger genom dom åren vi bott i Västmanland som nu blivit 8,5 år.
Klicka här för att se när vi var till Pitchers Pub 2019 tillsammans med min mans bror. . Det var en pubskjutningen i december 2023 som blev restaurangens fall. Klicka här för att läsa lite mer om detta
Här ser man en polisbil utanför puben och avspärrningar
En bild från utsidan av puben i mars 2024 då det fortfarande var öppet
Nu ser det så dött och igenbommat ut och det känns sorgligt
Snart är nog denna fina skylt ett minne blott. Dom hade även en stor övervåning där dom hade musikunderhålling emellanåt. Vi beställde ofta in tilltugg till ölen och den var extra god, personalen var trevliga också
Här besökte vi deras uteservering i juni 2023. Klicka här för att se mer bilder från då vi var dit
Uncle Doghouse med Loud music in car. Det är ett musikklipp från en annan pub vi har besökt några gånger som heter Bierkeller. Där har dom även musik emellanåt och detta klipp är 3 år gammalt.
Klicka här för att se när vi var till Bierkeller 2019. Klicka här för att se när vi var dit i januari 2024
Det var en känsla av lite äldre pub som det fanns en del av i Göteborg då jag bodde där. Snart är den tiden borta
Klicka här för att se när vi var dit 31 januari 2022
Klicka här för att se när vi var dit 8 april 2019. Här var vi på puben tillsammans med min mans bror och hade lånat en skylt från ett annat bord för att skoja till det lite. Vi brukar alltid skåla och utropa: Dom tre musketörerna.
Det gick bra för mig hos Optalmica Ögonklinik i går. Jag hade så lite efterstarr och det på endast ena ögat så dom ville vänta med att ta bort det med laser tills jag märker att jag ser sämre. Sista operationen före starren var på grund av att jag fick ett hål på gula fläcken. Opererade mig i Örebro dit jag var remitterad till specialistläkare. Den operationen var väldigt lyckad sa läkaren och även dom andra jag gått igenom. Tyvärr så får man ärrbildning och sämre syn efter sånt men det vänstra ögat ha kompenserat upp detta. Hoppas man får lite ledighet från åkommor ett tag nu
Min man kände nåt konstigt i sin vad för ett antal dagar sen men det gick inte bort så han fick en akuttid till vår vårdcentral City Praktiken i går. Foten var ju även svullen för han tappade en stol på den men det verkade inte som att det var nån fara med den. Han blev akutremitterad till sjukhuset för undersökning. Röntgen och annat och sen ville dom ta ett ultraljud men då fick dom in skadade personer efter en bilolycka så han fick åka hem.
Han fick en ny tid i dag 10.00 för att ta ultraljudet. Nu är han hemma igen och det var ingen blodpropp men det var en sträckning i vaden som orsakat en blödning. Det gjorde att benet svullnade upp och tryckte på venen som för blodet tillbaka till hjärtat. Det kan ta ett par veckor att få ordning på detta
Skål på er!. Ha en skön lördag och njut och ha det bra
Chuck Berry with Bruce Springsteen & E Street Band med Johnny b good
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 |
|||||||
4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
| 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
| 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||
| |||||||||